USD

americký dolár

1 EUR = 1.07 USD

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 06/2024

Oficiálnou menou vo Východnom Timore je americký dolár (USD). Stačí si ich so sebou vziať a nemusíte niekde na letisku v Dili zháňať po prílete zmenáreň, ale rovno máte doláre vo vrecku. Pripravte si drobnejšie dolárové bankovky a nie len 100 USD, pretože miestni budú mať problém vydávať a je rozhodne lepšie mať so sebou 1 USD aj 5 USD bankovky na menšie výdavky priamo na ulici. Pri dolároch si dajte pozor a dbajte na to, že bankovky nesmú byť špinavé, poškodené, natrhnuté alebo roztrhnuté a musia mať „veľké hlavy“, teda nové verzie USD. Inak vám USD nemusia chcieť vziať.

Platobnú kartu si so sebou vezmite ako poistku, ale nespoliehajte sa na to, že ju v krajine budete vedieť použiť. Mastercard vám vo Východnom Timore nebude fungovať takmer vôbec a Visa môže nájsť svoje uplatnenie. V Dili nájdete aj niekoľko bankomatov, kde si viete vybrať americké doláre a lepší hotel viete zaplatiť často aj kartou, ale ani to nemusí fungovať a tak si radšej pripravte hotovosť, aby ste sa neocitli v nepríjemnej situácii.

Východný Timor nie je krajina, kde by ste sa prehrabávali suvenírmi, no aj napriek tomu je tu niekoľko drobností, ktoré si odtiaľto viete odniesť, aby vám vašu cestu pripomínali. Najkrajším a najtypickejším suvenírom z exotickej krajiny je Tais, farebné kusy tkanín, ktoré viete použiť ako koberček, ozdobu alebo skvelý darček. Každý timorský región používa iné farby, vzory, námety a tak si viete vybrať, čo sa vám najviac páči. Trhovisko v centre Dili vám ich predvedie. Obľúbené suveníry z Timoru predstavujú aj drevené sošky, ktoré predstavujú najčastejšie zvieratá akými sú krokodíly alebo makety lodí či iných drobností. Unikátnym suvenírom je aj timorská káva Kapa´as, ktorá bude doma ozdobou každého stretnutia, pretože o nej u nás doma takmer nikto nepočul. Ak sa chystáte na nákupy, nahliadnite na nákupné centrum Timor Plaza v centre Dili.

Luxusné nakupovanie či suveníry sú pre Východný Timor neznámym pojmom, no ak chcete, môžete sa pozrieť po remeselných dielničkách a kúpiť si domov vzácne drevorezby.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Ázia  

Východný Timor, Bali (IND), Singapur, Malajzia, Indonézia


náročnosť

12 dní

Trvanie

4835
Najmladšie štáty sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najmladšie štáty sveta

Západná civilizácia a mnohí turisti zo všetkých kútov sveta sa naháňajú za tým naj. Ja nie som výnimkou. No čím som starší, tým sa viac zaujímam aj…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
Kde sa kúpe krokodíl Blog

Blog Kde sa kúpe krokodíl

Východný Timor. Malá krajinka na samom chvoste roztrúsených ostrovov Indonézie. Z mojich školských čias si pamätám, ako sa v roku 2002 hovorilo o…

Juraj Ondrejčík 6 min. čítania