TZS

tanzánsky šiling

1 EUR = 2 728.15 TZS

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 03/2024

Afrika nie je lacný svetadiel a ceny na Zanzibare sú podobné tým bratislavským. Nie všetky služby sú ľahko dostupné a ak sú, tak sa draho platia. Na Zanzibare je menou tanzánsky šiling (TSH). Odporúčame vymeniť si peniaze hneď po prílete. Väčšie nákupy suvenírov môžete platiť v eurách alebo amerických dolároch, zjednávajte od začiatku v tej mene, ktorou chcete platiť. Vo väčších suvenírových obchodoch, v hoteloch, reštauráciách je možné platiť platobnou kartou, vyberajte si možnosť platiť v lokálnej mene. V supermarketoch akceptujú iba miestnu menu alebo platobnú kartu (pri platbe kartou žiadajú aj doklad totožnosti).

V Tanzánii je vo väčších mestách možné vyberať miestnu menu z bankomatov. Poplatky a kurzy za výber a platbu si skontrolujte vo svojej banke. Z kreditných/platobných kariet sú najlepšie akceptované VISA a Mastercard.

Ceny v reštauráciách sa pohybujú približne na rovnakej úrovni ako u nás + 15 %. Jedlo na ulici je lacnejšie, ale nie všade je dostupné a nepatrí medzi kulinárske špeciality. Odporúčaná suma vreckového je 50 eur na deň. 

Vo všeobecnosti dávajú v turistických oblastiach prednosť doláru pred eurom. Pri výmene alebo nákupe suvenírov akceptujú euro (nie mince). Poplatok za víza na tanzánijskej hranici je častokrát výhodnejšie uhradiť v amerických dolároch (záleží od aktuálneho kurzu). Preto, v prípade, že si chcete brať euro, je dobré mať kombináciu a časť (minimálne 50 USD/osoba na vízum) mať v USD.

UPOZORNENIE: Od novembra 2016 neakceptujú tanzánske banky (a tým pádom ani v hoteloch, na hraniciach) americké doláre vydané do roku 2006. Pri výmene peňazí v banke sa prosím uistite, že máte bankovky spĺňajúce tieto podmienky, ideálne 2009 a novšie.

Suveníry sú veľmi kvalitné, ale zároveň drahé. Ceny suvenírov sú na väčšine miest prehnané, treba zjednávať. Ak plánujete kupovať krásne drevené sochy, tak Vaše vreckové by malo byť minimálne vyššie. Drobné suveníry stoja po zjednaní od 5 – 20 USD.

Zanzibar ako obľúbená turistická destinácia ponúka širokú paletu suvenírov. Od lacných (dovozových) až po skutočné umelecké diela. Všade sa budete stretávať s množstvom obrazov. Veľa z nich kopíruje štýl tanzánskeho insitného umelca menom Tinga Tinga. Je po ňom pomenovaný celý umelecký smer tohto naivného umenia. Pokiaľ hľadáte umenie miestnych umelcov, ktoré má aj charitatívny podtext, zájdite do Cultural Arts Centre. Tu sa mladí umelci učia tradičným metódam od starších a celé toto centrum navyše podporuje znevýhodneých ľudí, ktorí tak majú šancu si zabezpečiť obživu. Okrem školy umenia je tu aj možnosť diela kúpiť. Tradičná je napríklad tradičná zanzibarská batika, strieborné kvetové vzory na modrom podklade. Ani v modernom európskom interiéri sa nestratí.

Ak hľadáte knihy, zájdite do Jaffreji House. Kníhkupectvo, ktoré vlastní fotograf a spisovateľ, ktorý okrem Zanzibaru celkovo zachytáva Tanzániu aj okolité krajiny. Okrem jeho kníh tu nájdete množstvo publikácii týkajúcich sa histórie, prírody, architektúry a podobne.

Vo väčších turistických obchodoch nájdete aj CD-čka s miestnou hudbou. Typická hudba je "taarab". Asi najslávnejšou predstavteľkou zanzibarskej hudby bola a je Bi Kidude. Dožila sa minimálne 103 rokov (†2013), pravdepodobne však aj viac, keďže sama hovorila, že si ako malé dievčatko pamätala, ako sa po ulici prechádzal posledný obchodník s otrokmi - Tippu Tip (†1905).

Okrem tohto tu nájdete aj tradičné suveníry, rezbárske výrobky z celej Afriky, bižutériu a podobne. 

Hľadáte luxusný darček? Tanzánia je domovom tanzanitu, minerálu, ktorý sa ťaží iba v blízkosti Kilimandžára, nikde inde na svete. Modrý "kameň" z ktorého sú vyrábané unikátne šperky môžete kúpiť aj na Zanzibare.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia, Keňa


náročnosť

15 dní

Trvanie

6889
E

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia


náročnosť

16 dní

Trvanie

5509
R

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia

12.03. → 22.03. +43 termínov

náročnosť

11 dní

Trvanie

2139
K

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia


náročnosť

11 dní

Trvanie

3559
Najkrajšie pláže sveta - top 20 Prémiový blog

Prémiový blog Najkrajšie pláže sveta - top 20

Chodím po svete tridsať rokov, aby som našiel tú najkrajšiu pláž na planéte. Za ten čas som natrafil na pláže opustené a romantické, plné života a…

Ľuboš Fellner 13 min. čítania
Veľký prehľad afrického safari Prémiový blog

Prémiový blog Veľký prehľad afrického safari

Vyberte si safari na mieru pre vás. Afrika je obrovský kontinent, preto je dobré, ak vám odborník poradí, kam ísť do Afriky. Martin Karniš je…

Martin Karniš 15 min. čítania
Exotické tipy - ako si vybrať ideálnu dovolenku Blog

Blog Exotické tipy - ako si vybrať ideálnu dovolenku

Nemáte radi zimu? Nastal čas vybrať si najlepšiu dovolenku v teplej exotike. BUBO vás prevedie po všetkých krajinách sveta od severného pólu k…

Viktor Háber 9 min. čítania
Zanzibar - koralové pobrežia, najkrajšie pláže a vôňa klinčeka Blog

Blog Zanzibar - koralové pobrežia, najkrajšie pláže a vôňa klinčeka

V Indickom oceáne sa ukrýva skupinka menších ostrovov, ktoré stabilná rovníková klíma, dokonalé pláže, unikátny historický a geografický význam či…

Peter Droba 11 min. čítania