AED

dirham arabských emir.

1 EUR = 3.98 AED

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 02/2024

Oficiálnou menou v Spojených arabských emirátoch je emirátsky dirham (AED). V Emirátoch nie je problém fungovať s bankomatovými kartami, pretože ide o pomerne modernú krajinu, ale stále je výhodou mať zmenené aj lokálne dirhamy. Tie využijete na drobné nákupy na ulici, fľašku vody, magnetku, malé suveníry či drobnosti, ktoré vám padnú do oka.

Peniaze si viete zameniť hneď na letisku po pristáti (na letisku nie je najlepší kurz) alebo si ich rovno vyberiete z bankomatu. Ak si chcete zameniť peniaze v Dubaji, tak zmenárne nájdete na mnohých miestach či je to stará časť Dubaja alebo moderné miesta akými je Dubai Mall.

Jeden emirátsky dirham sa delí na 100 filsov. Mince tu nájdete v hodnotách 1 dirham a potom 50 a 25 filsov. Existujú aj mince v hodnote 10, 5 a 1 fils, ale reálne sa s nimi v platobnom styku nestretnete. Bankovky majú hodnotu 5, 10, 20, 50, 100, 500 a už aj 1000 dirhamov.

Platiť kartou môžete takmer kdekoľvek s výnimkou malých, pouličných občerstvení alebo čajovní, kde stále budete potrebovať hotovosť. Ak si však sadnete do reštaurácie, baru, do taxíka či si budete kupovať lístok na metro, kartu viete využiť a tak je Dubaj čoraz viac bezhotovostná destinácia. Platí to aj pre ostatné miesta v Emirátoch, no stále je na tom najlepšie Dubaj či Abu Dhabi.

Dnes je jedno či so sebou máte EUR alebo USD, ale ak cestujete len do Emirátov, nemusíte si doma meniť americké doláre, aby ste si ich vymenili za emirátske dirhamy. Všetko vybavíte s eurami a tak máte o starosť menej. Ak však so sebou beriete USD, tak dbajte na to, že bankovky nesmú byť špinavé, poškodené, natrhnuté alebo roztrhnuté a musia mať „veľké hlavy“, teda nové verzie USD. Inak vám USD nemusia chcieť zameniť.

Spojené arabské Emiráty sú skvelým miestom na nakupovanie a Dubaj patrí medzi TOP destinácie sveta. Ak milujete obchody, bazárové svety či obchodné centrá, ste tu rozhodne na dobrom mieste a tak na to myslite už doma pri balení. Buďte si istí, že si odtiaľto prinesiete viac drobností, než ste mysleli.

K tradičným suvenírom, ktoré si viete z Dubaja priniesť patrí lokálne oblečenie akým je mužská kandoura alebo ženská abája či tradičné emirátske papuče. Doma si ich zrejme nebudete mať kde obliecť, ale mnohých táto možnosť zaujme. Ak máte radi orientálny tovar, bazárové obchodíky v Emirátoch budete milovať. Skúste si zjednať svoj krásny a kvalitný koberec. Perzia je na dosah ruky a tak tu nájdete luxusné perzské koberce od stoviek po tisíce eur. Mali by ste radi doma orientálne lampy? Tanieriky, mištičky alebo kávovú súpravu s malými pohárikmi z ktorých si aj doma dáte kardamómovú kávu? Všetko tu nájdete! Dubaj je miestom, kam chodí celý svet nakupovať zlato a nájdete tu obrovský výber šperkov. Máte radšej perly? Aj tie majú v Emirátoch hlbokú tradíciu a tak sa ich nebudete vedieť nabažiť. Samozrejme najviac suvenírov nájdete v mestách akými sú Dubaj či Abu Dhabi a na tých menších ako Ajman či Um mal Quwain budete občas tápať, ale drobnosti nájdete všade. Skvelým suvenírom z Dubaju sú aj orientálne koreniny, šafran, sušené ovocie a preslávené emirátske datle.

Ak by ste si radi v Dubaji vyhodili z kopýtka a túžite nakupovať v luxusnejších obchodoch, skúste sa pozrieť do Bloomingdale's s dizajnovými kabelkami, topánkami či drobnosťami. V Galeries Lafayette nájdete oblečenie od preslávených návrhárov a v samotnom Dubai Mall na vás čaká cca 200 luxusných obchodov od Christian Louboutin, Sandro, Louis Vitton až po tie najznámejšie značky ako Gucci či Prada.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

E

Ázia  

Jemen, Spojené arabské emiráty


náročnosť

10 dní

Trvanie

3992 4990€
K

Ázia  

Kuvajt, Saudská Arábia, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

19 dní

Trvanie

5504 6880€
K

Ázia  

Kuvajt, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

12 dní

Trvanie

3154 4205€
K

Ázia  

Taiwan, Macao, Hongkong, Spojené arabské emiráty


náročnosť

15 dní

Trvanie

5336
Dubaj - mesto superlatívov Dubaj

Dubaj Dubaj - mesto superlatívov

Prirovnanie mesto superlatívov sa absolútne hodí k Dubaju. Projekty, ktoré sú už hotové, alebo sa s ich výstavbou ešte len začne, prekonávajú…

Michal Čičmanec 13 min. čítania
Ako najlepšie zažiť starý Dubaj? Dubaj

Dubaj Ako najlepšie zažiť starý Dubaj?

Keď niekto spomenie Dubaj, ako prvé nás napadne luxusné mesto s množstvom výškových budov a celé to "pozlátko", ktoré k tomu patrí a bez neho si to…

Michal Čičmanec 10 min. čítania
Metro v Dubaji - ako funguje? Blog

Blog Metro v Dubaji - ako funguje?

Dubaj je mesto inovácií a budúcnosti, ktoré neustále prekonáva samé seba, ale aj svetové krajiny a veľkomestá. Mesto je populárne aj u nás na…

Michal Čičmanec 6 min. čítania
Dubaj - Múzeum budúcnosti Blog

Blog Dubaj - Múzeum budúcnosti

Svet vecí, ktoré nenájdete v encyklopédiách, pretože ešte neexistujú...

Martin Karniš 7 min. čítania
Panarabské farby

12

19:09

dec

2023

Spojené arabské emiráty Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Panarabské farby - červená, zelená, biela a čierna - sú spájané s politickým a kultúrnym hnutím, ktoré vzniklo v priebehu 20. storočia. V tomto odbodí prechádzal arabský…