IDR

indonézska rupia

1 EUR = 16.00 IDR

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 11/2023

Oficiálnou menou v Indonézii je indonézska rupia (IDR). Počas cesty Indonéziou budete meniť peniaze na miestnu, lokálnu menu, ktorú budete určite potrebovať na menšie nákupy alebo do reštaurácii. Podľa našich dlhoročných skúseností je potrebné mať so sebou eurá v hodnote minimálne 30 – 50 eur na deň, no ak plánujete nakupovať veľké množstvo darčekov, suvenírov alebo si občas vyhodiť z kopýtka, tak pokojne miniete aj viac. Je to veľmi individuálne a vy sami sa poznáte a viete, ako míňate. V odporúčanej sume nepočítame Vaše ubytovanie či prepravu. 

Peniaze budete meniť v zmenárni alebo si ich môžete vybrať z bankomatu. Niektoré zmenárne vyžadujú, aby ste so sebou mali aj cestovný pas, tak je istota vziať si ho tam so sebou. Peniaze sa dajú zameniť aj vo všetkých hoteloch, ale vždy v menej výhodnom kurze. Zmenárne nájdete už na letisku v Denpasare, v Jakarte či v Medane a tak si viete čo to zameniť už na letisku po prílete, ak potrebujete. Ak nie, v mestách to vybavíte s lepšími kurzami.

Spoliehajte sa na hotovosť – hlavne v odľahlých častiach. V súčasnosti je najvýhodnejšie vziať si do Indonézie eurá. S výmenou dolárov sú všade problémy, každá nominálna hodnota má iný kurz. Najlepší kurz majú bankovky s rokom vydania 2002 a novšie, nepokrčené, nepočmárané 100 USD! Pri výmene menších alebo čo len minimálne pokrčených bankoviek počítajte s horším kurzom.

Ak chcete používať bankomatové karty, pokojne si ju vezmite, ale nespoliehajte sa na ňu. Najmä nie na miestach mimo civilizácie v oblasti akou je Sumatra. Tu budete určite potrebovať hotovosť. Karty využijete vo väčších mestách ako Bukittinggi, Jakarta alebo Yogyakarta, prípadne v rezorte na Bali. V malých balijských podnikoch, rodinných bistrách alebo suvenírových stánkoch kartu určite nevyužijete. Z kreditných kariet sú najlepšie akceptované VISA a Mastercard.

Indonézia je na mnohých miestach turistickým rajom a tomu zodpovedá aj to, že tu nájdete obrovské množstvo suvenírov. Najviac ich nájdete na ostrove akým je Bali, ale ani turistické miesta na Jáve nezaostávajú. Čím menej turistov na ostrov chodí, tým menej možností na nákup suvenírov čakajte. Nájdete tu všetko od drobných suvenírov akými sú magnetky či pohľadnice až po krásne batikové tričká či drevené výrobky, ktoré budú zdobiť vašu cestovateľskú poličku plnú spomienok. K najtypickejším suvenírom Indonézie patria batikové tričká, či čokoľvek čo sa spája s umením batikovania. Indonézia je krajinou číslo jedna v tejto móde a nájdete tu obrovský výber. Mnohých v Indonézii zaujmú remeselné výrobky a mimoriadne obľúbené sú drevené sošky, drevené masky, opracované dýky alebo keramika a zdobené nádoby či tanieriky. Najmä na Jáve sú keramické veci pomerne kvalitné. Indonézia sa môže pochváliť aj drahokamami a polodrahokamami či šperkmi a ak si radi z ciest odnášate aj takéto suveníry, budete tu rozhodne nadšení.  Pre niekoho bude zaujímavý suvenír  na Jáve aj bábka Wayang z tieňového divadla alebo vynikajúca indonézska káva či lokálne kakao.

Indonézia je mimoriadne rôznorodá a ak máte radi luxusnejšie veci, určite si na miesta akými je Bali alebo Jakarta prídete na svoje. Na Sumatre bude luxusom skôr príroda, na menších ostrovoch unikátnosť bez turistov, ale za nákupmi vyrazte radšej do Jakarty, Yogyakarty, Ubudu či Denpasaru. Okrem známych luxusných reťazcov sa pozrite aj na moderné, indonézske značky akou je napríklad Purana, ktorá sa venuje móde prepletenej indonézskymi kultúrnymi tradíciami. V Jakarte skúste nákupné centrá Grand Indonesia Shopping Town, Pondok Indah Mall alebo Gandaria City.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Ázia  

Bali (IND), Taiwan, Macao, Hongkong, Indonézia, Čína


náročnosť

15 dní

Trvanie

6279
K

Ázia  

Indonézia


náročnosť

14 dní

Trvanie

5083
K

Ázia  

Bali (IND), Singapur, Malajzia, Indonézia


náročnosť

11 dní

Trvanie

3979
K

Ázia  

Indonézia


náročnosť

14 dní

Trvanie

2750 4230€
Ako vyzerá štúdium a život na Bali Blog

Blog Ako vyzerá štúdium a život na Bali

Aké je to vrátiť sa do školských lavíc tesne pred tridsiatkou? Asi sa nájde veľa ľudí, ktorí si povedali: "prečo nie"? Patrím medzi nich aj ja a…

Ladislav Vontszemü 12 min. čítania
Drogy na Bali - o ľuďoch, ktorí doniesli sneh Blog

Blog Drogy na Bali - o ľuďoch, ktorí doniesli sneh

Magické Bali. Ostrov, ktorý už roky priťahuje turistov z celého sveta. Jediný zo 17 000 ostrovov Indonézie, kde dominuje hinduistické náboženstvo.…

Ladislav Vontszemü 16 min. čítania
Medan - brána do Sumatry Medan

Medan Medan - brána do Sumatry

Mestá v juhovýchodnej Ázii majú svoju nezameniteľnú atmosféru a čaro. Celé stáročia sa tu miešajú rôzne náboženstvá a kultúry a každá jedna tu…

Jaroslav Kondač 11 min. čítania
Sibayak a Berastagi Sibayak

Sibayak Sibayak a Berastagi

Je 6 hodín ráno a my stúpame po kamennom chodníku stále vyššie a vyššie. Jediným zdrojom svetla sú naše čelovky a malé svetlá z okolitých stanov.…

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC