Počas našej cesty naprieč Južnou Kóreou sa zastavíme v jednom z najkrajších, najfarebnejších a najzauj…
Peniaze a mena Južná Kórea
KRW
juhokórejský won
1 EUR = 1 487.28 KRW
Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 12/2024
Oficiálnou menou v Južnej Kórei je kórejský won (KRW). Južná Kórea je skutočne moderná krajina, kde bude fungovať na mnohých miestach aj platba kartou, stále je dobré mať so sebou aj lokálnu menu a teda kórejské wony. Zameníte si ich hneď po pristáti na letisku v Busane či Soule alebo aj v centrách miest. Wony viete využiť na drobné nákupy, na ulici si kúpite vodu, padne vám do oka magnetka atď. a nemusíte vyberať kartu a platiť ňou.
Bankomatové karty si do Južnej Kórei vezmite a určite ich budete vedieť využiť. Môžete si vybrať peniaze z bankomatu alebo nimi platiť či už v hoteloch, doprave, obchodoch, lepších reštauráciách alebo aj inde. Jedlo na ulici často kartou nezaplatíte a tiež v malých rodinných obchodíkoch, karty nemusia akceptovať. Na mnohých miestach sa dokonca dá platiť aj aplikáciami a funguje tu celkom dobre Apple Pay alebo Kakao Pay
Dnes je jedno či si do Južnej Kórei prinesiete z domovu eurá alebo americké doláre. Ak však nesiete USD, dbajte na to, že bankovky nesmú byť špinavé, poškodené, natrhnuté alebo roztrhnuté a musia mať „veľké hlavy“, teda nové verzie USD. Inak vám USD nemusia chcieť zameniť.
Južná Kórea má obrovské množstvo zaujímavých suvenírov, ktoré budú krásnou spomienkou na to, že ste sa tu ocitli. Nájdete tu množstvo tradičných vecí a tak sa vydajte za nákupmi na trhoviská či do obchodíkov a nákupných centier. Pekným suvenírom sú bábky odeté v tradičných odevoch zvaných hanbok. Mnohých dokonca aj juhokórejské oblečenie zláka natoľko, že si ho privezú domov ako suvenír. Typickým darčekom je kórejská keramika, ktorá sa používa na stolovanie, na omáčky, čaj a sú medzi nimi poháriky či rôzne druhy tanierov a misiek. Milovníkov unikátov poteší aj tradičný kórejský papier hanji alebo hodvábne vejáre či drevené skrinky ozdobené perleťou. Skvelým suvenírom sú aj paličky na jedenie pretože v Kórei sa používajú kovové namiesto drevených. Ak si radi so sebou veziete suveníry, ktoré viete ochutnať alebo zjesť, skúste si domov priniesť prémiové sodžu alebo kvalitný, organický, zelený čaj Jakseolcha. Za pokus stojí aj ženšen alebo dokonca balíček kvalitného kimči, ktoré si dáte doma.
Luxusné značky sú v Južnej Kórei doma a ak sa chcete vydať za top endovým nakupovaním, ste tu na správnej adrese. Najobľúbenejšími značkami Kórejcov sú Hermés, Chanel a Louis Vuitton, no rozhodne sa nestratia ani lokálne, luxusné značky. Južná Kórea je mekkou luxusnej módy a medzi tie najlukratívnejšie, juhokórejské značky patria ADER Error, Amomento, Dunst alebo Hyein Seo.
Južná Kórea - pripravte sa na dovolenku
Prémiový blog TOP 10: Ochutnali sme najhoršie jedlá sveta
My ľudia sme veľmi rozdielni. To, čo niekto považuje za pochúťku, napríklad kaviár či žabacie stehienka, iný nevie vložiť do úst. No jedlá, ktoré…
Soul Soul – ázijský tiger so vznešenou dušou
Metropola, v ktorej sa nikdy nebudete nudiť. Žije v nej vyše desať miliónov obyvateľov, a v celej širšej aglomerácii viac ako 24 miliónov, čo zo…
Kjongdžu Kjongdžu – tisícročné hlavné mesto Kórey
O Kjóte sa hovorí ako o tisícročnom hlavnom meste Japonska. Podobný prípad nájdeme aj v Južnej Kórei a nesie názov Gyeongju (Kjongdžu). Toto mesto…
Busan Busan – najväčší prístav Južnej Kórey
Na juhovýchode Kórejského polostrova, iba niekoľko stoviek kilometrov od ostrovov Japonska, sa nachádza mesto Busan, často nazývané aj Pusan.…
Južná Kórea je krajinou, ktorá napriek tomu, že s ňou máme relatívne osobný kontakt (KIA je Slovenskom prepojená a my cez ňu máme ku Kórei naozaj bližšie), je pre…
Yoon Suk-yeol zložil dnes na ceremónii prísahu ako nový prezident Južnej Kórey.Yoon z hlavnej opozičnej Ľudovej strany porazil Lee Jae-myunga…
Pri spoznávaní mesta sa my v BUBO vždy snažíme skĺbiť históriu, gastronomické zážitky, najdôležitejšie pamiatky,…