KES

keňský šiling

1 EUR = 125.33 KES

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 26. 5. 2022

Afrika nie je lacný svetadiel, skôr naopak. Ceny v Keni nie sú nízke. Nie všetky služby sú ľahko dostupné a ak sú, tak sa draho platia. Keňa používa vlastnú menu: kenský  šiling. Po prílete do Nairobi si vymeňte takých 200 €. Tieto peniaze Vám budú stačiť na bežnú útratu v reštauráciách na nápoje, na drobné nákupy a prepitné hotelovým poslíčkom, a podobne. Niekomu to nevystačí (fľaša vína v lodge stojí cca 30 eur), inému niečo ostane. V priemere miniete cca 50 €/deň. V lodgiach v národných parkoch majú nevýhodné kurzy, ktorými prepočítavajú útratu za nápoje a ostatné výdavky pri platbe cudzou menou. Väčšie nákupy suvenírov môžete platiť v eurách alebo amerických dolároch, zjednávajte od začiatku v tej mene, ktorou chcete platiť. Vo väčších suvenírových obchodoch, v hoteloch, reštauráciách a lodžiach je možné platiť platobnou kartou. V supermarketoch akceptujú iba miestnu menu alebo platobnú kartu (pri platbe kartou žiadajú aj doklad totožnosti).

V Keni je vo väčších mestách možné vyberať miestnu menu z bankomatov. Poplatky a kurzy za výber a platbu si skontrolujte vo svojej banke. Z kreditných/platobných kariet sú najlepšie akceptované VISA a Mastercard.

POZOR: fotografovanie Masajov je iba za peniaze! Ak nezaplatíte, je to problém. Majte to na pamäti. Ak sa počas cesty zastavíte v masajskej dedine, domáci za cca 20-30 USD v hotovosti na mieste Vás pustia do domov atď., žiaľ bez peňazí to nejde. Ak budete považovať túto sumu za príliš vysokú, ostanete v aute a do dediny Vás nepustia. Samotná návšteva je autentickým zážitkom, nie sú to skanzeny ale polo-kočovné dediny, ktoré sú raz tam a raz tu.

Ceny v reštauráciách sa pohybujú približne na rovnakej úrovni ako u nás + 15 %. Jedlo na ulici je lacnejšie, ale nie všade je dostupné a nepatrí medzi kulinárske špeciality. 

Vo všeobecnosti dávajú v turistických oblastiach prednosť doláru pred eurom. Pri výmene alebo nákupe suvenírov akceptujú v Keni euro (nie mince). Zoberte si však doláre na vízum.

UPOZORNENIE: Od novembra 2016 neakceptujú kenské banky (a tým pádom ani v hoteloch, na hraniciach, dokonca ani Masajovia!) americké doláre vydané do roku 2006. Pri výmene peňazí v banke sa prosím uistite, že máte bankovky spĺňajúce tieto podmienky, ideálne 2009 a novšie.

Suveníry sú veľmi kvalitné, ale zároveň drahé. Ceny suvenírov sú na väčšine miest prehnané, treba zjednávať. Ak plánujete kupovať krásne drevené sochy, Vaše vreckové by malo byť minimálne vyššie. Drobné suveníry stoja po zjednaní od 5 – 20 USD.

Veľká päťka alebo 22 zvierat pre rok 2022 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 22 zvierat pre rok 2022

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami,…

Veľký prehľad afrického safari Prémiový blog

Prémiový blog Veľký prehľad afrického safari

Vyberte si safari na mieru pre vás. Afrika je obrovský kontinent, preto je dobré, ak vám odborník poradí, kam ísť do Afriky. Martin Karniš je…

Nairobi - chladné vody pod horúcim slnkom Nairobi

Nairobi Nairobi - chladné vody pod horúcim slnkom

Zelená metropola na slnku. Aj tak sa niekedy nazýva Nairobi. Mesto, kde pre chaotickú dopravu nikdy nikam neprídete včas, dotýkajúce sa…

10 najlepších miest na lietanie balónom Blog

Blog 10 najlepších miest na lietanie balónom

Hľadáte pri cestovaní po svete unikátne a fascinujúce zážitky? Ste tu na správnom mieste, pretože presne o toto sa v BUBO už dlhé roky snažíme a…