Nórska koruna bola zavedená v krajine ako mena v roku 1875, nahradila špeciálny toliar a v pomere dnešným cenám mala hodnotu asi 27 eur. Vďaka tejto zmene mohlo Nórsko vstúpiť do škandinávskej menovej únie, ktorá zanikla v roku 1914. Názov koruna však zostal. Počas pandémie covid zaznamenala nórska koruna svoj historicky najnižší pomer k euru. Za 1 euro ste vtedy získali až 12,58 NOK. Inak sa kurz pohybuje okolo 1:10 k euru. 

Najväčšou bankovkou v Nórsku je 1000 NOK. Zaujímavosťou je, že zadnú stranu všetkých aktuálnych bankoviek navrhovala nórska firma Snohetta, tá istá, ktorá navrhovala krásnu budovu opery v Oslo, novú knižnicu v Alexandrii či pamätník 11.9. v New Yorku.

Nórsko nepatrí ku krajinám EÚ a nie je členom eurozóny. Ak preferujete platby v hotovosti, budete si musieť eurá meniť na miestnu menu. Ak si nórske koruny objednáte včas, dostanete ich aj v lepších zmenárňach a bankách na Slovensku. Nie je samozrejme problém peniaze si zameniť aj na mieste. Banková karta platí všade a bez problémov. V Nórsku často zaplatíte aj za najmenšie položky platobnou kartou. Hotovosť budete potrebovať veľmi málo. Nórsko patrí k najdrahším krajinám planéty a pripravte sa na to, že často budete pri miestnych cenách len neveriacky krútiť hlavou. Bežná večera v Nórsku stojí 30-35 eur, malé pivo 8 eur.

Odporúčame Vám sumu minimálne 400 eur na týždeň, veľkú časť z nej pokojne na platobnej karte. Nepočítame tu však vaše ubytovanie a prepravu. Hoci niekto minie viac a niekto výrazne menej, platí zásada, že je lepšie zobrať si o niečo viac peňazí a doniesť ich naspäť ako ostať v Nórsku bez peňazí.

TOP 10 aktivít v Nórsku, ktoré odporúčame:

1. Prehliadka opery v Oslo - hodinová prehliadka jednej z najkrajších moderných stavieb v Európe.

2. Plavba výletnou loďou po fjorde Geiranger. Plavba trvá asi hodinu a prevedie Vás po fjorde v celej jeho dĺžke. Najkrajší výhľad na známy vodopád „Sedem sestier“ je z paluby práve tejto vyhliadkovej lode. Miesta na lodi sú limitované a preto odporúčame zakúpiť si plavbu vopred. 

3. Plavba z dedinky Gudvangen cez fjord Naeroyfjord, ktorý je spolu s fjordom Geiranger jediným fjordom v Nórsku pod ochranou UNESCO. Plavba výletnou loďou trvá 2 hodiny. 

4. Krabie safari v nórskom prístavnom meste Kirkenes. Akčný výlet gumeným motorovým člnom popri pobreží Barentsovho mora až na miesto, kde sa lovia kráľovské kraby. Kráľovský krab má rozpätie nôh až 1,8 metra a loví sa kvôli fantastickému mäsu. Samotný lov týchto obrov sa považuje za jedno z najťažších povolaní na svete! Podarí sa vám ich vytiahnuť? Odvážite sa chytiť ho do ruky a odfotiť sa s ním? Po návrate na breh samozrejme kraby aj ochutanjte a dosýta sa najedzte.

5. Výlet do Barentsburgu či do Pyramiden na Špicbergoch. Pohodlný celodenný výlet z Longyearbyenu do opustených ruských banickych miest. Atmosféra mesta duchov, zástavka na ľadovcoch a možnosť spoznať inú tvár exotického súostrovia.

6. Trollfjord na Lofotoch - trojhodinová plavba do najkrajšieho fjordu najkrajšieho súostrovia najkrajšej krajiny na svete.

7. Výlet najkrajšou železnicou krajiny. Vláčik Vás z mestečka Flam z nadmorskej výšky nula vyvezie do dedinky Myrdal v nadmorskej výške 863 m.n.m a späť do Flamu. Ide o tretiu najnavštevovanejšiu atrakciu celého Nórska a druhú najstrmšiu železnicu v Európe. Veľký zážitok.

8. Výstup na Galdhopiggen - s horským vodcom z chaty Juvasshytta na strechu Škandinávie (2469 m.n.m.)

9. Veľrybie safari - pozorovanie veľrýb v studených arktických vodách (napríklad z Tromso)

10. Psie záprahy v Tromso - skombinujte si v zime s pozorovaním polárnej žiary

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Európa  

Škandinávia, Veľká Británia, Škótsko, Nórsko


náročnosť

14 dní

Trvanie

2961 4555€
K

Polárne oblasti   Európa  

Špicbergy, Škandinávia, Špicbergy (NOR), Nórsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

3495
K

Európa  

Škandinávia, Nórsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1747 2495€
K

Európa  

Škandinávia, Nórsko, Island


náročnosť

13 dní

Trvanie

4160
Severný pól a arktický diplomat Fridtjof Nansen Prémiový blog

Prémiový blog Severný pól a arktický diplomat Fridtjof Nansen

Hrdina severných polárnych oblastí. Dobrodruh, vedec, nudista, nositeľ Nobelovej ceny. Po stopách Fridtjofa Nansena som putoval od Osla cez…

Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ Prémiový blog

Prémiový blog Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ

Prvý na južnom póle a zrejme aj prvý na tom severnom. Keďže som sa bezmála narodil ako Nór, mám k Amundsenovi úzky vzťah a tento blog píšem od…

Ľuboš Fellner 32 min. čítania
Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov Longyearbyen

Longyearbyen Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov

Nórsko sa nekončí Nordkappom, dá sa vybrať ešte severnejšie, ďalej za polárny kruh - na súostrovie Špicbergy, ktoré ležia na polceste medzi Nórskom…

Robert Taraba 17 min. čítania
Na konci Nórska v Kirkenese Kirkenes

Kirkenes Na konci Nórska v Kirkenese

Mestečko Kirkenes, kde 400 km za polárnym kruhom slnko nezájde za obzor 70 dní. Koniec nórskeho Laponska neďaleko ruských hraníc, kde sa akoby…

Robert Taraba 8 min. čítania