Nórsko nepatrí ku krajinám EÚ a nie je členom eurozóny. Ak preferujete platby v hotovosti, budete si musieť eurá meniť na miestnu menu. Ak si nórske koruny objednáte včas, dostanete ich aj v lepších zmenárňach a bankách na Slovensku. Nie je samozrejme problém peniaze si zameniť aj na mieste. Banková karta platí všade a bez problémov. V Nórsku často zaplatíte aj za najmenšie položky platobnou kartou. Hotovosť budete potrebovať veľmi málo. Nórsko patrí k najdrahším krajinám planéty a pripravte sa na to, že často budete pri miestnych cenách len neveriacky krútiť hlavou. Bežná večera v Nórsku stojí 30-35 eur, malé pivo 8 eur.

Odporúčame Vám sumu minimálne 400 eur na týždeň, veľkú časť z nej pokojne na platobnej karte. Nepočítame tu však vaše ubytovanie a prepravu. Hoci niekto minie viac a niekto výrazne menej, platí zásada, že je lepšie zobrať si o niečo viac peňazí a doniesť ich naspäť ako ostať v Nórsku bez peňazí.

TOP 10 aktivít v Nórsku, ktoré odporúčame:

1. Prehliadka opery v Oslo - hodinová prehliadka jednej z najkrajších moderných stavieb v Európe.

2. Plavba výletnou loďou po fjorde Geiranger. Plavba trvá asi hodinu a prevedie Vás po fjorde v celej jeho dĺžke. Najkrajší výhľad na známy vodopád „Sedem sestier“ je z paluby práve tejto vyhliadkovej lode. Miesta na lodi sú limitované a preto odporúčame zakúpiť si plavbu vopred. 

3. Plavba z dedinky Gudvangen cez fjord Naeroyfjord, ktorý je spolu s fjordom Geiranger jediným fjordom v Nórsku pod ochranou UNESCO. Plavba výletnou loďou trvá 2 hodiny. 

4. Krabie safari v nórskom prístavnom meste Kirkenes. Akčný výlet gumeným motorovým člnom popri pobreží Barentsovho mora až na miesto, kde sa lovia kráľovské kraby. Kráľovský krab má rozpätie nôh až 1,8 metra a loví sa kvôli fantastickému mäsu. Samotný lov týchto obrov sa považuje za jedno z najťažších povolaní na svete! Podarí sa vám ich vytiahnuť? Odvážite sa chytiť ho do ruky a odfotiť sa s ním? Po návrate na breh samozrejme kraby aj ochutanjte a dosýta sa najedzte.

5. Výlet do Barentsburgu či do Pyramiden na Špicbergoch. Pohodlný celodenný výlet z Longyearbyenu do opustených ruských banickych miest. Atmosféra mesta duchov, zástavka na ľadovcoch a možnosť spoznať inú tvár exotického súostrovia.

6. Trollfjord na Lofotoch - trojhodinová plavba do najkrajšieho fjordu najkrajšieho súostrovia najkrajšej krajiny na svete.

7. Výlet najkrajšou železnicou krajiny. Vláčik Vás z mestečka Flam z nadmorskej výšky nula vyvezie do dedinky Myrdal v nadmorskej výške 863 m.n.m a späť do Flamu. Ide o tretiu najnavštevovanejšiu atrakciu celého Nórska a druhú najstrmšiu železnicu v Európe. Veľký zážitok.

8. Výstup na Galdhopiggen - s horským vodcom z chaty Juvasshytta na strechu Škandinávie (2469 m.n.m.)

9. Veľrybie safari - pozorovanie veľrýb v studených arktických vodách (napríklad z Tromso)

10. Psie záprahy v Tromso - skombinujte si v zime s pozorovaním polárnej žiary

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.