GYD

guyanský dolár

1 EUR = 225.16 GYD

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 02/2024

MIESTNA MENA V GUYANE

Oficiálnou menou v Guyane je guyanský dolár (GYD). Juhoamerická Guyana je krajina, ktorá stále bude fungovať na hotovosti a hoci je skvelé mať so sebou platobné karty, nespoliehajte sa na ne. Vezmite si so sebou hotovosť, ktorú si už priamo v krajine zameníte na guyanské doláre a tie budete môcť používať na drobné, denné výdavky. Niekde berú iba kartu Visa, inde zase Mastercard. Bez hotovosti nevyrážajte na cestu.

KDE MENIŤ PENIAZE?

Peniaze si v Guyane zameníte v klasickej zmenárni, na trhovisku, hranici alebo na recepcii hotela. Ak prichádzate zo Surinamu, je to veľmi jednoduché, pretože priamo na hranici bude niekoľko ľudí meniť peniaze. Zistite si aký majú kurz, zameňte si surinamské doláre, ktoré už nebudete potrebovať, prípadne zmeňte USD alebo EUR. Peniaze zameníte v hlavnom meste Georgetown, no mimo neho môžete mať problém nájsť niekoho, kto ich zamení. Ak plánujete cestovať dlhšie mimo Georgetown, radšej to vybavte priamo tam. Recepcia vášho hotela vám vie pomôcť, prípadne zmenáreň v centre mesta. Peniaze si viete vybrať aj z bankomatu, no nespoliehajte sa na to.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Používanie bankomatových kariet je limitované na väčšie mestá, lepšie hotely či reštaurácie, no bežne s kartou nezaplatíte. Mnohé obchody budú mať terminál, ale nemusia akceptovať zahraničné karty, tak myslite aj na to. V Guyane si dávajte aj pozor na vreckárov, tak noste peniaze na viacerých miestach a nikdy nie všetky so sebou.

OBĽÚBENÉ SUVENÍRY

Guyana patrí k najmenej navštevovaným krajinám Južnej Ameriky a tomu sú prispôsobené aj suveníry. Nájdete ich tu minimum, no predsa len v centre Georgetownu neďaleko hlavnej budovy pošty, kde leží Hibiscus Craft Plaza. Tu nájdete zopár malých predajničiek so suvenírmi. Medzi obľúbenými suvenírmi sú kvalitné výrobky z dreva, kde dominujú vyrezávané zvieratá od rýb po papagáje a napokon aj masky pôvodných obyvateľov. Kúpiť si viete hamaku, keramiku, výrobky z bambusu, ale aj klasické suveníry ako tričko či dokonca drevené magnetky.

LUXUSNÉ MIESTNE ZNAČKY

Guyana skutočne nie je klasickou krajinou, kde natrafíte na luxusné, domáce produkty. V Georgetowne si viete kúpiť luxusné značky v moderných nákupných centrách.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Amerika  

Južná Amerika, Karibik, Trinidad a Tobago, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

14 dní

Trvanie

5445
K

Amerika  

Južná Amerika, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

10 dní

Trvanie

4150
Vodopády Kaieteur - top zážitok Guyany Blog

Blog Vodopády Kaieteur - top zážitok Guyany

Exotické Guyany patria medzi najmenej navštevované štáty Južnej Ameriky. Ide o lahôdku pre skutočných cestovateľov - autentické krajiny takmer bez…

Ľubor Kučera 7 min. čítania
Ako vybaviť víza Blog

Blog Ako vybaviť víza

Do niektorých krajín je k vstupu potrebné byť držiteľom víz. Prečo sa nebáť navštíviť krajiny, ktoré majú vízovú povinnosť zavedenú? Uznávam,…

Martin Lipinský 5 min. čítania
 Divoká Guyana Blog

Blog Divoká Guyana

Vedeli ste, že krajiny Surinam (predtým Holandská Guyana), Guyana (predtým Anglická Guyana) a Francúzska Guyana sú spoločne známe ako Guyanas?…