Najlepšie počasie na cestovanie po regiónoch Strednej Ázie je jar a jeseň. Leto je suché a horúce, no jeho výhodou je, že je tu minimum turistov a zima je skutočne zima so snehom a mrazom, a preto to mnohých odradí.

Čo sa týka balenia, je vhodné mať so sebou aj niečo do chladnejšieho počasia aj do letného a horúceho počasia. Pri balení na to myslite. Región nemá žiadne monzúnové obdobia, ani obdobia dažďov a ani nám nezvykne veľa pršať počas našich ciest, no pripravte sa na to, že sa dážď najmä v jarných termínoch objaviť môže.

Jarné mesiace (marec – máj) v regióne začína plná sezóna. Netreba sa však báť, že by navštívené miesta boli preplnené, pretože Stredná Ázia je stále ešte mimo dosah masového turizmu. Počasie na jar je nevyspytateľnejšie, no počítajte s tým, že v marci môžete v Kirgizsku zažiť teploty pokojne aj okolo 10-15 °C (napr. keď budete pod vysokými, zasneženými horami).

Letné mesiace (jún – august) - Kirgizsko má v letnom období ešte stále príjemné počasie, teda cca 23-26°C. Počas leta sa dá okúpať aj v kirgizskom jazere Issyk Kul (na jar je ešte veľmi chladné a na jeseň sa tiež letná teplota stráca). Leto v Biškeku nie je rozhorúčené vďaka horám, ktoré ovplyvňujú klímu. Leto je najlepšie obdobie na cestovanie do vnútrozemia, pretože sú otvorené všetky priesmyky a dostanete sa aj ku karavanseraju Taš Rabat či na treking do hôr. 

Jesenné mesiace (september – október) Teplota klesá o niekoľko stupňov. Jeseň znamená druhú časť turistickej sezóny v Strednej Ázii, no koncom jesene už počítajte s tým, že vo vyšších nadmorských výškach napadne sneh a tak sa pomaličky začnú zatvárať priesmyky či trekové chodníky. Biškek si počas októbra drží teploty okolo 10-15 °C. 

Zimné mesiace (november - február) - majú v sebe minimum turistov a v Kirgizsku zažijete skutočne zimu. Ak sa chystáte cestovať do krajiny v tomto čase, dobre sa zbaľte a nezabudnite si teplé veci. Cesta medzi Ošom a Biškekom môže byť neprejazdná a rovnako aj niektoré z ciest do Narynu. Severné Kirgizsko medzi Biškekom a Karakolom je bezproblémové. Biškek máva v zime teploty okolo nuly a veľa krát spadnú aj pod nulu do mínusových hodnôť. Cholpon Ata na brehu jazera Issyk Kul má v priemere v januári okolo mínus 5° C. 

Počasie

Bishkek - Počasie

Teplota vzduchu - Bishkek

jan — 2,6°C
feb — -0,8°C
mar — 5,3°C
apr — 12,3°C
máj — 17,4°C
jún — 22,4°C
júl — 24,9°C
aug — 23,8°C
sep — 18,5°C
okt — 11°C
nov — 4,7°C
dec — -0,9°C

← Počasie (zoznam krajín)

=========== ========
K

Ázia  

Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

8 dní

Trvanie

2076 2595€
E

Ázia  

Tadžikistan, Afganistan, Kirgizsko

28.06. → 07.07. +2 termíny

náročnosť

10 dní

Trvanie

2918 3890€
E

Ázia  

Tadžikistan, Afganistan, Kirgizsko


náročnosť

14 dní

Trvanie

3752 4690€
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

16 dní

Trvanie

4695
Burana - kirgizský maják Hodvábnej cesty Burana

Burana Burana - kirgizský maják Hodvábnej cesty

Kirgizsko nemá históriu? Ak toto niekto tvrdí, tak potom prestane počúvať, pretože to nie je pravda. Áno, Kirgizsko je krajinou nádhernej prírody,…

Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
​Biškek - kráska pod štítmi Alatau Biškek

Biškek ​Biškek - kráska pod štítmi Alatau

Kirgizský Biškek patrí určite medzi tie menej známe hlavné mestá Strednej Ázie. Vie sa o ňom málo, no ak sa sem raz vyberiete a odhodláte sa Biškek…

Hodvábna cesta Blog

Blog Hodvábna cesta

Cesta, ktorá lákala od nepamäti všetkých dobrodruhov, obchodníkov, ktorí od nej čakali závratné zbohatnutie - cesta, ktorá je opradená legendami o…

Michal Navrátil 3 min. čítania