Nórsko nepatrí ku krajinám EÚ a nie je členom eurozóny. Ak preferujete platby v hotovosti, budete si musieť eurá meniť na miestnu menu. Ak si nórske koruny objednáte včas, dostanete ich aj v lepších zmenárňach a bankách na Slovensku. Nie je samozrejme problém peniaze si zameniť aj na mieste. Banková karta platí všade a bez problémov. V Nórsku často zaplatíte aj za najmenšie položky platobnou kartou. Hotovosť budete potrebovať veľmi málo. Nórsko patrí k najdrahším krajinám planéty a pripravte sa na to, že často budete pri miestnych cenách len neveriacky krútiť hlavou. Bežná večera v Nórsku stojí 30-35 eur, malé pivo 8 eur.

Odporúčame Vám sumu minimálne 400 eur na týždeň, veľkú časť z nej pokojne na platobnej karte. Nepočítame tu však vaše ubytovanie a prepravu. Hoci niekto minie viac a niekto výrazne menej, platí zásada, že je lepšie zobrať si o niečo viac peňazí a doniesť ich naspäť ako ostať v Nórsku bez peňazí.

TOP 10 aktivít v Nórsku, ktoré odporúčame:

1. Prehliadka opery v Oslo - hodinová prehliadka jednej z najkrajších moderných stavieb v Európe.

2. Plavba výletnou loďou po fjorde Geiranger. Plavba trvá asi hodinu a prevedie Vás po fjorde v celej jeho dĺžke. Najkrajší výhľad na známy vodopád „Sedem sestier“ je z paluby práve tejto vyhliadkovej lode. Miesta na lodi sú limitované a preto odporúčame zakúpiť si plavbu vopred. 

3. Plavba z dedinky Gudvangen cez fjord Naeroyfjord, ktorý je spolu s fjordom Geiranger jediným fjordom v Nórsku pod ochranou UNESCO. Plavba výletnou loďou trvá 2 hodiny. 

4. Krabie safari v nórskom prístavnom meste Kirkenes. Akčný výlet gumeným motorovým člnom popri pobreží Barentsovho mora až na miesto, kde sa lovia kráľovské kraby. Kráľovský krab má rozpätie nôh až 1,8 metra a loví sa kvôli fantastickému mäsu. Samotný lov týchto obrov sa považuje za jedno z najťažších povolaní na svete! Podarí sa vám ich vytiahnuť? Odvážite sa chytiť ho do ruky a odfotiť sa s ním? Po návrate na breh samozrejme kraby aj ochutanjte a dosýta sa najedzte.

5. Výlet do Barentsburgu či do Pyramiden na Špicbergoch. Pohodlný celodenný výlet z Longyearbyenu do opustených ruských banickych miest. Atmosféra mesta duchov, zástavka na ľadovcoch a možnosť spoznať inú tvár exotického súostrovia.

6. Trollfjord na Lofotoch - trojhodinová plavba do najkrajšieho fjordu najkrajšieho súostrovia najkrajšej krajiny na svete.

7. Výlet najkrajšou železnicou krajiny. Vláčik Vás z mestečka Flam z nadmorskej výšky nula vyvezie do dedinky Myrdal v nadmorskej výške 863 m.n.m a späť do Flamu. Ide o tretiu najnavštevovanejšiu atrakciu celého Nórska a druhú najstrmšiu železnicu v Európe. Veľký zážitok.

8. Výstup na Galdhopiggen - s horským vodcom z chaty Juvasshytta na strechu Škandinávie (2469 m.n.m.)

9. Veľrybie safari - pozorovanie veľrýb v studených arktických vodách (napríklad z Tromso)

10. Psie záprahy v Tromso - skombinujte si v zime s pozorovaním polárnej žiary

Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ Prémiový blog

Prémiový blog Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ

Prvý na južnom póle a zrejme aj prvý na severnom. Keďže som sa bezmála narodil ako Nór, mám k Amundsenovi úzky vzťah a tento blog píšem od srdca.

Severný pól a arktický diplomat Fridtjof Nansen Prémiový blog

Prémiový blog Severný pól a arktický diplomat Fridtjof Nansen

Hrdina severných polárnych oblastí. Dobrodruh, vedec, nudista, nositeľ Nobelovej ceny. Po stopách Fridtjofa Nansena som putoval od Osla cez…

Na konci Nórska v Kirkenese Kirkenes

Kirkenes Na konci Nórska v Kirkenese

Mestečko Kirkenes, kde 400 km za polárnym kruhom slnko nezájde za obzor 70 dní. Koniec nórskeho Laponska neďaleko ruských hraníc, kde sa akoby…

Najnórskejší deň, aký môžete na svete zažiť Geiranger

Geiranger Najnórskejší deň, aký môžete na svete zažiť

Nórsko je krajina fjordov, nádhernej prírody a drobných dediniek a mestečiek, ktoré svojou architektúrou drevených domov krásne zapadajú do…