UZS

uzbecký sum

1 EUR = 13 511.57 UZS

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 04/2024

Oficiálnou menou v Uzbekistane je uzbecký som (UZS). Odporúčame si zameniť doláre alebo eurá na uzbecké somy, pretože budete lokálnu menu potrebovať na menšie a drobné výdavky. Budete platiť v hotovosti v reštauráciách, na bazároch, v obchodíkoch a rozhodne by vám chýbala, ak by ste ju nemali. Ak si budete chcieť kúpiť suveníry ako koberce či keramiku, dá sa s predavačmi dohodnúť aj na platbe v USD či EUR, ale v bežnom obchodíku nimi nezaplatíte.

Dnes si už peniaze v Uzbekistane viete zameniť v oficiálnej zmenárni /kedysi ste to museli riešiť na čiernom trhu/ alebo v banke. Zameniť vám vie aj hotel či penzión, ale počítajte s horším kurzom. Ak by ste naozaj nikde nevedeli zohnať zmenárne alebo by boli zatvorené, istotou je vždy taškentský bazár Čorsu, kde stále fungujú veksláci. Ak budete meniť takto, vždy si prepočítajte peniaze, ktoré dostanete a radšej aj dva krát. Peniaze si viete vybrať aj z bankomatu, ale počítajte s poplatkom, ktorý si vezme uzbecká banka. Pri výbere z bankomatov v Uzbekistane platíte poplatok cca 2 alebo 3 % v závislosti od banky, takže opäť je lepšou voľbou mať hotovosť. Nespoliehajte sa, ale na bankomaty a vsaďte na istotou, ktorou je hotovosť. Môžete sa tak vyhnúť problémom v prípade nefunkčného bankomatu. 

Podľa našich dlhoročných skúseností odporúčame mať so sebou eurá/doláre v hodnote cca 30 euro / deň. Ak radi nakupujete a plánujete si domov vziať koberec či iné hodnotné suveníry, určite si vezmite viac peňazí.

Dnes už je úplne jedno, či budete mať so sebou EUR alebo USD, pretože sa obe tieto meny dajú pohodlne zameniť v normálnych kurzoch. Ideálom je mať väčšinu hotovosti v EUR a mať so sebou dolárovú rezervu cca 50 USD na menšie výdavky (bakšiš ,prípadne menšie suveníry za 1 USD). Ak so sebou beriete USD, dbajte na to, že bankovky nesmú byť špinavé, poškodené, natrhnuté alebo roztrhnuté a musia mať „veľké hlavy“, teda nové verzie USD. Inak vám USD nemusia chcieť zameniť.

Uzbekistan je krajina, ktorá má čo ponúknuť, ak milujete suveníry. Nájdete tu toľko krásnych vecí, že už pri balení myslite na to, že pôjdete domov o niekoľko kilogramov ťažší a teraz nehovoríme o vašej váhe kvôli plovu a šašlíkom. Uzbekistan je rajom na krásne suveníry. Nájdete tu samozrejme klasické suveníry akými sú magnetky či iné drobnosti /najviac v Buchare a v Samarkande na námestí Registan/, ale ak chcete hodnotnejšie suveníry, tak sa vybláznite. Buchara vám ukáže najkrajšie koberce Hodvábnej cesty a na výber budete mať hodvábne aj bavlnené. Nezabudnite zjednávať a keď ich kúpite, vezmite si potvrdenie, aby ste mohli koberce vyviezť cez hranice alebo s nimi opustiť krajinu v prípade odletu. Buchara ponúka aj mimoriadne kvalitné bucharské nože. Ak cestujete ďalej po zemi do Turkmenistanu, nekupujte ich, pretože to môže byť problém a colníci to vyhodnotia ako zbraň. Ak z Uzbekistanu odlietate, nie je s nimi problém. Bazárové uličky Buchary vám ponúknu aj kvalitnú uzbeckú keramiku (dokonalú nájdete v mestečku Gijduvon), hodvábne šatky alebo tradičné suzani. Práve v Buchare ich robia najkvalitnejšie a všetko je ručná výroba, ktorá sa traduje z generácie na generáciu. Nájdete tu aj starožitnosti, čajové súpravy, misky na pitie čaju alebo exotické pečatidlá na chlieb. Ak by ste radi kúpili koreniny, Samarkand, Buchara alebo Taškentu sú na to najlepšie miesta. Nakupujte ich na bazároch a nájdete tu všetko, čo potrebujete. Radi nakupujete luxusnejšie veci? V Taškente už dnes objavíte butiky aj kvalitné obchody, ktoré vás určite budú vedieť zaujať!

Ak máte záujem kúpiť si v Uzbekistane niečo luxusnejšie, skúste sa pozrieť na značku, ktorú vybudoval Ferutdin Zakirov. Rozhodol sa v Uzbekistane ukázať, že aj oblečenie môže mať kvalitu a luxus a jeho značku si obľúbili bohatí Uzbeci. Venuje sa pánskej móde a o jeho úspechu svedčí aj butik v talianskom Miláne. Spojil európske trendy s Áziou a vytvoril unikátny obsah. Radi si z dovolenky prinesiete šperky? Skúste klenotníctvo Chopard na ulici Tarasa Ševčenka v Taškente.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Uzbekistan


náročnosť

10 dní

Trvanie

2263 2760€
K

Ázia  

Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

8 dní

Trvanie

2076 2595€
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Irán


náročnosť

21 dní

Trvanie

3936 4920€
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

16 dní

Trvanie

3521 4695€
Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.

Najväčší európsky cestovateľ Prémiový blog

Prémiový blog Najväčší európsky cestovateľ

Bol, či nebol v Číne? Priniesol Marco Polo špagety do Číny, papierové peniaze a okuliare z Mongolska a vyspal sa so stovkou Tibeťaniek? Do konca…

Ľuboš Fellner 13 min. čítania
Kyzylkum. Alexander Veľký, púšť aj jurty Kyzylkum

Kyzylkum Kyzylkum. Alexander Veľký, púšť aj jurty

Ísť zo Samarkandu do Buchary priamou cestou je najjednoduchšie, čo môžete spraviť, ale otázka znie, prečo by ste to robili, keď sa môžete odkloniť…

Tomáš Kubuš 12 min. čítania
Samarkand - legenda z Hodvábnej cesty Samarkand

Samarkand Samarkand - legenda z Hodvábnej cesty

Ak sa ocitnete v legendárnom, uzbeckom Samarkande, pripadáte si ako v inom svete. Pôsobí okúzľujúco a rozpráva príbehy Hodvábnej cesty. Rozprávkové…

Tomáš Kubuš 15 min. čítania