TMT

turkménsky manat

1 EUR = 3.78 TMT

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 06/2024

Počas cesty budete meniť peniaze na miestnu, lokálnu menu, ktorú budete určite potrebovať na menšie nákupy alebo do reštaurácii. Zmeniť sa dajú peniaze len na oficiálnych miestach a ak máte so sebou lokálneho sprievodcu, pomôže vám. Existuje tu čierny trh, ale ten je nelegálny, tak si na to dávajte pozor. Turkmenistan má stále tvrdé podmienky a netreba pokúšať šťastie. 

Podľa našich dlhoročných skúseností odporúčame mať so sebou eurá v hodnote minimálne 30 eur /deň. Eur alebo aj USD, no ak plánujete kupovať hodnotnejšie suveníry alebo turkménsky koberec, vezmite si so sebou pokojne aj o čosi naviac. V odporúčanej sume nepočítame Vaše ubytovanie či prepravu. 

Do Turkmenistanu budete podstate potrebovať aj USD, pretože priamo na pozmených hraniciach sa platí vstupný poplatok iba v USD. Ideálom je mať väčšinu hotovosti v EUR a mať so sebou dolárovú rezervu cca 50 -100 USD na menšie výdavky (bakšiš, hranice, turkménsky vstup, prípadne menšie suveníry za 1 USD). Ak so sebou beriete USD, dbajte na to, že bankovky nesmú byť špinavé, poškodené, natrhnuté alebo roztrhnuté a musia mať „veľké hlavy“, teda nové verzie USD. Inak vám USD nemusia chcieť zameniť.

V Turkmenistane bankomat nebude pre naše karty fungovať. Myslite na to. Nespoliehajte sa na bankomaty a vsaďte na istotou, ktorou je hotovosť. 

Turkménskych manátov sa v krajine zbavte, pretože mimo nej vám ich takmer nikde nebudú chcieť zameniť.

Turkmenistan nie je krajina, ktorá by bola prešpikovaná suvenírmi, ale aj napriek tomu sa zbaľte tak, aby ste si domov mohli niečo exotické odniesť. Medzi najhodnotnejšie suveníry z krajiny patria turkménske koberce. Nie sú tak známe ako perzské či bucharské, ale rozhodne sú mimoriadne kvalitné a vysoko cenené. Najväčší výber kobercov nájdete v Ašchabade a ak sa pre kúpu rozhodnete, vyberte si obchod, ktorý vám dokáže dať certifikát, aby ste nemali problém s ich vývozom. Krásnymi suvenírmi sú hodvábne šatky, tradičné čiapočky, ktoré nosia miestni alebo rôzne látky. V Ašchabade na bazároch si viete kúpiť domov sušené ovocie, oriešky, koreniny alebo dokonca exotický turkménsky koňak (dovolené je priviezť do EÚ iba 1 liter).

Turkmenistan možno nepatrí ku krajinám, ktoré si človek spája s luxusom, no ak by ste mali chuť na zaujímavé nákupy, skúste sa pozrieť do ponuky turkménskej značky Yewropa, ktorá sa špecializuje na luxusný tovar od kvalitných pánskych oblekov cez topánky až po pánske doplnky. Nájdete u nich aj zaujímavé kožené bundy či bundy na zimu, pretože tie turkménske vedia poriadne potrápiť. Luxusnými produktmi sú aj turkménske koberce a ak sa v nich vyznáte, viete tu za vynikajúce ceny kúpiť koberce, ktoré by v Európe stáli dva či tri krát toľko!

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Irán


náročnosť

21 dní

Trvanie

3936 4920€
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

16 dní

Trvanie

3217 4595€
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan


náročnosť

10 dní

Trvanie

2812 3515€
E

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Irán, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

27 dní

Trvanie

4101 5859€
Merv. Fantastické ruiny plné príbehov Merv

Merv Merv. Fantastické ruiny plné príbehov

Turkménsky Merv patrí k takmer neznámym mestám. Je to však zvláštne, pretože Merv patrí k najdôležitejším oázam celej Hodvábnej cesty, poznal ho už…

Ašchabad - mramorové mesto lásky Ašchabad

Ašchabad Ašchabad - mramorové mesto lásky

Turkmenistan – 5-miliónová krajina približne desaťkrát väčšia ako Slovensko, je spomedzi všetkých stredoázijských zemí asi najväčšou neznámou. No…

10 najmenej navštevovaných krajín sveta Prémiový blog

Prémiový blog 10 najmenej navštevovaných krajín sveta

Organizácia Spojených národov (UNWTO - UN World Tourism Organisation) vedie dlhé roky štatistiky počtu turistov v krajinách celého sveta. Najviac…

Karavány - viac ako obchod na ceste Blog

Blog Karavány - viac ako obchod na ceste

Historické karavány boli väčšie či menšie skupiny skladajúce sa často z viacerých ľudí a nosných, alebo ťažných zvierat. Obvykle chodili za…

Martin Karniš 24 min. čítania