Afrika nie je lacný svetadiel a ceny na Tanzánii sú podobné tým bratislavským. Nie všetky služby sú ľahko dostupné a ak sú, tak sa draho platia. V Tanzánii je menou tanzánsky šiling (TSH). Odporúčame vymeniť si peniaze hneď po prílete. V lodgiach v národných parkoch majú nevýhodné kurzy, ktorými prepočítavajú útratu za nápoje a ostatné výdavky pri platbe cudzou menou. Väčšie nákupy suvenírov môžete platiť v eurách alebo amerických dolároch, zjednávajte od začiatku v tej mene, ktorou chcete platiť. Vo väčších suvenírových obchodoch, v hoteloch, reštauráciách a lodžiach je možné platiť platobnou kartou, vyberajte si možnosť platiť v lokálnej mene. V supermarketoch akceptujú iba miestnu menu alebo platobnú kartu (pri platbe kartou žiadajú aj doklad totožnosti).

V Tanzánii je vo väčších mestách možné vyberať miestnu menu z bankomatov. Poplatky a kurzy za výber a platbu si skontrolujte vo svojej banke. Z kreditných/platobných kariet sú najlepšie akceptované VISA a Mastercard.

Ceny v reštauráciách sa pohybujú približne na rovnakej úrovni ako u nás + 15 %. Jedlo na ulici je lacnejšie, ale nie všade je dostupné a nepatrí medzi kulinárske špeciality. Odporúčaná suma vreckového je 50 eur na deň. 

Vo všeobecnosti dávajú v turistických oblastiach prednosť doláru pred eurom. Pri výmene alebo nákupe suvenírov akceptujú euro (nie mince). Poplatok za víza na tanzánijskej hranici je častokrát výhodnejšie uhradiť v amerických dolároch (záleží od aktuálneho kurzu). Preto, v prípade, že si chcete brať euro, je dobré mať kombináciu a časť (minimálne 50 USD/osoba na vízum) mať v USD.

UPOZORNENIE: Od novembra 2016 neakceptujú tanzánske banky (a tým pádom ani v hoteloch, na hraniciach) americké doláre vydané do roku 2006. Pri výmene peňazí v banke sa prosím uistite, že máte bankovky spĺňajúce tieto podmienky, ideálne 2009 a novšie.

Suveníry sú veľmi kvalitné, ale zároveň drahé. Ceny suvenírov sú na väčšine miest prehnané, treba zjednávať. Ak plánujete kupovať krásne drevené sochy, tak Vaše vreckové by malo byť minimálne vyššie. Drobné suveníry stoja po zjednaní od 5 – 20 USD.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia, Keňa


náročnosť

15 dní

Trvanie

7291
E

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia


náročnosť

16 dní

Trvanie

4215 4790€
E

Afrika  

Tanzánia


náročnosť

12 dní

Trvanie

4220
R

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia

12.12. → 22.12. +56 termínov

náročnosť

11 dní

Trvanie

2605
Kilimandžáro - neuveriteľné dobrodružstvo Prémiový blog

Prémiový blog Kilimandžáro - neuveriteľné dobrodružstvo

Džambo! Za 30 rokov, čo BUBO navštevuje Afriku, sme sa pokúšali dobyť Kilimandžáro mnoho ráz. Vyskúšali sme všetkých 7 oficiálnych ciest na vrchol.…

Ľuboš Fellner 48 min. čítania

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC