DZD

alžírsky dinár

1 EUR = 143.61 DZD

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 05/2024

MIESTNA MENA V ALŽÍRSKU

Oficiálnou menou v Alžírsku je alžírsky dinár (DZD). Alžírsko je krajina, ktorá stále bude fungovať na hotovosti a hoci je skvelé mať so sebou platobné karty, nespoliehajte sa na ne. Vezmite si so sebou hotovosť, ktorú si už priamo v krajine zameníte na alžírske dináre a tie budete môcť používať na drobné, denné výdavky.

KDE MENIŤ PENIAZE?

Peniaze si v Alžírsku zameňte v zmenárni v bankách, pretože tam nájdete najlepšie kurzy. Na letisku či v hoteli je kurz o čosi horší, no ak v meste na zmenáreň nenatrafíte, tak pokojne zameňte aj tam. Peniaze si teoreticky viete vybrať aj v bankomatoch, ale veľa krát sa stáva že nebude fungovať alebo práve vašu kartu nebudú chcieť akceptovať. Hotovosť je stále výhoda.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Používanie bankomatových kariet je limitované na väčšie mestá, lepšie hotely či reštaurácie, no bežne s kartou nezaplatíte. Mnohé obchody budú mať terminál, ale nemusia akceptovať zahraničné karty, tak myslite aj na to. Nikdy nemeňte peniaze od vekslákov na ulici ani od ľudí na letisku.

OBĽÚBENÉ SUVENÍRY

Alžírsko nie je krajina, kde by turizmu prekvital, no aj napriek tomu tu viete nájsť mimoriadne suveníry. Ak si radi z krajiny prinesiete magnetku, už ich nájdete aj tu a najviac v Alžíri, no na trhoviskách či v obchodoch po krajine nájdete aj skvelé darčeky. Krásnym suvenírom je alžírska keramika, kde dominujú rôzne zdobené misky, tanieriky alebo nádoby na tadžín, kde viete pripravovať jedno z typických alžírskych jedál. Zaujímavé suveníry sú aj výrobky z palmového lístia od malých škatuliek po košíky. Kožené výrobky, kozmetika alebo oblečenie vedia tiež mnohých zlákať k tomu, aby si domov odniesli takýto darček. Ak budete v oáze Ghardaia, vezmite si odtiaľto najlepšie datle severnej Afriky, no kvalitný bude aj datľový sirup, ktorý nájdete v obchodíkoch na hlavnom trhovisku.

LUXUSNÉ MIESTNE ZNAČKY

Alžírsko nie je typickou krajinou, kde by ste objavili luxusné produkty, ale mestá akými je Alžír, Oran či Constantine má predsa len niečo v sebe. Medzi zaujímavé a drahé kúsky môžu predstavovať alžírske koberce. Ak hľadáte niečo z lokálnej a lukratívnej módy z rúk domácich, potom je tu ospevovaná značka Hera Closet, ktorú má na svedomí Shaden Abushaera. Lukratívna, moderná značka, ktorá prekročila hranice Alžírska.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Tunisko, Alžírsko


náročnosť

11 dní

Trvanie

3255 4650€
K

Afrika  

Alžírsko


náročnosť

5 dní

Trvanie

2219 3170€
K

Afrika  

Alžírsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

3497 4995€
E

Afrika  

Alžírsko


náročnosť

5 dní

Trvanie

1990
Tie najkrajšie hrady na svete, o akých ste asi nepočuli Blog

Blog Tie najkrajšie hrady na svete, o akých ste asi nepočuli

Najkrajšie hrady na svete ako z historického filmu? Slovensko je, čo sa týka hradov, veľmocou. Na našom malom území ich máme až 156. Kde inde na…

Ľuboš Fellner 60 min. čítania
Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ Blog

Blog Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ

Moslimský Marco Polo, Ibn Battúta, je najuznávanejším „cestovateľom islamu“. Prešiel neuveriteľných 120 000 km, čo pred ním zrejme nikto nedokázal.…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…