NAD

namíbijský dolár

1 EUR = 17.29 NAD

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 11. 5. 2021

Afrika nie je lacný svetadiel, skôr naopak. Neplatí sa ani tak za luxus, ale za fakt, že vôbec nejaké služby sú. Tie, čo sú, sú na úrovni a spĺňajú najvyšší štandard. V Namíbii sa platí juhoafrickými randami alebo namíbijskými dolármi. Zíde sa Vám aj kreditná karta. Bankomaty sú bežné a ľahko sa dostanete k hotovosti.

Mimo veľkých miest sa nedajú peniaze ľahko vymeniť. Menenie peňazí v bankách častokrát trvá veľmi dlho a odporúčame výber z bankomatov. Požívajte bankomaty umiestnené priamo v pobočkách banky, ktoré sú pod kamerovým systémom a lepším dohľadom. Nikdy si nenechávajte pomôcť od miestnych s výberom z bankomatu, sú to na 99% podvodníci. Pokiaľ máte pocit, že sa okolo Vás pri bankomate na ulici niekto podozrivo pohybuje, nechajte výber tak a choďte do inej pobočky.

Návšteva kmeňa Himba a fotografovanie ľudí: v severnej Namíbii budete mať možnosť vidieť na vlastné oči jeden z pôvodných afrických kmeňov – Himba. Za fotenie Himbovia pýtajú peniaze alebo potraviny, či žuvací tabak. Myslite na to a vždy majte po ruke drobné peniaze. Idete do dedín, koré žijú tradičným spôsobom života a sú ochotní s turistami toto zdieľať. Sú na občasnú prítomnosť návštevníkov zvyknutí, ale aj napriek tomu ide o autentický zážitok. Darčeky odporúčame nakupovať v deň návštevy v miestnom supermarkete v meste Opuwo. Tu sa Vám určite naskytne jedinečný pohľad: polonahé ženy Himba nakupujúce v supermarkete. 

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.