CUP

kubánske peso

1 EUR = 24.84 CUP

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované December 2022

Množstvo peňazí závisí od Vašej osobnej spotreby. Ak ste si vopred zabezpečili na Kube dopravu a hotel, tak na mieste miniete hlavne už len na osobnú útratu, stravu, suveníry, potraviny, vodu, rum, atď.

Odporúčaná suma vreckového je 40 eur/osoba/deň.

Na Kubu cestujte s menšími bankovkami (5,10,20,50 eur) nakoľko pri väčších sumách 100-200-500 eur Vám nebudú vedieť Kubánci rozmeniť. Na platbu kartou resp. výber z bankomatu sa nespoliehajte.

Praktické je mať so sebou trochu viac 5 a 10 eurových bankoviek na drobné výdaje či individuálny obed/večeru. Môžete platiť teda v EUR, ale budú Vám vydávať v miestnej mene (alebo výdavok necháte ako sprepitné).

Tip na cestu: Ak cestujete ako dvojica, resp. rodina s deťmi, prípadne s priateľmi, tak napr. obed môžete zaplatiť spoločne na 1 účet a využijete tak aj väčšie 50 EUR bankovky.

Môžete platiť aj mincami 1 a 2 EUR (napr. verejné toalety a podobne), ale Kubánci ich prakticky nevedia využiť a budú sa snažiť vymeniť svoje nazbierané mince v EUR za aspoň 5 EUR bankovku. Môžete im vyhovieť.

Cestujúcim z Českej republiky odporúčame na Kubu cestovať už s hotovosťou EUR.

Nikdy nemeňte peniaze na ulici, ak Vám to Kubánci navrhnú. Kurz nie je vôbec výhodný a navyše to je nelegálne. Môžete sa dostať do problémov. Ak potrebujete meniť peniaze, spravte to na letisku po prílete v štátnej kubánskej zmenárni CADECA.

Kubánska ekonomika prechádza obdobím transformácie a po novom už nič nezaplatíte v USD, tak ako to bolo možné v minulosti. Kvôli úspore času odporúčame nákup vody, alkoholu a iných komodít v baroch a reštauráciach. Mena USD je momentálne zakázaná. Neberte ich so sebou.

Na Kube fungovali do konca roku 2020 ako platidlo dve meny - kubánske národné peso CUP a konvertibilné peso CUC. Toto sa zmenilo a od 1. januára 2021 si turisti prichádzajúci na ostrov rozmieňajú eurá na kubánske peso CUP. Kurz sa môže meniť, ale štandardne je na úrovni 24 CUP za 1 €. Je možné si peniaze meniť na CUP aj počas cestovania po Kube, najčastejšie priamo v hoteli, ale môže sa stať, že hotel nebude mať dostatok hotovosti. Odporúčame byť pripravený z domu a mať hotovosť EUR.

Zlá sociálna situácia na Kube spôsobila, že Kubánci očakávajú drobné prepitné za každú malú službu. Upratanie izby, hudobníci na ulici či v reštaurácii, odvoz batožiny na izbu, toalety (niekedy iba diera v zemi s vedrom na spláchnutie), od turistov sa očakáva drobný príspevok (20-50 CUP resp. 1-2 EUR).

Pre záujemcov je tu možnosť potápania (cca 750 CUP/ponor) a šnorchlovania (250 - 300 CUP), či morského rybolovu a la Hemingway. Možnosti na mieste býva vždy veľa, hlavne v turistických oblastiach. Tieto ceny sa menia a produkt kupujete priamo na mieste podľa vlastného uváženia. Mnoho fakultatívnych výletov sa dá platiť v EUR.

Do každého múzea, pamiatky sa platí osobitný poplatok za fotoaparáty a videokamery (75 - 100 CUP).

Na Kube sa ráta s tým, že svojich domácich sprievodcov a šoférov odmeníte na konci bakšišom. Je to ich nepísané právo, aj keď nemusíte dať nič. Je v poriadku nechať 1-2 EUR/osoba/deň, resp. cca 50 CUP/os/deň. Môžete zobrať aj nejakú drobnosť z domu ako darček.

Ak Vám ostane po dovolenke drobná kozmetika, opaľovací krém, krém na tvár, ruky a podobné drobnosti, nevyhadzujte ich do koša. Nechajte ich na nočnom stolíku. Upratovačky to ocenia a ešte takéto veci využijú.

Večera či obed v reštaurácii stojí 300 - 500 CUP. Veľká porcia, väčšinou formou bufetu (švédske stoly). Malá pizza na ulici 40 - 60 CUP. Homár s prílohou v súkromnej rodinnej reštaurácii typu paladar okolo 250 - 400 CUP. Homáre sú na Kube najlacnejšie v celom Karibiku. Fľaša rumu (0,7 l) stojí: najlacnejší 95 CUP, stredná trieda 230 CUP a 15-ročný 3600 CUP. Už ten najlacnejší rum stojí na letisku v Európe niekoľkonásobne viac a je to veľmi slušná kvalita. Mojito v bare cca od 75 CUP podľa podniku.

Taxik z medzinárodného letiska v Havane do plážovej oblasti Varadero trvá približne 3,5-4,5 hodiny podľa premávky a stojí 100-120 EUR. Túto sumu nedohadujte v miestnej mene CUP. Zaplaťte im radšej s EUR.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

Vianoce s BUBO

Dovolenka Kuba Absolut total
K

Amerika  

Kuba


náročnosť

16 dní

Trvanie

4975

Vianoce s BUBO

Dovolenka Kuba - All inclusive
K

Amerika  

Kuba


náročnosť

12 dní

Trvanie

4390
K

Amerika  

Karibik, Kuba, Spojené štáty americké (USA), Kajmanie ostrovy


náročnosť

14 dní

Trvanie

3900
K

Amerika  

Kuba

Žiadny termín

náročnosť

0 dní

Trvanie

3565
Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť Prémiový blog

Prémiový blog Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť

Keď sa povie Karibik, hneď sa nám vybaví: slnko, božský relax, modré more a biele pláže, sladký život pod palmami, drinky, pohoda, láska, ...…

Ľuboš Fellner 34 min. čítania
Fidel entre nosotros - Fidel medzi nami Prémiový blog

Prémiový blog Fidel entre nosotros - Fidel medzi nami

Len pár mesiacov pred Fidelovou smrťou, 13. augusta, sa po celom ostrove diali veľkolepé oslavy 90. narodenín vodcu. V mestách sa vybudovali pódiá.…

Vyberte si ideálny vianočný darček. Máme 12 tipov Blog

Blog Vyberte si ideálny vianočný darček. Máme 12 tipov

Aký je ideálny darček pod stromček? Taký, ktorý splní cestovateľský sen. A k tomu ešte za polovičnú cenu. V BUBO vás chceme na Vianoce odmeniť a za…

Viktor Háber 8 min. čítania
Ako vybaviť víza Blog

Blog Ako vybaviť víza

Do niektorých krajín je k vstupu potrebné byť držiteľom víz. Prečo sa nebáť navštíviť krajiny, ktoré majú vízovú povinnosť zavedenú? Uznávam,…

Martin Lipinský 4 min. čítania
Palacio de Valle

17

00:56

nov

2022

Kuba Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Palacio de Valle je architektonický klenot nachádzajúci sa v časti Punta Gorda, v meste Cienfuegos na Kube. Pripomína španielsko-maurské umenie s vplyvmi gotického,…

Vianoce s BUBO sa končia o Viac

- dní - hod -min -sek