ALL

albánsky lek

1 EUR = 102.24 ALL

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 04/2024

MIESTNA MENA V ALBÁNSKU

Oficiálnou menou v Albánsku je albánsky lek (ALL). Počas pobytu v Albánsku si zameňte peniaze za lokálnu menu, ktorú budete určite potrebovať na menšie nákupy, pouličné jedlo, drobné suveníry a na podobné záležitosti. Ak nechcete míňať veľa peňazí na deň vám okrem ubytovania či dopravy bude stačiť 20-30 euro, ak si chcete svoj deň užiť a najesť sa v peknej reštaurácii, majte pripravených 50 euro na deň. Sami viete ako a na čo míňate peniaze a podľa toho sa zariaďte. Platiť môžete hotovosťou aj bankomatovou kartou. Na tú sa nespoliehajte, ak budete v menších mestečkách či dedinách.

KDE MENIŤ PENIAZE?

Peniaze si v Albánsku zameníte v zmenárňach na ulici v mestách. Najviac ich má Tirana, no každé väčšie mesto od Skadaru cez Durres až po Sarandu budú zmenárne mať. Ak prídete do Albánska loďou z Korfu, zmenárne nájdete hneď po vystúpení z prístavu. Peniaze si viete vybrať aj z bankomatu, no najmä vo väčších mestách. Ak by ste nevedeli zmenárne nájsť, spýtajte sa v hoteli či taxikárov alebo na autobusovej stanici šoférov, ktorí často vedia poradiť.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Ak budete meniť peniaze na ulici, dajte si pozor na vekslákov a prepočítajte si peniaze pred nimi. Sú šikovní, vedia vám veľmi rýchlo dať menej peňazí akoby ste mali dostať a ak si to neskontrolujete, prídete o ne. Stále je lepšie meniť v oficiálnych zmenárňach.

OBĽÚBENÉ SUVENÍRY

Albánsko je síce stále málo objavená krajina v rámci Európy, ale nedajte sa tým zaskočiť. Uvidíte na vlastné oči, koľko zaujímavých suvenírov si odtiaľto viete priniesť. Nemyslíme tým teraz len tie klasické drobné suveníry od magnetiek cez pohľadnice či drobnosti, ale aj pekné, kvalitné veci, ktoré sa preplietli s kultúrou Albánska. K obľúbeným suvenírom patria tradičné pletené čapice Qeleshe, ktoré zvykli nosiť na Balkáne ako symbol, no na zahodenie nie sú ani pletené ponožky do albánskej zimy. Tie sa volajú Pupas a nájdete ich v mnohých farbách. Azda najkrajším albánskym suvenírom sú koberce či kilimy. Majú v sebe osmanský nádych, no mnohé vychádzajú z lokálnych vzorov. Mnohých zaujme krásna keramika, strieborné šperky a najzvláštnejšími suvenírmi sú výrobky z typických albánskych bunkrov. Skúste si odtiaľto priniesť aj veľmi kvalitný olivový olej. Albánsky koňak značky Skanderbeg nie je len bizarným mementom dovolenky, ale naozaj kvalitným nápojom so zážitkom. Albánsky bylinkový čaj si v krajine zamilujete a určite si budete chcieť jedno či dve balenia priniesť aj so sebou domov.

LUXUSNÉ MIESTNE ZNAČKY

Albánsko sa možno nespája na prvé počutie s luxusom, ale opak niekedy vie byť pravdou. Albánska Tirana má viacero luxusných obchodov, kde si viete kúpiť kvalitné veci. K najlukratívnejším značkám na miestnom trhu je Coveti, ktorá sa špecializuje na luxusnú ženskú módu. Moderné veci, tradície, vízie, to všetko sa mieša pod jednou strechou a každý náročnejší nákupca si tu príde na svoje.

 

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1441 1695€
KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria

Dovolenka v Chorvátsku je špecialitou Slovákov dlhé roky. Mnohí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj relax pri mori v Albánsku či Čiernej Hore,…

Viktor Háber 10 min. čítania
Tirana - pod krídlami čierneho orla Tirana

Tirana Tirana - pod krídlami čierneho orla

Albánsko patrí k najmenej známym krajinám Balkánskeho polostrovu kvôli svojej zlej povesti. Tá sa prekročením hranice rozplynie a užívate si krásu…

Tomáš Kubuš 13 min. čítania
Albánske bunkre Blog

Blog Albánske bunkre

Sú všade po celom Albánsku. Pozdĺž malebných vysokých hôr, na pieskových plážach, na záhradách rodinných domov, pri cestách, na cintorínoch, v…