TMT

turkménsky manat

1 EUR = 4.25 TMT

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 11. 5. 2021

Počas cesty budete meniť peniaze na miestnu, lokálnu menu, ktorú budete určite potrebovať na menšie nákupy alebo do reštaurácii. Zmeniť sa dajú peniaze len na oficiálnych miestach a ak máte so sebou lokálneho sprievodcu, pomôže vám. Existuje tu čierny trh, ale ten je nelegálny, tak si na to dávajte pozor. Turkmenistan má stále tvrdé podmienky a netreba pokúšať šťastie. 

Podľa našich dlhoročných skúseností odporúčame mať so sebou eurá v hodnote minimálne 30 eur /deň. Eur alebo aj USD, no ak plánujete kupovať hodnotnejšie suveníry alebo turkménsky koberec, vezmite si so sebou pokojne aj o čosi naviac. V odporúčanej sume nepočítame Vaše ubytovanie či prepravu. 

Do Turkmenistanu budete podstate potrebovať aj USD, pretože priamo na pozmených hraniciach sa platí vstupný poplatok iba v USD. Ideálom je mať väčšinu hotovosti v EUR a mať so sebou dolárovú rezervu cca 50 -100 USD na menšie výdavky (bakšiš, hranice, turkménsky vstup, prípadne menšie suveníry za 1 USD). Ak so sebou beriete USD, dbajte na to, že bankovky nesmú byť špinavé, poškodené, natrhnuté alebo roztrhnuté a musia mať „veľké hlavy“, teda nové verzie USD. Inak vám USD nemusia chcieť zameniť.

V Turkmenistane bankomat nebude pre naše karty fungovať. Myslite na to. Nespoliehajte sa na bankomaty a vsaďte na istotou, ktorou je hotovosť. 

Turkménskych manátov sa v krajine zbavte, pretože mimo nej vám ich takmer nikde nebudú chcieť zameniť.

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.