SRD

surinamský dolár

1 EUR = 34.44 SRD

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 06/2024

MIESTNA MENA V SURINAME

Oficiálnou menou v Suriname je surinamský dolár (SRD). Surinam je krajina, ktorá stále bude fungovať na hotovosti a hoci je skvelé mať so sebou platobné karty, nespoliehajte sa na ne. Vezmite si so sebou hotovosť, ktorú si už priamo v krajine zameníte na surinamské doláre a tie budete môcť používať na drobné, denné výdavky. Niekde berú iba kartu Visa, inde zase Mastercard. Bez hotovosti nevyrážajte na cestu.

KDE MENIŤ PENIAZE?

Peniaze si v Suriname zameníte v klasických zmenárňach alebo pokojne aj na recepcii hotela. Rozdiel v kurze býva minimálny. Môžete si ich zameniť aj po pristáti na medzinárodné letisko v Paramaribe a ak prekračujete pozemnú hranicu s Guyanou, na hranici stretnete ľudí, ktorí menia peniaze. Pokojne si zameňte aj s nimi, len si ich dobre prepočítajte, aby sa nestala nejaká zrada. Peniaze si viete vybrať aj z bankomatu, no buďte pripravení aj na to, že nemusí práve bankomat fungovať. V Paramaribe nájdete zmenárne v okolí centrálneho trhoviska. Na zámenu peňazí budete potrebovať mať pri sebe cestovný pas.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Používanie bankomatových kariet je limitované na väčšie mestá, lepšie hotely či reštaurácie, no bežne s kartou nezaplatíte. Mnohé obchody budú mať terminál, ale nemusia akceptovať zahraničné karty, tak myslite aj na to.

OBĽÚBENÉ SUVENÍRY

Surinam a suveníry, to je kapitola sama o sebe. Ak radi domov z ciest nosíte plný kufor suvenírov, toto nebude tá krajina. Nájdete tu zopár tradičných vecí, ktoré si viete so sebou vziať domov a spomenúť si na to, že ste objavovali exotiku akou Surinam skutočne je. Čím exotickejšia krajina, tým menej suvenírov. V hlavnom meste v Paramaribe nájdete však niekoľko obchodíkov, kde predsa len na suveníry natrafíte. Okrem klasických magnetiek či tričiek s potlačou Surinamu objavíte drevené masky, kožené výrobky, maľované poháriky či taniere alebo si odtiaľto viete odniesť originálny suvenír v podobe hamaky. Pre niekoho bude skvelým darčekom surinamský rum Marienburg, ktorý prekvapí svojou exotikou. Vďaka ľuďom z Jávy tu nájdete aj batikované výrobky a čínska komunita zase predáva šperky či jadeit.

LUXUSNÉ MIESTNE ZNAČKY

Surinam nepatrí ku krajinám, ktoré by vsádzali na luxusný tovar, no ak predsa len chcete nájsť niečo lokálne, čo koketuje s luxusom, skúste sa pozrieť na miestnu značku Coveti. Špecializuje sa na módu, predovšetkým tú ženskú a pri mnohých ich výrobkoch si poviete, že by to možno stálo za to.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Amerika  

Južná Amerika, Karibik, Trinidad a Tobago, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

14 dní

Trvanie

4012 5210€
K

Amerika  

Južná Amerika, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

10 dní

Trvanie

3488 4360€
Najexotickejší ľudia sveta 2024 Blog

Blog Najexotickejší ľudia sveta 2024

Kde v najbližšom roku nájdete ešte tú pravú exotiku? Kde máte šancu dostať sa do doby kamennej a kde môžete nafotiť svoj najexotickejší…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania
Paramaribo – v hlavnom meste holandskej Guyany Paramaribo

Paramaribo Paramaribo – v hlavnom meste holandskej Guyany

Prejdime sa najmenej turistickými krajinami Južnej Ameriky. Na severnom pobreží juhoamerického kontinentu v oblasti Guyanskej vysočiny sa…

Ivana Tomášová 14 min. čítania
Prečo cestovať do Surinamu? Blog

Blog Prečo cestovať do Surinamu?

Celý svet chodí na pláže Ria, za pamiatkami Inkov v Peru či do dokonalej prírody Patagónie? Prečo si však pre nabliižšiu dovolenku vybrať Surinam?