BAM

bosniansko-herceg. marka

1 EUR = 1.96 BAM

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 04/2024

MIESTNA MENA V BOSNE A HERCEGOVINE

Oficiálnou menou v Bosne a Hercegovine je konvertibilná marka (BAM). Začala tu platiť v roku 1995 po tom ako sa Bosna chcel zjednotiť v jednej mene, pretože predtým tu platila chorvátska kuna, juhoslovanský dinár aj bosniacky dinár. Za svoj vzor si vzala nemeckú marku, od ktorej sa chcela odraziť. Drobné konvertibilnej marky sa dodnes nazývajú pfenig. 

KDE MENIŤ PENIAZE?

Peniaze si v Bosne a Hercegovine zameníte v zmenárňach, ktoré nájdete vo väčších mestách a na turistických miestach. Nebudete mať žiaden problém zameniť si peniaze v Sarajeve či v Mostare, no možno v Travniku budete dlhšie hľadať. Peniaze si viete vybrať z bankomatov, zameniť si ich aj na letisku v Sarajeve po prílete a ak by ste zúfali, skúste sa opýtať v hoteli, taxikára alebo predavačov na bazáre. Najmä v Sarajeve, predavači šperkov často a ochotne zamenia peniaze za lokálnu menu. Je dobré ju mať, pretože nie všade akceptujú karty a tak mnohé menšie obchodíky fungujú na hotovosti.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Nemeňte peniaze na ulici u vekslákov, pretože sa môžete stať obeťou toho, že dostanete menej peňazí, než by ste mali dostať.

OBĽÚBENÉ SUVENÍRY

Bosna a Hercegovina má svoju dvojicu miest akými je Mostar a Sarajevo a obe tieto miesta ponúkajú pomerne slušný výber suvenírov. Mostar a jeho staré mesto je nimi prešpikované a Sarajevo o tom tiež vie rozprávať. Ani v jednom z týchto miest nebude o suveníry núdza. Okrem drobných spomienok akými sú magnetky či iné malé suveníry tu nájdete skutočne krásne a hodnotné veci. Skúste si kúpiť miestny bosniacky koberec. Na výber budete mať množstvo motívov aj farieb a často si všimnete, že ich ovplyvnili práve Osmani. K obľúbeným suvenírom patria medené nádoby, tepané kanvice, taniere, tácky a čajové či kávové súpravy. Na miestnych bazároch objavíte množstvo kovových výrobkov, ktoré nie sú len na poličku medzi suveníry, ale ktoré viete reálne využiť. K bizarným suvenírom patria aj vojnové spomienky a tak si tu viete kúpiť pero z nábojníc alebo prívesky či iné drobnosti. Niekoho zaujmú obrazy bosniackej krajiny a iní zase domov privezú bylinky na čaj či koreniny, ktoré sú v Bosne obľúbené pri príprave typických jedál. Medzi darčeky ktoré viete ponúknuť návšteve patrí aj miestna Rakija či lokálne víno, med alebo krabička baklavy, lokumu či iných sladkostí.

LUXUSNÉ MIESTNE ZNAČKY

Luxus nie je Bosne a Hercegovine cudzí a tak tu nájdete niekoľko zaujímavých značiek. Ak sa zaujímate o módu, potom sa určite pozrite na lokálnu, luxusnú značku Belma Tvico. Vznikla v Sarajeve a vydala sa pozdvihnúť ženskú módu na piedestál kam patrí. Kvalitné látky, prepracované strihy, dizajn a motívy spravili z tejto značky bosniacku ikonu.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1441 1695€
KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria

Dovolenka v Chorvátsku je špecialitou Slovákov dlhé roky. Mnohí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj relax pri mori v Albánsku či Čiernej Hore,…

Viktor Háber 10 min. čítania
Bosna a Hercegovina. Balkánsky Orient Blog

Blog Bosna a Hercegovina. Balkánsky Orient

Balkán je ako rozsypaná skladačka príbehov. Niektoré sú krásne, iné smutnejšie, no spolu vytvárajú jeden z najfantastickejších regiónov Európy. Dá…