KPW

severokórejský won

1 EUR = 0.00 KPW

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 07/2024

Oficiálnom menou v KĽDR je severokórejský won (KPW). Podľa severokórejských zákonov by turisti nemali používať lokálnu menu a tak by mali všetko platiť v eurách, amerických dolároch alebo čínskych juanoch. Tieto tri meny sú akceptované všade kam sa dostanete. V praxi sa však severokórejské wony zameniť dajú v nákupnom centre, kde ich viete aj minúť, no mimo krajiny vám ich nezamení nikto. Do KĽDR si vezmite dostatočnú zásobu hotovosti, pretože v krajine sa k ďalším peniazom nedostanete.

V KĽDR nie je možné platiť kartou a tú nepoužijete ani v žiadnom z bankomatov, čiže budete odkázaní len na to, koľko peňazí si so sebou prinesiete. Vezmite si drobnejšie bankovky, pretože ak prídete so 100 USD a 100 EUR bankovkami, bude problém si ich na mnohých miestach rozmeniť. Ak si beriete USD, dajte si pozor na to, aby išlo o novšie vydania, čisté, nepoškodené bankovky s „veľkými hlavami“. Inak vám ich na mieste nemusia vôbec vziať.

V KĽDR myslite na nečakané výdavky a tak si so sebou vezmite rezervu niekoľko stoviek eur navyše. Nikdy neviete čo vám padne do oka alebo či sa bude dať na mieste absolvovať niečo unikátne. Ak budete mať šťastie na Masové hry severokórejského ľudu, vstupenka môže stáť cca 100 euro. Myslite na to už doma, lebo v krajine sa k hotovosti nedopracujete.

Severná Kórea naozaj nie je o nakupovaní suvenírov, no aj napriek tomu sa tu situácia za posledné roky mimoriadne zlepšila. Ešte pred desiatimi rokmi, by ste si tu takmer nekúpili ani magnetku, no dnes to už nie je pravda a viete si odtiaľto odniesť aj tieto drobné, no stále obľúbené suveníry. Obchodov so suvenírmi nie je v KĽDR veľa a samozrejme sa objavujú na miestach, kam chodia turisti a teda ich nájdete v centre Pchjongjangu alebo dokonca v oblasti DMZ neďaleko Kaesongu. V hoteli Yanggakdo je predajňa suvenírov hneď vedľa hotelového lobby. V obchodíkoch so suvenírmi si viete kúpiť originálne pohľadnice, unikátne plagáty s tematikou KĽDR a propagandou, známky, ale aj tradičné maľby či turistické tričká. Obľúbenými suvenírmi je aj ženšen, lokálny ženšenový alkohol, knihy o KĽDR alebo dokonca aj severokórejská hudba či oblečenie vo farbách krajiny. V obchodoch sa nezjednáva a platí sa v nich eurami alebo americkými dolármi.

S luxusným nakupovaním v KĽDR nepochodíte a hoci viete občas za niektoré veci zaplatiť niekoľko násobne viac ako u nás doma, nebude to o luxuse alebo o tom, že tie veci sú veľmi slabo dostupné a to zvyšuje ich cenu.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Ázia  

Severná Kórea (KĽDR), Južná Kórea


náročnosť

11 dní

Trvanie

4950
K

Ázia  

Severná Kórea (KĽDR)

16.10. → 27.10. +1 termín

náročnosť

12 dní

Trvanie

5990