YER

jemenský rial

1 EUR = 270.63 YER

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 02/2024

Oficiálnou menou v Jemene je jemenský riál (YER). Peniaze si v Jemene zameníte hneď po pristáti na medzinárodnom letisku alebo v hoteli. Veľké množstvo zmenární v mestách nečakajte a skôr vám zamení peniaze niekto v obchode či na bazáre. Je dobré fungovať na miestnej mene, pretože inak sa často nepohnete. Na bankomaty sa vôbec nespoliehajte, pretože buď ich ani nenájdete alebo nebudú fungovať. Jemen je stále krajina, kde jednoducho potrebujete hotovosť!

Na ostrove Sokotra nenájdete žiadne bankomaty

Jemen je krajina, ktorá nemá v zásobe štandardné suveníry, ale za to vás poteší ponukou tradičných a lokálnych zaujímavostí. K najlepším suvenírom z Jemenu patrí slávna jemenská kávu o ktorej sa hovorí, že patrí medzi najlepšie na celom svete. Veď koniec koncov jemenský prístav Mocha dal meno jednej z najpopulárnejších káv! Okrem klasickej praženej kávy si viete kúpiť aj zelené kávové zrná. K tradičným suvenírom môže patriť aj lokálne oblečenie od šatiek cez rôzne bavlnené či hodvábne výrobky, no zaujať vedia aj jemenské obrusy, výšivky či dokonca lokálne koberce. Pri nich nezabudnite zjednávať. K tým najcharakteristickejším suvenírom z Jemenu patria okázalé dýky Džambíje. Tradične ich nosievali takmer všetci jemenskí muži a hoci sa tento zvyk z miest vytráca, na vidieku ich stále uvidíte. Džambíja je symbol moci, mužstva, status a tak sa stala symbolom celého Jemenu. V bazárových obchodíkoch nájdete aj zaujímavé orientálne drobnosti akými sú strieborné tácky, nádoby, medené výrobky, kožené výrobky a zaujímavým suvenírom vedia byť aj koreniny, bylinky alebo čaje.

Jemen nie je krajina, kde by sa našli luxusný tovar na dennom poriadku, no ak by ste predsa len chceli niečo lukratívnejšie, upriamte pozornosť na dýky džambíje. Nájdete ich „suvenírové“, ale aj unikátne a drahé originály, ktorých ceny sa pohybujú v stovkách až tisíckach eur. To môže byť ten pravý suvenír pre niekoho, kto chce investovať do maximálnej kvality a unikátnosti.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

E

Ázia  

Jemen, Spojené arabské emiráty


náročnosť

10 dní

Trvanie

3992 4990€
Bezpečnosť v cestovaní 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Bezpečnosť v cestovaní 2024

Báť sa či nebáť sa? Ako rozlúsknuť Hamletovskú otázku o tom, kam cestovať? Možno sa pýtate, či je daná krajina, ktorá je vaším snom, bezpečná na…

Ľuboš Fellner 11 min. čítania
20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…