MAD

marocký dirham

1 EUR = 10.85 MAD

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 03/2024

MIESTNA MENA V MAROKU

Oficiálnou menou v Maroku je marocký dirham (MAD). Hoci už v Maroku využijete bankomatovú kartu lepšie ako po minulé roky, stále je to krajina, ktorá funguje na hotovosti, a tak si aj vy zameňte peniaze, aby ste ich mali vždy po ruke. Ak si budete chcieť kúpiť počas prechádzky fľašku vody, magnetku, drobnosť, džús či ovocie, vtedy vždy využijete drobné dirhamy.

KDE MENIŤ PENIAZE?

Peniaze si môžete zameniť na medzinárodnom letisku po pristáti, ale počítajte s tým, že tu budú horšie kurzy. Lepšie nájdete v mestách, kde natrafíte na zmenárne či banky. Zmenárne sú rýchlejšie, banky pomalšie, ale svoje dirhamy si tu vymeníte. Majte so sebou aj pas, pretože niekde ho budú vyžadovať. Nemeňte peniaze na ulici u vekslákov, pretože tí poznajú veľa trikov ako vás obtiahnuť.

Platiť bankomatovou kartou viete na mnohých miestach a od roku 2023 už začína fungovať aj ApplePay vašim telefónom alebo hodinkami. Bankomaty v mestách nájdete, no stále je dobré mať hotovosť.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Veľké množstvo Maročanov je naučených na bakšiš. Za každú službičku, ako je napríklad ukázanie správnej cesty očakávajú, že niečo dostanú. Buďte na to pripravení. Ak sa stratíte v starej medine v Marakéši alebo Feze, domáci Vás privedú kam potrebujete ísť, ale opäť za to čakajú protislužbu v podobe dirhamov. 

Ak so sebou beriete USD (nie je to potrebné), tak dbajte na to, že bankovky nesmú byť špinavé, poškodené, natrhnuté alebo roztrhnuté a musia mať „veľké hlavy“, teda nové verzie USD. Inak vám USD nemusia chcieť zameniť.

OBĽÚBENÉ SUVENÍRY V MAROKU

Maroko je krajina, kde nájdete veľké množstvo suvenírov či darčekov. Mediny Fezu či Marakéšu, bazárové uličky Essaouiry, Rabatu alebo moderná Casablanca, tieto všetky miesta vedia namiešať obrovské možnosti!

Vynikajúcim suvenírom, ktorý má v sebe kus Maroka je keramika. Tá najkvalitnejšia sa vyrába vo Feze a budete mať na výber nádherné drobnosti od úžitkovej keramiky až po veľké tadžíny alebo dokonca mozaiky na stoloch či na podlahy. Aj mozaiky majú v Maroku dlhoročnú tradíciu, čo dokazujú vykopávky vo Volubilise. Vo Feze kúpite aj mimoriadne kvalitné kožené výrobky od kabeliek po kožené bundy. Nádherným suvenírom z Maroka sú aj kvalitné koberce s geometrickými vzormi alebo nomádske koberce. Marakéš je skvelý na nakupovanie orientálnych korenín a v Erfoude si zase kúpite najlepšie datle celého Maroka. Skúste pohľadať na marakéšskom bazári aj orientálne drobnosti do bytu od lampiónov, lámp, obkladačiek alebo si kúpte vodnú fajku či kanvicu na čaj. Typickým suvenírom z Maroka je aj kvalitný argánový olej alebo amlou a to najlepšie nájdete v berberskom prostredí Vysokého Atlasu.

LUXUSNÉ MIESTNE ZNAČKY

Maroko má v sebe aj množstvo luxusu a hoci ho možno budete najviac cítiť v lukratívnych hoteloch či reštauráciách, nájdete ho aj počas nakupovania. Ak si radi z krajín prinesiete luxusné domáce značky, pozrite si módu, ktorú tvorí značka Said Mahrouf. Jej móda je krásne ženská a zamilujete si ju. Luxusné ženské kaftany vyrába Imane Gallaf alebo Kaftan Queen.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Afrika  

Maroko

28.03. → 06.04. +15 termínov

náročnosť

10 dní

Trvanie

2703
E

Afrika  

Maroko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1550
K

Afrika  

Tunisko, Maroko


náročnosť

16 dní

Trvanie

4577
B

Afrika  

Maroko


náročnosť

10 dní

Trvanie

4928
Ramadán na vlastnej koži Prémiový blog

Prémiový blog Ramadán na vlastnej koži

Ramadán - všetci tento terminus technicus poznáme. Mnohí aj vedia, že ide o mesačný pôst moslimov. No ja pravidelne už niekoľko rokov skúšam…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.

Casablanca - marocký šperk pri Atlantickom oceáne Casablanca

Casablanca Casablanca - marocký šperk pri Atlantickom oceáne

Najväčšie mesto Maroka, ktoré poznáme minimálne z rovnomenného filmu. Casa, ako domáci nazývajú mesto Casablanca, má zhruba štyri milióny…

Michal Repta 13 min. čítania
Vysoký Atlas - výstup na najvyšší vrch Maroka Blog

Blog Vysoký Atlas - výstup na najvyšší vrch Maroka

Severná Afrika má mnoho „diamantov“, ale jedným, pre mňa špeciálnym, je určite pohorie Vysoký Atlas. Tento podmanivý svet, kde sa formovala arabsko…

Matej Bučko 8 min. čítania
Erg Chebbi

09

10:53

okt

2023

Maroko Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Maročania veria, že duny Erg Chebbi sa nahromadili pred Merzougou ako trest od Boha za to, že odmietli pomôcť unaveným cestovateľom, ktorí prechádzali Saharou. Po…

Indigo v Maroku

09

10:51

okt

2023

Maroko Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Slovo „indigo“ pochádza z latinského slova indicum, čo znamená „Ind“, keďže farbivo na rastlinnej báze sa pôvodne do Európy dovážalo z Indie. Indigo je posledný…