Emirátska kuchyňa nie je veľmi známa, no skrýva niekoľko prekvapení. Počuli ste už o jedle Harees Dijaj? Za jeho neznámym názvom nájdete tradičné jedlo, ktoré presahuje samotné Emiráty. Jeho základom je jačmenná kaša do ktorej sa vmiešajú kúsky kuracieho mäsa. V arabských, kuchárskych knihách je známe už od 10.storočia. Ochutnajte aj Biryani, ktoré sa primárne spája s indickou kuchyňou, ale Emiráty si ho vzali za svoje jedlo a dnes patrí k stáliciam lokálnej kuchyne. Ide o jednoduché, no veľmi chutné jedlo. Ryža, zelenina, kúsky mäsa, koreniny a je to. Porciu doplňte čerstvým jogurtom a uvidíte, že si ho dáte znovu. Obľúbený je najmä na raňajky Balaleet, rezance, ktoré môžu byť na sladko aj na slano. Emiráty dobyli aj kebaby a cítiť v nich dokonalú a chutnú iránsku stopu. Skúste kebab z kuracieho či jahňacieho mäsa, dajte si k nemu ryžu podfarbenú šafranom a k tomu nakladanú zeleninu. Vynikajúcim mäsovým jedlom je aj Quzi s obrovskou porciou ryže. Pointou Quzi je dlho varené mäso, často jahňacie, ktoré sa pri dotyku takmer rozpadne. Mäso sa marinuje v zmesi z kardamómu, škorice, šafranu, cesnaku aj zázvoru aspoň osem hodín a napokon sa ďalšie štyri hodiny pečie v trúbe či peci. Ochutnajte aj Regag, tenučké palacinky, ktoré vám pripravia priamo pred vami. Môžete si ich dať len tak samé, alebo so sladkou náplňou, medom či datľami Sladkou bodkou za emirátskym jedlom je obľúbený Luqaimat, sladučké guľôčky z cesta, ktoré sa zalejú ešte sladším sirupom. Počuli ste už o zmrzline alebo čokoláde z ťavieho mlieka? V Dubaji ich môžete ochutnať!

Najobľúbenejším nápojom Emirátov je čaj a káva. Pije sa tu najmä čierny čaj s mliekom, ktorý sa robí po vzore Indie či Pakistanu. Volajú ho Karak a nájdete ho takmer všade. Je chutný, sladký a čoskoro si ho obľúbite. Káva s vôňou Arábie má príchuť mletého kardamómu a tak si ju rozhodne nenechajte ujsť. Na uhasenie smädu sú skvelé čerstvé, ovocné šťavy, ktoré pripravia priamo pred vami. Osviežujúce je granátové jablko, no v Emirátoch vyskúšajte aj citrónovú šťavu s mätou. Alkohol nie je pre Emiráty tradičný, no nájdete ho v špecializovaných obchodoch a ak ste turisti, nie je problém sa k nemu dostať. 

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Emirátoch:

Zaitouna House (Ras al Khaimah)  – Marjan Boulevard | Marjan Island Resort & Spa, Ras Al Khaimah, United Arab Emirates – Podnik Zaitouna v centre moderného mesta je skvelým miestom na to, aby ste si vychutnali svoju chutnú večeru vonku al fresco. K dispozícii máte na výber jedlá arabskej, blízkovýchodnej a špeciálne libanonskej kuchyne. Začnite výberom mezze, pokračujte kebabom z jahňacieho mäsa alebo grilovanou rybou a nezabudnite na skvelé libanonské víno.

Al Dawaar Revolving Restaurant (Dubaj)  – Hyatt Regency Dubai Hotel | Al Khaleej Road, Deira Corniche, Dubai, United Arab Emirates – Dubaj ja nielen miestom plným unikátnych stavieb a zákutí, ale aj miestom s unikátnymi gastronomickými zážitkami. Ak chcete spojiť zážitok z reštaurácie so zážitkom s jedla, tak potom siahnite po Al Dawaar. Nachádza sa na vrchom poschodí hotela Hyatt Regency a otáča sa okolo vlastnej osi tak, aby ste si počas jedla mohli vychutnať krásny výhľad na Dubaj. Čaká tu na vás slušný výber stredomorskej, arabskej aj ázijskej kuchyne. Za večeru tu zaplatíte pár desiatok euro, bežne sa ceny pohybujú okolo 60-80 euro.

Al Fanar Restaurant and Cafe (Dubaj)  – Canal Walk | Dubai Festival City Mall, Dubai 21994, United Arab Emirates – Podnik Al Fanar je stálicou v dubajskej gastronómii, pretože existuje v Dubaji už od 70.rokov 20.storočia a tak tu bol aj v časoch veľkých zmien. Dubaj sa zmenil, no tradičná gastronómia zostala a tak si ju môžete vychutnať aj dnes v príjemných, lokálnych priestoroch. Ochutnajte kašu Harees s kuracím mäsom, ryžové jedlá s čerstvým jahňacím mäsom a ako sladkú bodku si objednajte Luqaimat poliate sirupom. K tomu kávu s miskou datlí a dokonalý arabský večer ostane v spomienkach.

Pierchic (Dubaj)  – Al Sufouh Road | Madinat Jumeirah, Dubai 75157, United Arab Emirates  – Luxusná reštaurácia Pierchic je absolútnym unikátom. Leží mimo ruchu mesta a nachádza sa na konci móla obklopená vodou. Podľa mnohých je najromantickejšou reštauráciou Dubaja a ak plánujete niečo špeciálne, toto miesto bude nezabudnuteľné. Nič podobné v celých Emirátoch nemáte ako zažiť. Podnik sa špecializuje na ryby a morské plody a tak je z čoho vyberať. Osobný prístup, dokonalé servírovanie a chuť kvalitného jedla sú tri z mnohých ťahákov, prečo sa vybrať práve sem. Za večeru zaplatíte niekoľko desiatok eur, ale dostávate k jedlu aj zážitky.

Level 43 SkyLounge (Dubaj)  – Sheikh Zayed Road, Dubai 116162, United Arab Emirates  – Máte po skvelej večeri chuť sadnúť si na strechu niektorého z mrakodrapov a pri dobrom drinku alebo vodnej fajke si odpočinúť alebo len vychutnávať svetlá mesta, ktoré vám leží pod nohami? Sky Bar na 43.poschodí s výhľadom na slávnu ulicu šejka Zayeda je presne tým miestom!

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Al Fanar Restaurant and Cafe
Al Fanar Restaurant and Cafe

Štýlové reštaurácie

Al Fanar Restaurant and Cafe

Dubaj
Spojené Arabské Emiráty

Podnik Al Fanar je stálicou v dubajskej gastronómii, pretože existuje v Dubaji už od 70.rokov 20.storočia, a tak tu bol aj v časoch veľkých modernizácií, nových stavieb a zmien. Dubaj sa zmenil, no tradičná gastronómia zostala, a tak si ju môžete vychutnať aj dnes v príjemných, lokálnych priestoroch. Ochutnajte kašu Harees s kuracím mäsom, ryžové jedlá s čerstvým jahňacím mäsom, a ako sladkú bodku si objednajte Luqaimat poliate sirupom. K tomu kávu s miskou datlí a dokonalý arabský večer ostane navždy vo Vašich spomienkach.

E

Ázia  

Jemen, Spojené arabské emiráty


náročnosť

10 dní

Trvanie

2328 2450€
K

Ázia  

Kuvajt, Saudská Arábia, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

19 dní

Trvanie

5504 6880€
K

Ázia  

Kuvajt, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

12 dní

Trvanie

3259 4345€
K

Ázia  

Taiwan, Macao, Hongkong, Spojené arabské emiráty


náročnosť

15 dní

Trvanie

4774
Dubaj - mesto superlatívov Dubaj

Dubaj Dubaj - mesto superlatívov

Prirovnanie mesto superlatívov sa absolútne hodí k Dubaju. Projekty, ktoré sú už hotové, alebo sa s ich výstavbou ešte len začne, prekonávajú…

Michal Čičmanec 13 min. čítania
Ako najlepšie zažiť starý Dubaj? Dubaj

Dubaj Ako najlepšie zažiť starý Dubaj?

Keď niekto spomenie Dubaj, ako prvé nás napadne luxusné mesto s množstvom výškových budov a celé to "pozlátko", ktoré k tomu patrí a bez neho si to…

Michal Čičmanec 10 min. čítania
Metro v Dubaji - ako funguje? Blog

Blog Metro v Dubaji - ako funguje?

Dubaj je mesto inovácií a budúcnosti, ktoré neustále prekonáva samé seba, ale aj svetové krajiny a veľkomestá. Mesto je populárne aj u nás na…

Michal Čičmanec 6 min. čítania
Dubaj - Múzeum budúcnosti Blog

Blog Dubaj - Múzeum budúcnosti

Svet vecí, ktoré nenájdete v encyklopédiách, pretože ešte neexistujú...

Martin Karniš 7 min. čítania