KZT

kazachstanský tenge

1 EUR = 484.23 KZT

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 06/2024

Oficiálnou menou v Kazachstane je kazašské tenge (KZT). Odporúčame si zameniť doláre alebo eurá na tenge, pretože budete lokálnu menu potrebovať na menšie a drobné výdavky. Budete platiť v hotovosti v reštauráciách, na bazároch, v obchodíkoch a rozhodne by vám chýbala, ak by ste ju nemali. Ak si budete chcieť kúpiť suveníry ako koberce či kožené výrobky, dá sa s predavačmi dohodnúť aj na platbe v USD či EUR, ale v bežnom obchodíku nimi nezaplatíte.

Peniaze si v Kazachstane viete zameniť v oficiálnej zmenárni alebo v banke. Zameniť vám vie aj hotel či penzión, ale počítajte s horším kurzom. Ak by ste naozaj nikde nevedeli zohnať zmenárne alebo by boli zatvorené, istotou je vždy bazár v meste, kde stále viete naraziť na obchodníkov, ktorí vedia peniaze zameniť.

Podľa našich dlhoročných skúseností odporúčame mať so sebou eurá/doláre v hodnote cca 30 euro / deň. Ak radi nakupujete a plánujete si domov vziať koberec či iné hodnotné suveníry, určite si vezmite viac peňazí.

Dnes už je úplne jedno či budete mať so sebou EUR alebo USD, pretože sa obe tieto meny dajú pohodlne zameniť v normálnych kurzoch. Ak so sebou beriete USD, tak dbajte na to, že bankovky nesmú byť špinavé, poškodené, natrhnuté alebo roztrhnuté a musia mať „veľké hlavy“, teda nové verzie USD, no najlepšie ak to budú verzie, ktoré sú farebné. Inak vám USD nemusia chcieť zameniť.

Peniaze si môžete vybrať aj z bankomatu. Pri výbere z bankomatov v Uzbekistane platíte poplatok cca 2 alebo 3 % v závislosti od banky, takže opäť je lepšou voľbou mať hotovosť. Spomíname to preto, aby ste vedeli, že je tu alternatíva ako sa k peniazom dostať aj bez hotovosti.

Na niektorých miestach sa dá platiť kartou. Lepšie reštaurácie, moderné supermarkety atď, ale nespoliehajte sa len na kartu. Aj výber z bankomatu môže zlyhať a tak si do Iraku určite vezmite hotovosť.

Kazachstan dokáže zaujať svojimi suvenírmi a tak si určite doma spravte miesto v batožine, aby ste si odtiaľto mohli doniesť niekoľko zaujímavostí. Ak sa opýtate Kazachov, čo si odniesť z ich krajiny, možno vás mnohí prekvapia, ktorí povedia, aby ste si priniesli čokoládu. Kazaši robia najlepšiu čokoládu Strednej Ázie a v Almaty kúsok od Zeleného bazáru nájdete dokonca podnikovú predajňu. Modrý obal s logom Kazachstanu vás upúta na prvý pohľad, no dôležitejšia je chuť. Ak máte radi suveníry, ktoré viete ochutnať, potom skúste aj sušené ovocie a zaujímavé môžu byť aj churuty, sušený jogurt vo forme guľôčok. Veľmi obľúbené sú kožené výrobky /majú pomerne vysokú kvalitu/ a potom výrobky z vlny či bavlny. Skúste si domov priniesť kazašské papuče, šatky alebo dokonca šaty. Mnohých možno zaujmú aj drevené výrobky medzi ktorými dominujú hudobné nástroje. Kazachstan sa spája aj s koženými výrobkami a k zaujímavým tipom patria aj kožené peňaženky, ktoré predávajú v Historickom múzeu v Astane. 

Kazachstan sa z roka na rok stáva destináciou, kde už nie ste odkázaní len na nakupovanie tradičných suvenírov, ale čoraz viac sa sem dostávajú aj luxusnejšie obchody či dokonca lukratívne domáce značky. Zaujímavou značkou v Kazachstane je The Nomad Child, ktorá sa zaoberá módou s kazašskými koreňmi, no snažia sa robiť veci v súlade s ekológiou. Ich móda má v sebe silné odkazy na krajinu, odkiaľ pochádza. Luxusná značka Imanä je pre mužov aj ženy a pýši sa tým, že má najlepšie džínsy v celom Kazachstane. Ženskú módu v kazašských tónoch má vo svojich rukách lukratívna značka Nera We Nera, ktorá sa spolieha na neo-nomádsku kultúru, no rozhodne si tu viete nájsť aj unikátne veci na večerné soireé.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Ázia  

Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

8 dní

Trvanie

2284 2855€
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

16 dní

Trvanie

3217 4595€
E

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Irán, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

27 dní

Trvanie

4101 5859€
Šimkent - v treťom najväčšom meste Kazachstanu Šimkent

Šimkent Šimkent - v treťom najväčšom meste Kazachstanu

Po tom ako si človek užije Almaty, ukrytú pod horami, zaujímavé je ísť aj pozrieť iné časti tejto obrovskej krajiny. Nasadnime do kazašského vlaku…

Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Karavány - viac ako obchod na ceste Blog

Blog Karavány - viac ako obchod na ceste

Historické karavány boli väčšie či menšie skupiny skladajúce sa často z viacerých ľudí a nosných, alebo ťažných zvierat. Obvykle chodili za…

Martin Karniš 24 min. čítania
Aralské jazero - čo spôsobilo ekologickú tragédiu storočia? Blog

Blog Aralské jazero - čo spôsobilo ekologickú tragédiu storočia?

Aralské jazero je podľa OSN miestom, kde sa odohrala najväčšia ekologická katastrofa 20. storočia. Plocha slanej vody, ktorá leží v srdci strednej…

Martin Lipinský 9 min. čítania