Koľko si vziať peňazí závisí od Vašej osobnej spotreby. Odporúčame Vám zobrať si cca 60 eur / deň v kombinácii s dolármi v menších nominálnych hodnotách. V tejto sume nepočítame Vaše ubytovanie či prepravu. Budete potrebovať drobné bankovky miestnej meny, ktoré môžete využiť na niektoré platby v hotovosti, avšak najmä na fotenie kmeňov.

Na hotelových izbách si nikdy nenechávajte cennosti položené na viditeľnom mieste. Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnostiam spojeným so stratou pasu, odporúčame si ho uschovať na hotelovej izbe, v trezore, či na recepcii hotela v hotelovom trezore (ak ho daný hotel má).

Bankové karty môžete mať tiež avšak bankomatov je málo. V mestách na severe a v Addis Abebe nie je problém vyberať, ale na juhu nie sú.

V Etiópii je menou etiópsky birr. Priebežne si odkladajte nové bankovky menších nominálnych hodnôt. Staršie a zjavne používané bankovky vám na juhu miestne kmene nezoberú.

Odporúčame zmeniť aspoň 100 eur hneď po prílete na letisku pri batožinových pásoch. Kurz nie je až tak nevýhodný a ušetríte čas v prvý deň. V bankách pri výmene strávite relatívne veľa času, preto odporúčame výber z bankomatu. Overte si, či Vaša karta umožňuje výber v Etiópií a aké máte poplatky za transakcie.

V Afrike je prepitné očakávané prakticky všade, preto majte vždy pár drobných birrov nachystaných vo vrecku pre čašníkov, či za odnesenie kufra na hotelovú izbu.

Pokiaľ sa chystáte fotiť portréty ľudí na juhu krajiny, buďte pripravení na platenie v malých sumách. Každý človek na každej jednej fotke si nechá zaplatiť. Počítajú cvaknutia spúšte a vedia, koľko fotiek ste spravili. Pokiaľ je cena za jednu fotku a jednu osobu 5 birrov, pokiaľ máte 5 ľudí na fotke, bude Vás táto jedna fotka stáť 25 birrov. Ideálne nefotiť po príchode, najprv sa rozhliadnuť, zoznámiť s miestnymi a až po čase vytiahnuť z auta fotoaparát. Budete mať prehľad o tom, čo chcete fotiť, miestni sa budú správať prirodzenejšie a spravíte tak lepšie fotky za menej peňazí. V priemere naši klienti minú na fotenie na juhu približne 100€, odnesú si však úžasné portréty.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Afrika  

Eritrea, Etiópia


náročnosť

13 dní

Trvanie

5190
K

Afrika  

Etiópia


náročnosť

9 dní

Trvanie

2872 3590€
K

Afrika  

Etiópia


náročnosť

16 dní

Trvanie

5990
K

Afrika  

Džibutsko, Etiópia


náročnosť

11 dní

Trvanie

3408 4260€
Najkrvavejšie festivaly a rituály Prémiový blog

Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly a rituály

Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Južná Etiópia - kmene rieky Omo Blog

Blog Južná Etiópia - kmene rieky Omo

Azda najdostupnejšou Afrikou, kde je stále možné stretnúť rôzne kmene žijúce tradičným spôsobom, je južná Etiópia. V regióne dolného Omo, ktorý je…

Martin Karniš 65 min. čítania
Kávový rituál v Etiópii Blog

Blog Kávový rituál v Etiópii

„Zavri oči a keď uvidíš anjelov, vtedy sa dotýkaš neba, vtedy piješ prvú šálku kávy" Zavri oči, keď počuješ anjelov, vtedy piješ druhú šálku…

Katarína Líšková 5 min. čítania
Najexotickejší ľudia sveta 2024 Blog

Blog Najexotickejší ľudia sveta 2024

Kde v najbližšom roku nájdete ešte tú pravú exotiku? Kde máte šancu dostať sa do doby kamennej a kde môžete nafotiť svoj najexotickejší…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania
Ethiopia

03

14:47

jún

2021

Etiópia Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Ethiopia, alebo u nás Etiópia je krajina, ktorá vo väčšine z nás vyvolá pocit a predstavu hladu, nedostatku a trá…