MAD

marocký dirham

1 EUR = 10.73 MAD

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 14. 5. 2021

Na dovolenke v Maroku si budete meniť peniaze na miestnu lokálnu menu. Odporúčame Vám zobrať si cca 40 €/deň a platobnú kartu. V nami odporúčanej sume nepočítame Vaše ubytovanie a náklady na prepravu. Berte túto sumu ako orientačnú. Každopádne je lepšie, keď donesiete nejaké euro naspäť domov, ako keď Vám bude chýbať na miestach, kam sa možno už nikdy nevrátite. Vy sami viete, či si radi vyhodíte z kopýtka a miniete sto eur za večeru v dobrej reštaurácii alebo nie. Peniaze miniete na suveníry, nápoje, vstupné, jedlá či iné drobnosti. Peniaze si zameníte v meste, a ak by ste potrebovali meniť znovu, nie je to problém aj na ďalších miestach.

Ak so sebou beriete USD (nie je to potrebné), tak dbajte na to, že bankovky nesmú byť špinavé, poškodené, natrhnuté alebo roztrhnuté a musia mať „veľké hlavy“, teda nové verzie USD. Inak vám USD nemusia chcieť zameniť.

V Maroku nájdete vo väčších mestách aj bankomaty, ale nespoliehajte sa na ne stopercentne. Vždy je dobré mať so sebou aj hotovosť. Ak nakupujete suveníry, viete sa takmer vždy s predavačom dohodnúť aj na tom, že ich môžete nakupovať v eurách alebo v dolároch.

Na hotelových izbách si nikdy nenechávajte cennosti položené na viditeľnom mieste, a to ani v prípade, že si len rýchlo odbehnete napr. na raňajky. Dávajte si na svoje cennosti pozor. Využívajte hotelový trezor alebo majte zámok na kufri. 

Veľké množstvo Maročanov je naučených na bakšiš. Za každú službičku, ako je napríklad ukázanie správnej cesty očakávajú, že niečo dostanú. Buďte na to pripravení. Ak sa stratíte v starej medine v Marakéši alebo Feze, domáci Vás privedú kam potrebujete ísť, ale opäť za to čakajú protislužbu v podobe dirhamov. 

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.