IDR

indonézska rupia

1 EUR = 17 617.21 IDR

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 06/2024

Oficiálnou menou v Indonézii je indonézska rupia (IDR). Počas cesty Indonéziou budete meniť peniaze na miestnu, lokálnu menu, ktorú budete určite potrebovať na menšie nákupy alebo do reštaurácii. Podľa našich dlhoročných skúseností je potrebné mať so sebou eurá v hodnote minimálne 30 – 50 eur na deň, no ak plánujete nakupovať veľké množstvo darčekov, suvenírov alebo si občas vyhodiť z kopýtka, tak pokojne miniete aj viac. Je to veľmi individuálne a vy sami sa poznáte a viete, ako míňate. V odporúčanej sume nepočítame Vaše ubytovanie či prepravu. 

Peniaze budete meniť v zmenárni alebo si ich môžete vybrať z bankomatu. Niektoré zmenárne vyžadujú, aby ste so sebou mali aj cestovný pas, tak je istota vziať si ho tam so sebou. Peniaze sa dajú zameniť aj vo všetkých hoteloch, ale vždy v menej výhodnom kurze. Zmenárne nájdete už na letisku v Denpasare, v Jakarte či v Medane a tak si viete čo to zameniť už na letisku po prílete, ak potrebujete. Ak nie, v mestách to vybavíte s lepšími kurzami.

Spoliehajte sa na hotovosť – hlavne v odľahlých častiach. V súčasnosti je najvýhodnejšie vziať si do Indonézie eurá. S výmenou dolárov sú všade problémy, každá nominálna hodnota má iný kurz. Najlepší kurz majú bankovky s rokom vydania 2002 a novšie, nepokrčené, nepočmárané 100 USD! Pri výmene menších alebo čo len minimálne pokrčených bankoviek počítajte s horším kurzom.

Ak chcete používať bankomatové karty, pokojne si ju vezmite, ale nespoliehajte sa na ňu. Najmä nie na miestach mimo civilizácie v oblasti akou je Sumatra. Tu budete určite potrebovať hotovosť. Karty využijete vo väčších mestách ako Bukittinggi, Jakarta alebo Yogyakarta, prípadne v rezorte na Bali. V malých balijských podnikoch, rodinných bistrách alebo suvenírových stánkoch kartu určite nevyužijete. Z kreditných kariet sú najlepšie akceptované VISA a Mastercard.

Indonézia je na mnohých miestach turistickým rajom a tomu zodpovedá aj to, že tu nájdete obrovské množstvo suvenírov. Najviac ich nájdete na ostrove akým je Bali, ale ani turistické miesta na Jáve nezaostávajú. Čím menej turistov na ostrov chodí, tým menej možností na nákup suvenírov čakajte. Nájdete tu všetko od drobných suvenírov akými sú magnetky či pohľadnice až po krásne batikové tričká či drevené výrobky, ktoré budú zdobiť vašu cestovateľskú poličku plnú spomienok. K najtypickejším suvenírom Indonézie patria batikové tričká, či čokoľvek čo sa spája s umením batikovania. Indonézia je krajinou číslo jedna v tejto móde a nájdete tu obrovský výber. Mnohých v Indonézii zaujmú remeselné výrobky a mimoriadne obľúbené sú drevené sošky, drevené masky, opracované dýky alebo keramika a zdobené nádoby či tanieriky. Najmä na Jáve sú keramické veci pomerne kvalitné. Indonézia sa môže pochváliť aj drahokamami a polodrahokamami či šperkmi a ak si radi z ciest odnášate aj takéto suveníry, budete tu rozhodne nadšení.  Pre niekoho bude zaujímavý suvenír  na Jáve aj bábka Wayang z tieňového divadla alebo vynikajúca indonézska káva či lokálne kakao.

Indonézia je mimoriadne rôznorodá a ak máte radi luxusnejšie veci, určite si na miesta akými je Bali alebo Jakarta prídete na svoje. Na Sumatre bude luxusom skôr príroda, na menších ostrovoch unikátnosť bez turistov, ale za nákupmi vyrazte radšej do Jakarty, Yogyakarty, Ubudu či Denpasaru. Okrem známych luxusných reťazcov sa pozrite aj na moderné, indonézske značky akou je napríklad Purana, ktorá sa venuje móde prepletenej indonézskymi kultúrnymi tradíciami. V Jakarte skúste nákupné centrá Grand Indonesia Shopping Town, Pondok Indah Mall alebo Gandaria City.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Ázia  

Bali (IND), Indonézia


náročnosť

14 dní

Trvanie

4345
K

Ázia  

Indonézia


náročnosť

14 dní

Trvanie

3912 4890€
K

Ázia  

Bali (IND), Taiwan, Macao, Hongkong, Indonézia, Čína


náročnosť

15 dní

Trvanie

4316 4796€
K

Ázia  

Bali (IND), Singapur, Malajzia, Indonézia


náročnosť

11 dní

Trvanie

4114
Fernão de Magalhães Prémiový blog

Prémiový blog Fernão de Magalhães

Stojím v Punta Arenas (Piesočný Bod) pod sochou môjho hrdinu. Po portugalsky sa volá Fernão de Magalhães a po španielsky Hernando de Magallanes.…

Ľuboš Fellner 27 min. čítania
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania
Waerebo – najkrajšia dedina Indonézie Blog

Blog Waerebo – najkrajšia dedina Indonézie

Indonézska dedinka Waerebo, ukrytá vo vysokých horách úžasného ostrova Flores, je poslednou svojho druhu. Útočisko Manggarajcov, tradičné domy a…

Adam Trepáň 12 min. čítania
Hinduizmus do vrecka pre neveriacich Blog

Blog Hinduizmus do vrecka pre neveriacich

Hinduizmus patrí do top trojky svetových náboženstiev. Toto náboženstvo nasleduje miliarda stúpencov. O hinduizme, alebo ako ho volajú jeho…

Ladislav Vontszemü 6 min. čítania