UGX

ugandský šiling

1 EUR = 4 077.23 UGX

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 05/2024

Koľko si vziať peňazí závisí od Vašej osobnej spotreby. Peniaze hlavne miniete na umelecké predmety a suveníry a extra nápoje ako pivo. Odporúčame Vám zobrať si cca 600 USD /EUR v drobnejších bankovkách, ktoré môžete využiť na niektoré platby v hotovosti.

Na hotelových izbách si nikdy nenechávajte cennosti položené na viditeľnom mieste. Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnostiam spojeným so stratou pasu alebo letenky, odporúčame si ich uschovať na hotelovej izbe, v trezore, či na recepcii hotela v hotelovom trezore (ak ho daný hotel má).

Odporúčame zobrať USD v hotovosti a platobnú kartu do rezervy. Najviac miniete pri kupovaní darčekov a suvenírov. Vezmite si USD na víza. Bankovky musia mať „veľké hlavy“ a nesmú byť staršie než 2007. 50 a 100 USD bankovky majú lepší výmenný kurz než 20 či 10 USD. Menšie nominálne hodnotu sú výhodné pri nákupe suvenírov. Ak nerátame stravu, tak Vám okrem víz stačí cca 300-400 USD. Najviac z toho miniete na suveníry, pivko a podobne. Doláre majú výhodu, že pri priamej platbe ich bez problémov akceptujú takmer všade. Z kreditných kariet sú najlepšie akceptované VISA a Mastercard, ktorými väčšinou viete uhradiť konzumáciu na hoteloch.

PREPITNÉ: na konci zájazdu (alebo jeho časti) je zvykom dávať prepitné šoférom a miestnemu sprievodcovi. Odporúčaná suma je 7 USD/osoba/deň. Toto prepitné je dobrovoľné avšak očakávané. Všetci budú robiť všetko preto aby trochu extra peňazí dostali. Finálne rozhodnutie je na Vás. Niekto dá 100 USD, niekto 30 USD. Presnejšie sa dohodnete na mieste s vašim sprievodcom podľa toho, ako budete spokojní so službami miestnych zástupcov. V Afrike je prepitné očakávané prakticky všade, preto majte vždy pár šilingov nachystaných vo vrecku pre čašníkov, či za odnesenie kufra na hotelovú izbu.

Nechajte si v batožine miesto na suveníry. Určite neodíde naprázdno. Uganda ponúka široký výber výrobkov tejto kategórie. Drevorezby nájdete po celej krajine. Ak chcete, aby suvenír mal aj niečo naviac, kúpte rezbárske práce tvorené niektorým z projektov na podporu komunitných činností, ako je napríklad škola umenia v Dewe pri Kampale. Populárnym a praktickým darčekom sú látky typu "kitenge" ktoré sa dajú využiť nielen ako odev. Neďaleko Kampaly, v mestečku Mpambire sú výrobcovia najkvalitnejších bubnov v Ugande - Buganda Royal Drum Makers. Určite tu nájdete aj pekné obrazy, ktoré vám vedia zložiť z rámu a zabaliť do tuby na prevoz domov. V neposlednom rade sú populárne jedlé darčeky. Uganda je známa produkciou kvalitného ťčaju alebo kávy. Kúpte napríklad kávu Omwani Women’s Cooperative a doma pripravená káva dostane príchuť príbehu a pomoci miestnym ľuďom.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Afrika  

Burundi, Uganda, Rwanda


náročnosť

13 dní

Trvanie

6606 7340€
K

Afrika  

Uganda


náročnosť

13 dní

Trvanie

6189 6380€
K

Afrika  

Uganda


náročnosť

9 dní

Trvanie

4148 4880€
Uganda - Perla Afriky Blog

Blog Uganda - Perla Afriky

Uganda je považovaná za menej objavený drahokam africkej prírody. Žije v tieni susednej Kene a jej rozvinutémho turistického ruchu. Ten, kto hľadá…

Martin Karniš 12 min. čítania
Univerzita Makerere

17

08:15

máj

2024

Uganda Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Hlavné mesto Ugandy, Kampala, bolo pôvodne založené na 7 kopcoch. Každý zo 7 kopcov niesol určitú historickú významnosť a buď priamo na ňom, alebo v jeho blízkosti by…