Mauretánia je jednou z tých krajín kde sa oplatí vždy používať miestnu menu. Takmer isto sa budete pohybovať v odľahlých oblastiach a dostupnosť bankomatov, bánk je takmer nulová. Doláre, eurá sa akceptujú len na málo miestach keďže ich nie je kde zmeniť. Hlavné mesto je výnimkou a preto práve tu vymeňte čo najviac peňazí, aby ste mali na vodu, jedlo a prípadný bakšiš. Suverníry takmer neexistujú a ak áno tak na odľahlých miestach ako Richaat Structure nie je šanca zmeniť západné peniaze a aj tu sa oplatí mať lokálne.

Koniec koncov mauretánska mena má nesmierne exotický názov ougiya ( vyslov ukija). Mauretánia sa na rozdiel od iných krajín západnej Afriky rozišla so západoafrickým frankom a zaviedla vlastnú menu. Bankovky sú vyrobené z plastových polymérov a nesmierne odolné. Pre slovákov sú zaujímavé mince, ktoré sa razia na Slovensku, v Kremnici.

V príletovej hale letiska Nouakchott ako aj v hlavom meste nájdete zopár bankomatov a zmenáreň. Tu odporúčame vymeniť peniaze na lokálnu menu ( alebo vybrať z bankomatu), ktorú budete používať na základné náklady. Ideálne je zobrať si platobnú kartu a hotovosť v USD ( amerických dolároch v malých bankovkách 1,2,5,10 dolárovky). Počas pobytu budeme platiť v lokálnej mene, ak by sa Vám minula a tak na zopár miestach berú doláre. Bankomatov je málo a sú len vo väčších mestách nespoliehajte sa na ne. Platobné karty akceptuje iba minimum obchodov.

Suvenír, ktorý musíš mať:

Mauretánia je zázrakom. Nemajú tu magnetku! Mnohí odídu so slzami v očiach :) toto je fakt. Mauretánska magnetka je vzácnosť a nenájdete ju ( platí k 22.9.2022). Najlepším a najtypickejším suvenírom je miestny odev boubou, ktorý odporúčame každému. Voľné šaty, turban v nezameniteľných bledomodrých farbách symbolizujú krajinu. Využijete ich aj na ceste a doma si vždy spomeniete na Mauretániu. 

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

E

Guinea, Sierra Leone, Pobrežie Slonoviny, Ghana, Togo, Benin, Senegal, Mauretánia


náročnosť

18 dní

Trvanie

7160 8950€
E

Senegal, Mauretánia


náročnosť

11 dní

Trvanie

3693 5275€
E

Afrika  

Burkina Faso, Senegal, Mauretánia, Mali

26.11. → 09.12.

náročnosť

14 dní

Trvanie

4510
E

Afrika  

Guinea Bissau, Guinea, Libéria, Sierra Leone, Pobrežie Slonoviny, Ghana, Senegal, Mauretánia

15.11. → 09.12. +1 termín

náročnosť

25 dní

Trvanie

14200
Mauretánia - tu vykrmujú ženy a jazdia kilometrové vlaky Blog

Blog Mauretánia - tu vykrmujú ženy a jazdia kilometrové vlaky

Dievčatá tu od malička napchávajú, aby boli tučné. Pätina obyvateľov žije v otroctve. O čom je Mauretánia, krajina na hranici medzi Severnou a…