Stredoázijská kuchyňa nie je prispôsobená pre turistov, ktorí vyhľadávajú a uprednostňujú vegetariánsku stravu, ale k šalátu sa dostanete takmer vždy. Kirgizsko je mäsová krajina a v niektorých menších, lokálnych podnikoch je na výber iba šašlík alebo šašlík. Mäsožravci si prídu na svoje, ale ani oni sa nemusia báť, že by jedli 24 hodín denne iba mäso. 

Najtypickejšími jedlom Kirgizska je šašlík na viacero spôsobov alebo plov. Šašlíky tu nájdete z mletého (hovädzie alebo baranie) mäsa a vtedy ich volajú lule kebab, alebo sú šašlíky z kúskov baranieho, jahňacieho, alebo hovädzieho a tie často dostanete, ak si pýtate „kuskovoj“. Najlepšie šašlíky na svete robia práve v oblasti Strednej Ázie, tak si ich zamilujete a ochutnáte ich na mnohých miestach, aby ste si vedeli určiť vlastného favorita. Aj domáci často zájdu len na šašlíky, k tomu misku čaju, chlieb a skvelá hostina je na svete. Plov predstavuje „rizoto“, ale nie také aké poznáme z Talianska, no rizoto, ktoré pozostáva z dusenej zeleniny, kusov mäsa, hrozienok alebo cíceru a môžeme k nemu dostať aj maličké, prepeličie vajcia. Plov je jedlo, ktorým tieto národy často oslavujú akúkoľvek príležitosť. Kirgizsko ponúka skvelé jedlo zvané Lagman, ktoré sem prišlo od susedných Ujgurov. Ide o hrubé rezance podobné špagetám s mäsom, dusenou zeleninou a môžete si vybrať, či chcete lagman ako polievku, alebo ako hlavné jedlo. Medzi ďalšie typické kirgizské jedlá patrí Gan Fan, ryža s mäsom a dusenou zeleninou na spôsob leča. 

Nápoje v Strednej Ázii sú skutočne rozmanité a za najobľúbenejší a najbežnejší nápoj sa tu považuje čaj. V celom regióne sa najviac pije zelený čaj, ale nájdeme aj čierny, no nie všade. Čaj sa tu pije na litre od rána do noci a aj vy podľahnete tomuto príjemnému rozmaru. Sedieť v tradičnej čajovni a sŕkať misky zeleného čaju bude patriť k dokonalým zážitkom. Obľúbené nealkoholické nápoje sú aj kompóty alebo čerstvé šťavy z ovocia. Tradičné nápoje ako Kumys (fermentované kobylie mlieko) alebo Šubat (fermentované ťavie mlieko) isto ochutnajte. Alkohol tu nie je žiaden problém a nájdete tu takmer všetko od značkového alkoholu až po rôzne lokálne varianty. Obľúbený je koňak aj vodka. Ak máte radi pivo, nie je problém nájsť tu lokálnu Arpu

Vodu nepite z kohútika ani v hoteloch! Ovocie si vždy ošúpte a väčšinu vecí konzumujte až po tepelnom spracovaní.

Hovorí sa, že láska ku krajine ide cez žalúdok. Radi Vám sprostredkujeme tie najlepšie reštaurácie a čajovne.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Kirgizsku:

Navat (Biškek) – 42, str. Ibraimov | 114/1, str. Kievskiy, Bishkek 720000, Kyrgyzstan – Jeden z najpríjemnejších podnikov kirgizského Biškeku neďaleko hlavnej ulice Chuy patrí k pozitívnym prekvapeniam. Podnik to hrá na tradičnú strunu a nielen vybavením, ale aj kirgizskou stravou. Ochutnať tu môžete šašlíky, lagman, manty či iné skvelé chuťovky a na pitie vám pokojne ponúknu aj kumys alebo lokálne pivo či kirgizský koňak. Istota príjemného večera.

Taksim (Biškek) - Chui Avenue 184/1, Bishkek 720000, Kyrgyzstan – Taksim ponúka podobne ako Navat kirgizskú kuchyňu, no okrem nej sa do jedálneho lístku primieša aj chuť Turecka. Odporúčame tu ochutnať niektorý z kebabov alebo výborné Žarenjie Manty, stredoázijské taštičky, ktoré sa opečú a naplnia zmesou mäsa a cibuľky. Podávajú tu aj kirgizské čapované pivo, koňak či vodku. Za večeru tu zaplatíte cca 5 EUR a viac.

U Rybaka (Cholpon Ata, Issyk Kul) - 20 Sovetskaya Street, Cholpon Ata 722315, Kyrgyzstan – Ak sa ocitnete na brehu jazera Issyk Kul a ste v mestečku Cholpon Ata, tak potom je voľbou čísla jedna (nielen podľa nás, ale aj podľa Tripadvisoru). Príjemný podnik U Rybaka. Ochutnajte tu grilované ryby z jazera Issyk Kul, výborné šašlíky s pikantnou omáčkou alebo rybaciu polievku Ucha. Výborný tu robia aj Gan-Fan alebo tradičný Bešbarmak.

Tsarskij Dvor (Oš) – Lenina Avenue, Osh 714000 Kyrgyzstan – Jeden z najpríjemnejších podnikov kirgizského Ošu sa špecializuje na lokálnu kirgizskú kuchyňu. Ochutnať tu môžete šašlíky, lagman, manty či iné skvelé chuťovky a to všetko v príjemnom prostredí. Ochutnajte tu polievku šurpu a doprajte si dokonalo pripravené jahňacie kotlety či šašlíky pripravované na drevenom uhlí. Ak máte chuť na kirgizský koňak či lokálne pivo, stačí si vypýtať. Alebo ochutnáte lokálnu vodku?

Nirvana (Oš) - Microdistrict Kulatova , 25A, Osh 714000 Kyrgyzstan – Elegantný podnik v centre Ošu ponúkne nielen kirgizskú, ale aj európsku kuchyňu na prestriedanie stredoázijských chutí. Skúste fantastický mäsový tanier, kde dostanete výber rôznych druhov grilovaného mäsa, no nesklamú vás ani šašlíky, manty či plov. Podávajú tu aj kirgizské čapované pivo, koňak či vodku.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

K

Ázia  

Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

8 dní

Trvanie

1677 2395€
E

Ázia  

Tadžikistan, Afganistan, Kirgizsko

28.06. → 07.07. +2 termíny

náročnosť

10 dní

Trvanie

2583 3690€
E

Ázia  

Tadžikistan, Afganistan, Kirgizsko


náročnosť

14 dní

Trvanie

3283 4690€
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

16 dní

Trvanie

3147 4495€
Burana - kirgizský maják Hodvábnej cesty Burana

Burana Burana - kirgizský maják Hodvábnej cesty

Kirgizsko nemá históriu? Ak toto niekto tvrdí, tak potom prestane počúvať, pretože to nie je pravda. Áno, Kirgizsko je krajinou nádhernej prírody,…

​Biškek - kráska pod štítmi Alatau Biškek

Biškek ​Biškek - kráska pod štítmi Alatau

Kirgizský Biškek patrí určite medzi tie menej známe hlavné mestá Strednej Ázie. Vie sa o ňom málo, no ak sa sem raz vyberiete a odhodláte sa Biškek…

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC