MAD

marocký dirham

1 EUR = 11.04 MAD

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 2/2023

Na dovolenke v Maroku si budete meniť peniaze na miestnu lokálnu menu. Odporúčame Vám zobrať si cca 40 €/deň a platobnú kartu. V nami odporúčanej sume nepočítame Vaše ubytovanie a náklady na prepravu. Berte túto sumu ako orientačnú. Každopádne je lepšie, keď donesiete nejaké euro naspäť domov, ako keď Vám bude chýbať na miestach, kam sa možno už nikdy nevrátite. Vy sami viete, či si radi vyhodíte z kopýtka a miniete sto eur za večeru v dobrej reštaurácii alebo nie. Peniaze miniete na suveníry, nápoje, vstupné, jedlá či iné drobnosti. Peniaze si zameníte v meste, a ak by ste potrebovali meniť znovu, nie je to problém aj na ďalších miestach.

Ak so sebou beriete USD (nie je to potrebné), tak dbajte na to, že bankovky nesmú byť špinavé, poškodené, natrhnuté alebo roztrhnuté a musia mať „veľké hlavy“, teda nové verzie USD. Inak vám USD nemusia chcieť zameniť.

V Maroku nájdete vo väčších mestách aj bankomaty, ale nespoliehajte sa na ne stopercentne. Vždy je dobré mať so sebou aj hotovosť. Ak nakupujete suveníry, viete sa takmer vždy s predavačom dohodnúť aj na tom, že ich môžete nakupovať v eurách alebo v dolároch.

Na hotelových izbách si nikdy nenechávajte cennosti položené na viditeľnom mieste, a to ani v prípade, že si len rýchlo odbehnete napr. na raňajky. Dávajte si na svoje cennosti pozor. Využívajte hotelový trezor alebo majte zámok na kufri. 

Veľké množstvo Maročanov je naučených na bakšiš. Za každú službičku, ako je napríklad ukázanie správnej cesty očakávajú, že niečo dostanú. Buďte na to pripravení. Ak sa stratíte v starej medine v Marakéši alebo Feze, domáci Vás privedú kam potrebujete ísť, ale opäť za to čakajú protislužbu v podobe dirhamov. 

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Maroko

02.03. → 06.03.

náročnosť

5 dní

Trvanie

2990

Najbližšia exotika

Dovolenka Maroko
K

Afrika  

Maroko

17.02. → 26.02. +11 termínov

náročnosť

10 dní

Trvanie

2070
B

Afrika  

Maroko


náročnosť

10 dní

Trvanie

4120
Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.

Ramadán na vlastnej koži Prémiový blog

Prémiový blog Ramadán na vlastnej koži

Ramadán - všetci tento terminus technicus poznáme. Mnohí aj vedia, že ide o mesačný pôst moslimov. No ja som si tento rok ramadán vyskúšal na…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Marakéš - čím vás prekvapí mesto pod Atlasom? Marakeš

Marakeš Marakéš - čím vás prekvapí mesto pod Atlasom?

Marakéš patrí medzi najúchvatnejšie mestá sveta. Mohli ste byť v Bangkoku, Singapure, Dillí, Johannesburgu, Mexico City, kdekoľvek na svete, no…

Peter Salaj 9 min. čítania
Cestovanie pre nezaočkovaných Blog

Blog Cestovanie pre nezaočkovaných

Cestovanie sa už vo väčšine krajín sveta vrátilo do starých predpandemických koľají. V priebehu roka postupne uvoľňujú opatrenia a hoci to sprvu…

Grand theater of Rabat

22

12:33

dec

2022

Maroko Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Pri návšteve hlavného mesta Maroka Rabatu nevynechajte prehliadku Hassanovej veže, ktorá sa hrdo vypína nad mestom. Odhliadnúc od tejto nádhernej stavby z 12.storočia,…

UŽITE SI DOVOLENKU V EXOTIKE

Utečte pred zimou za najlepšiu cenu