CUP

kubánske peso

1 EUR = 25.77 CUP

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 04/2024

Množstvo peňazí závisí od Vašej osobnej spotreby. Ak ste si vopred zabezpečili na Kube dopravu a hotel, tak na mieste miniete hlavne už len na osobnú útratu, stravu, suveníry, potraviny, vodu, rum, atď.

Odporúčaná suma vreckového je 40 eur/osoba/deň.

Na Kubu cestujte s menšími bankovkami (5,10,20,50 eur) nakoľko pri väčších sumách 100-200-500 eur Vám nebudú vedieť Kubánci rozmeniť. Na platbu kartou resp. výber z bankomatu sa nespoliehajte.

Praktické je mať so sebou trochu viac 5 a 10 eurových bankoviek na drobné výdaje či individuálny obed/večeru. Môžete platiť teda v EUR, ale budú Vám vydávať v miestnej mene (alebo výdavok necháte ako sprepitné).

Tip na cestu: Ak cestujete ako dvojica, resp. rodina s deťmi, prípadne s priateľmi, tak napr. obed môžete zaplatiť spoločne na 1 účet a využijete tak aj väčšie 50 EUR bankovky.

Môžete platiť aj mincami 1 a 2 EUR (napr. verejné toalety a podobne), ale Kubánci ich prakticky nevedia využiť a budú sa snažiť vymeniť svoje nazbierané mince v EUR za aspoň 5 EUR bankovku. Môžete im vyhovieť.

Cestujúcim z Českej republiky odporúčame na Kubu cestovať už s hotovosťou EUR.

Nikdy nemeňte peniaze na ulici, ak Vám to Kubánci navrhnú. Kurz nie je vôbec výhodný a navyše to je nelegálne. Môžete sa dostať do problémov. Ak potrebujete meniť peniaze, spravte to na letisku po prílete v štátnej kubánskej zmenárni CADECA.

Kubánska ekonomika prechádza obdobím transformácie a po novom už nič nezaplatíte v USD, tak ako to bolo možné v minulosti. Kvôli úspore času odporúčame nákup vody, alkoholu a iných komodít v baroch a reštauráciach. Mena USD je momentálne zakázaná. Neberte ich so sebou.

Na Kube fungovali do konca roku 2020 ako platidlo dve meny - kubánske národné peso CUP a konvertibilné peso CUC. Toto sa zmenilo a od 1. januára 2021 si turisti prichádzajúci na ostrov rozmieňajú eurá na kubánske peso CUP. Kurz sa môže meniť, ale štandardne je na úrovni 24 CUP za 1 €. Je možné si peniaze meniť na CUP aj počas cestovania po Kube, najčastejšie priamo v hoteli, ale môže sa stať, že hotel nebude mať dostatok hotovosti. Odporúčame byť pripravený z domu a mať hotovosť EUR.

Zlá sociálna situácia na Kube spôsobila, že Kubánci očakávajú drobné prepitné za každú malú službu. Upratanie izby, hudobníci na ulici či v reštaurácii, odvoz batožiny na izbu, toalety (niekedy iba diera v zemi s vedrom na spláchnutie), od turistov sa očakáva drobný príspevok (20-50 CUP resp. 1-2 EUR).

Pre záujemcov je tu možnosť potápania (cca 750 CUP/ponor) a šnorchlovania (250 - 300 CUP), či morského rybolovu a la Hemingway. Možnosti na mieste býva vždy veľa, hlavne v turistických oblastiach. Tieto ceny sa menia a produkt kupujete priamo na mieste podľa vlastného uváženia. Mnoho fakultatívnych výletov sa dá platiť v EUR.

Do každého múzea, pamiatky sa platí osobitný poplatok za fotoaparáty a videokamery (75 - 100 CUP).

Na Kube sa ráta s tým, že svojich domácich sprievodcov a šoférov odmeníte na konci bakšišom. Je to ich nepísané právo, aj keď nemusíte dať nič. Je v poriadku nechať 1-2 EUR/osoba/deň, resp. cca 50 CUP/os/deň. Môžete zobrať aj nejakú drobnosť z domu ako darček.

Ak Vám ostane po dovolenke drobná kozmetika, opaľovací krém, krém na tvár, ruky a podobné drobnosti, nevyhadzujte ich do koša. Nechajte ich na nočnom stolíku. Upratovačky to ocenia a ešte takéto veci využijú.

Večera či obed v reštaurácii stojí 300 - 500 CUP. Veľká porcia, väčšinou formou bufetu (švédske stoly). Malá pizza na ulici 40 - 60 CUP. Homár s prílohou v súkromnej rodinnej reštaurácii typu paladar okolo 250 - 400 CUP. Homáre sú na Kube najlacnejšie v celom Karibiku. Fľaša rumu (0,7 l) stojí: najlacnejší 95 CUP, stredná trieda 230 CUP a 15-ročný 3600 CUP. Už ten najlacnejší rum stojí na letisku v Európe niekoľkonásobne viac a je to veľmi slušná kvalita. Mojito v bare cca od 75 CUP podľa podniku.

Taxik z medzinárodného letiska v Havane do plážovej oblasti Varadero trvá približne 3,5-4,5 hodiny podľa premávky a stojí 100-120 EUR. Túto sumu nedohadujte v miestnej mene CUP. Zaplaťte im radšej s EUR.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Amerika  

Kuba


náročnosť

16 dní

Trvanie

3914 4773€
K

Amerika  

Kuba


náročnosť

12 dní

Trvanie

2700 3600€
K

Amerika  

Kuba


náročnosť

12 dní

Trvanie

2990 3738€
K

Amerika  

Kuba


náročnosť

12 dní

Trvanie

3868 4550€
Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť Prémiový blog

Prémiový blog Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť

Keď sa povie Karibik, hneď sa nám vybaví: slnko, božský relax, modré more a biele pláže, sladký život pod palmami, drinky, pohoda, láska, ...…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania
Fidel entre nosotros - Fidel medzi nami Prémiový blog

Prémiový blog Fidel entre nosotros - Fidel medzi nami

Len pár mesiacov pred Fidelovou smrťou, 13. augusta, sa po celom ostrove diali veľkolepé oslavy 90. narodenín vodcu. V mestách sa vybudovali pódiá.…

KVÍZ: Poznáte Kubu a jej najkrajšie miesta? Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Kubu a jej najkrajšie miesta?

Najkrajší ostrov Karibiku, komunistická no čarovná Havana, luxusné pláže Varadera či (ne)slávne osobnosti ako Che Guevara či Fidel Castro. O Kube…

Viktor Háber 11 min. čítania
Camagüey – z labyrintu a mesta džbánov sa stal Rím Kuby Camagüey

Camagüey Camagüey – z labyrintu a mesta džbánov sa stal Rím Kuby

Ak vyrazíte na východ ostrova Kuba, nesmiete vynechať návštevu Camagüey. Tretie najväčšie mesto Kuby a zároveň hlavné mesto rovnomennej provincie.…

Ľubor Kučera 11 min. čítania
El Granma

16

20:16

mar

2024

Kuba Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Je to po Titanicu jedna z najznámejších lodí v histórii, dnes je na Kube predmetom uctievania. Jej cesta sa začala 25. novembra 1956,…

Cukor - biele zlato

16

19:53

mar

2024

Kuba Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Krištof Kolumbus na svojej druhej ceste priniesol prvé výhonky cukrovej trstiny z Kanárskych ostrovov a zasadil ich na územiach, ktoré dnes okupujú Dominikánsku…

Antonio Maceo

16

19:31

mar

2024

Kuba Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Tento Brondzový titan ako ho nazývali sa narodil 14. júna 1845 v Santiagu de Cuba na Kube. Bol jedným z trinástich detí Mariany Grajalesovej a Marcosa Macea, majiteľa…