Seriál Wednesday láme rekordy na Netflixe a je jedným z najsledovanejších vôbec aj napriek tomu, že na platforme vyšiel len koncom roka 2022. Príbeh, ktorý sa točí okolo…
Peniaze a mena Rumunsko
RON
rumunský lei
1 EUR = 4.98 RON
Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 12/2024
MIESTNA MENA V RUMUNSKU
Oficiálnou menou v Rumunsku je rumunský lei (RON), ktorý sa delí na drobné a teda na 100 bani. Lei je rumunskou menou už od roku 1867, no v roku 2005 spravilo Rumunsko menovú reformu, kedy sa škrtli nuly a z 10 000 lei sa odrazu stal 1 lei.
KDE MENIŤ PENIAZE?
Peniaze si v Rumunsku zameníte bez problémov. V každom väčšom meste nájdete zmenárne. Peniaze zameníte aj na medzinárodnom letisku v Bukurešti, Kluži alebo Suceave a v prímorských letoviskách sa k rumunským lei dostanete najrýchlejšie. Nie je ani problém vybrať si peniaze priamo z bankomatov. Ak sa chystáte do menších miest či odľahlejších oblastí, vymeňte si peniaze už predtým, pretože v menej turistických oblastiach to môže byť naozaj problém.
NA ČO SI DAŤ POZOR?
Ak budete potrebovať rumunské lei, vyberte si ich pokojne z bankomatu. Vyvarujte sa bankomatom Euronet, ktorý vám za výber pokojne zhltne aj 5 euro či viac. Bankomaty nájdete vždy na staniciach, v nákupných centrách či v centrách miest. Platiť dnes viete v Rumunsku aj cez rôzne aplikácie ako Google Pay či ApplePay. Nezamieňajte svoje peniaze na ulici s priekupníkmi, pretože ovládajú viacero trikov a buď vám dajú staré bankovky alebo sa vám budú snažiť dať menšie bankovky aby ich bolo viac a vytvoriť chaos, kedy vám dajú napokon menej než ste zamenili. Ostaňte radšej pri oficiálnej zmenárni či bankomate.
OBĽÚBENÉ SUVENÍRY
Rumunsko má v sebe množstvo krásnych tradícii, a ak si radi nosíte domov typické suveníry pre danú krajinu, tu bude rozhodne z čoho vyberať. Krásnym typickým príkladom je tzv. Horezu keramika. Má stáročnú tradíciu a pochádza z juhozápadnej časti krajiny. Zdobia ju motívy rýb, geometrie, kvietky a môže byť aj skvelým darčekom. Rovnako cenným suvenírom sú aj koberce Oltenia. Ešte stále ich robia tradičným spôsobom a ich dizajn si zamilujete na prvý pohľad. Nájdete ich aj v Bukurešti. Niektorí si odtiaľto odnesú ikony na pamiatku a Rumunsko ponúkne aj množstvo kožených výrobkov či drevené výrobky od lyžíc cez misky až po doštičky. Bežné suveníry ako magnety či drobné predmety nájdete na všetkých turistických miestach od Bukurešti cez Bran a Brašov až po Kluž. Ak si domov radšej vezmete suveníry, ktoré môžete ochutnať alebo sa s nimi podeliť s rodinou či priateľmi, potom ste na správnom mieste. Prineste si domov fľašku či dve rumunského vína. Skúste značku Murfatlar a neoľutujete. Ak máte radi niečo tvrdšie, fľaška tradičného alkoholu Tuica to napraví. Chuťovkou je džem s príchuťou lieskových orieškov alebo vynikajúci rumunský med z miestnych hôr. Medovú tradíciu tu začali už starovekí Dákovia. Ak budete v oblasti Klužu, skvelým darčekom môže byť aj tradičný syr Nasal, ktorý bude pripomínať Camembert.
LUXUSNÉ MIESTNE ZNAČKY
Rumunsko je krajina, ktorú zvykla Európa podceňovať, no dnes je to všetko úplne inak. Ak si domov radšej prinesiete luxusnejšie suveníry, nájdete ich tu a suvenírom môžu byť aj mimoriadne kvalitné, lokálne značky. Ženy si môžu pozrieť luxusnú značku Murmur s ktorou prišla na trh v roku 2011 Andreea Badala, pričom jej odevy sú oslavou ženskosti a radosti. Značka Alina Cernatescu je prémiovým produktom, ktorý sa navrhol a vytvoril priamo v Rumunsku. Dve sestry sa rozhodli inšpirovať ženy elegantnou módou.
Rumunsko - pripravte sa na dovolenku
Blog Tie najkrajšie hrady na svete, o akých ste asi nepočuli
Najkrajšie hrady na svete ako z historického filmu? Slovensko je, čo sa týka hradov, veľmocou. Na našom malom území ich máme až 156. Kde inde na…
Kluž Kluž - mesto Mateja Korvína aj koložvárskej kapusty
Rumunský Kluž je nenápadné miesto, no kto má rád neopozerané európske destinácie, toho dokáže nadchnúť. Za neznámym miestom sa napokon skrýva…
Blog Ako bolo v Rumunsku
Príbeh z našej cesty z roku 2002 do rumunských hôr.
Hlavným božstvom Dákov bol boh Zalmoxis. Bol to dácky muž, otrok Pythagora. Po tom, ako ho prepustili, sa vrátil medzi Dákov, ktorým povedal, že po smrti odídu na miesto…
O Drakulovom hrade som napísal správu priamo z miesta pred pár rokmi. Teraz vám napíšem zopár informáci…
Koložvárska kapusta je fenoménom, o ktorý sa dodnes sporia stovky ľudí. Patrí viac k Maďarsku, alebo k Rumunsku? Poch…