MMK

mjanmarský kyat

1 EUR = 2 248.42 MMK

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 04/2024

Oficiálnou menou v Mjanmarsku je mjanmarský kyat (MMK). Peniaze si zameňte rovno po prílete do Rangúnu na letisku, pretože tam zvyknú mávať lepší kurz, než zmenárne priamo v meste. V mestách akými je Rangún, Mandalay, Bagan alebo v okolí jazera Inle, teda na miestach, kde sa koncentruje najviac turizmu si peniaze zameníte bez problémov, no v menších miestach to môže byť problém. Určite potrebujete mať aj miestnu menu na drobné a menšie výdavky, ktoré budete mať dennodenne.

Vezmite si so sebou aj platobnú kartu, ale skôr iba ako poistku, pretože Mjanmarsko ešte stále vo väčšine funguje na hotovosti a tak svoju kartu možno ani nepoužijete. Bankomaty v mestách nájdete, ale nemusí vaša karta fungovať alebo nemusí fungovať bankomat. Preto si vezmite radšej hotovosť, aby ste z nej radšej priniesli nazad domov, než aby vám priamo v krajine chýbala.

Americké doláre sú v Mjanmarsku najlepšou voľbou na zámenu nielen kvôli kurzu, ale aj kvôli dostupnosti. Niektoré suveníry môžete platiť dokonca aj v USD. Ak so sebou beriete USD, tak dbajte na to, že bankovky nesmú byť špinavé, poškodené, natrhnuté alebo roztrhnuté a musia mať „veľké hlavy“, teda nové verzie USD. Inak vám USD nemusia chcieť zameniť.

Z krajiny je prísne zakázané vyvážať mince, barmské bronzové a mosadzné vázy, napodobeniny Budhu, ópiové fajky a drahé kamene (okrem kúpených v špeciálnych predajniach). Odporúča sa odložiť si doklady o kúpe kvôli možnej kontrole na hraniciach.

Mjanmarsko má celkom zaujímavú zbierku suvenírov, ktoré si odtiaľto viete odniesť. Najviac ich nájdete na turistických miestach akými je jazero Inle, Bagan, Mandalay alebo Rangún. K najtypickejším suvenírom a darčekom, ktoré si odtiaľto viete odniesť sú drevené, lakované výrobky. Nejedna dedinka v Mjanmarsku sa venuje práve umeniu lakovania a nájdete tu všetko od drobných výrobkov akými sú škatuľky, popolníky či malé tácky až po nábytok. Najšikovnejšie sú malé škatuľky či šperkovnice. Typickými suvenírmi z Mjanmarska sú aj textilné výrobky od krásnych šiat, šatiek až po kvalitné doplnky. Niekoho možno zaujmú typické lokálne bábky alebo unikátne dáždniky zdobené rôznymi farbami a motívmi. Kúpite si domov maľbu s mjanmarskou krajinou, chrámom alebo Baganom? Mjanmarci vedia zhotoviť zaujímavé a kvalitné strieborné šperky a aj tie sa môžu prezliecť za zaujímavé suveníry. Niekoho zaujme skvelý kokosový olej, iných zase mjanmarské cukrovinky, čaje alebo koreniny do varenia.

Luxusných produktov v Mjanmarsku veľa nenájdete, ale ak si predsa len chcete zadovážiť niečo čo má vyššiu hodnotu, skúste drahokamy. Nakupujte ich iba v certifikovaných obchodoch a nie na trhovisku. Pre Mjanmarsko sú typické drahokamy akými je zafír, rubín alebo jadeit, ktorý sa objavuje v šperkoch podobne ako v Číne. Ak by ste chceli ako suvenír kvalitný výrobok, skúste sa pozrieť na značku Mamagyi, ktorá sa špecializuje na lukratívne  oblečenie na denné nosenie aj na slávnostné príležitosti. Zamestnávajú miestne ženy a dávajú im prácu, aby vytvárali niečo, čo má v sebe tradičné prvky.

 

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Ázia  

Mjanmarsko, Laos, Kambodža


náročnosť

14 dní

Trvanie

3980
K

Ázia  

Mjanmarsko


náročnosť

14 dní

Trvanie

3830
Marco Polo v Mjanmarsku Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Mjanmarsku

Mjanmarsko je jedna z mojich najobľúbenejších krajín. Pritom je krajina bezpečná s dobrými hotelmi a jedlom. No hlavne jej ľudia sú úžasní. Marco…

Bagan - na najkrajšej pamiatke sveta Bagan

Bagan Bagan - na najkrajšej pamiatke sveta

Najkrajšia pamiatka sveta! Bagan sa o toto prvenstvo bije s Angkor Watom v Kambodži, Petrou na juhu Jordánska, Machu Picchu v horách Peru, Taj…

Rangún - najšarmantnejšia metropola Ázie Rangún

Rangún Rangún - najšarmantnejšia metropola Ázie

Bývalé hlavné mesto Barmy, únie Mjanmarska milujem. Zažil som tu nádherné chvíle ešte v čase, keď toto šesť- či sedemmiliónové mesto bolo hlavným…

Umelo vytvorené hlavné mestá Blog

Blog Umelo vytvorené hlavné mestá

Keď cestujete, tak je veľká pravdepodobnosť, že sa stanete milovníkmi architektúry. Chodíme po mestách ako Jeruzalem, Damask, Váránasí či Arbíl,…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania