MIESTNA MENA V KOSOVE

Oficiálnou menou v Kosove je euro, hoci krajina nie je súčasťou Európskej únie. Kosovo sa rozhodlo prejsť na euro pretože niekoľko rokov predtým používali ako platidlo nemecké marky. Nemecko ich zrušilo a Kosovo si zvolilo euro. O to je dnes pre vás jednoduchšie fungovať v krajine, kde nemusíte meniť žiadne peniaze.

KDE MENIŤ PENIAZE?

Ak prichádzate z krajín, kde platí euro, nie je nič jednoduchšie a svoje peniaze meniť nemusíte. Ak sa však chcete k peniazom dostať z bankomatov, nie je to tiež žiaden veľký problém a najviac možností nájdete samozrejme v Prištine. Dostať sa k svojim peniazom v Kosove naozaj nie je zložité, no čím menšie mesto navštívite, tým bude menej možností.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Nemeňte peniaze na ulici u vekslákov, pretože sa môžete stať obeťou toho, že dostanete menej peňazí, než by ste mali dostať.

OBĽÚBENÉ SUVENÍRY

Kosovo možno na prvé počutie nie je krajina, kde by ste chodili za suvenírmi, no nájdete tu viacero zaujímavých vecí. Najviac drobností objavíte v Prištine a Prizrene, no čakajú tu na vás aj pomerne slušné nákupné možnosti. Ak hľadáte niečo kvalitnejšie a pritom tradičné, skúste si domov priniesť typické tepané výrobky od kanvičiek, cez taniere, tácky až po kanvice na kávu. Veľké množstvo typických suvenírov má v sebe nádych Orientu. Nájdete tu množstvo medených, strieborných, ale aj kovových výrobkov. K hodnotným suvenírom patria aj koberce, mnohé privezené z Turecka alebo látky, vyšívané drobnosti či ozdoby na posteľ alebo gauč. V Kosove nájdete aj kvalitné kožené výrobky od kabeliek cez topánky až po opasky. Ak si radi domov nesiete suveníry, ktorými môžete ponúknuť rodinu či návštevu, skúste si priniesť sladkú baklavu alebo lokum. Z alkoholu vie zaujať ovocná Rakija.

LUXUSNÉ MIESTNE ZNAČKY

Luxus a Kosovo? Ale, áno! Aj tu nájdete niekoľko veľmi kvalitných produktov. Ak by ste chceli kupovať lukratívne strieborné šperky, skúste to v Dodo Silver v Prištine, hneď naproti Grand Hotelu. Nájdete tu klasické šperky, filigrán, brošne, náhrdelníky či prstene a niekoľko unikátov.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1585 1865€
Najmladšie štáty sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najmladšie štáty sveta

Západná civilizácia a mnohí turisti zo všetkých kútov sveta sa naháňajú za tým naj. Ja nie som výnimkou. No čím som starší, tým sa viac zaujímam aj…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria

Dovolenka v Chorvátsku je špecialitou Slovákov dlhé roky. Mnohí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj relax pri mori v Albánsku či Čiernej Hore,…

Viktor Háber 10 min. čítania
Moje najkrajšie cesty planétou Blog

Blog Moje najkrajšie cesty planétou

Vybrať si jednu, dve, či zopár tých naj ciest zo všetkých možných, ktoré BUBO ponúka naprieč svetom, nie je vôbec jednoduché. Osobne som pochodil s…