BDT

bangladéšska taka

1 EUR = 117.59 BDT

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 04/2024

Oficiálnou menou v Bangladéši je bangladéšska taka (BDT). Peniaze si zameňte rovno po prílete do Dháky na letisku, pretože veľa zmenární po krajine nenájdete. Nie je to ako turistické Thajsko, kde na zmenáreň natrafíte ľahko. Samozrejme zmenárne nájdete aj v Dháke či väčších mestách, no ak nebudete vedieť nič nájsť, skúste sa popýtať na bazároch, v hoteloch alebo zlatníctvach, kde tiež často vedia zameniť peniaze.

Americké doláre sú v Bangladéši najlepšou voľbou na zámenu nielen kvôli kurzu, ale aj kvôli dostupnosti. Niektoré suveníry môžete platiť aj v USD. Ak so sebou beriete USD, tak dbajte na to, že bankovky nesmú byť špinavé, poškodené, natrhnuté alebo roztrhnuté a musia mať „veľké hlavy“, teda nové verzie USD. Inak vám USD nemusia chcieť zameniť.

V Bangladéši nájdete aj bankomaty, ale len vo veľkých mestách a ani to nemusí byť výhra, pretože mnohé bankomaty nespolupracujú s našimi bankomatovými kartami a teda nemusíte mať šťastie na výber. Vždy je dobré mať so sebou aj hotovosť práve pre ten prípad, že bankomat zlyhá.

Bangladéš nie je klasickou turistickou destináciou a tak tu budete mať problém nájsť aj najbežnejšie suveníry akými sú magnetky či iné drobnosti. Magnetky nájdete na letisku v Dháke v odletovej hale, keď pôjdete domov, no v mestách či na pamiatkach by ste ich hľadali takmer márne. Na miestnych bazároch či v bazárových obchodíkoch nájdete krásne látky, kvalitné šatky na vlasy, hodvábne šaty a ak by ste mali chuť kúpiť si aj lokálne oblečenie, budete si mať rozhodne z čoho vyberať. Bangladéš kedysi dávno preslávil jemný mušelín, a tak viete pohľadať aj mušelínové výrobky. Nájdete tu aj tradičné výšivky, keramiku, košíky alebo kožené výrobky. V Bangladéši si viete kúpiť aj kvalitné oblečenie za veľmi nízke ceny. Zaujať vedia aj krásne šperky, pretože Bangladéšania ich milujú a je v nich cítiť umeleckú kvalitu. Zlaté šperky nájdete v mnohých klenotníctvach.

Luxusné suveníry alebo produkty nie sú úplne typické pre Bangladéš, hoci v Dháke už nájdete aj modernejšie obchodné centrá s kvalitnými obchodmi, kde si môžete prísť na svoje. Zaujímavou značkou je Westcs, ktorá pôsobí na trhu od roku 1990 a ponúka štýlové oblečenie pre pánov.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Ázia  

Bangladéš, India


náročnosť

9 dní

Trvanie

2122 3265€
K

Ázia  

Bangladéš, India


náročnosť

12 dní

Trvanie

3893
Najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania