Srdcom dnešnej albánskej Tirany je obrovské a monumentálne námestie nesúce meno Skanderbega. Pre Albáncov je Gjergj Kastriot alias Skanderbeg národný hrdina, pretože sa…
Batožina Albánsko
AKO SA ZBALIŤ DO ALBÁNSKA
Albánsko je krajina na Balkáne, ktorý leží v južných častiach Európy. Klíma je tu príjemnejšia než v strednej Európe, ale aj napriek tomu sa tu striedajú ročné obdobia a zažiť tu viete horúce ako aj chladné počasie.
Ak sem cestujete v lete, pripravte sa na pobreží na horúčavy a tak zvoľte jednoduchšie, voľnejšie oblečenie z príjemných materiálov. Budete sa potiť a tak si pokojne vezmite viacero tričiek, krátkych košieľ, šiat či blúzok, ktoré viete využiť. Ak idete na pobrežie, nezabudnite si plavky či drobnosti na pláž. Klobúk, slnečné okuliare či opaľovací krém, by ste so sebou rozhodne mali mať. Ak sa v lete chystáte do hôr, tak počítajte s miernym počasím, ktoré sa však môže kedykoľvek premeniť na studené a hodí sa vám tu sveter, mikina, tenšia bunda, ktorá ochráni aj proti dažďu. Ak sa nechystáte do prírody, stačia vám sandále, šľapky. Inak si pribaľte aj topánky do hôr.
Ak plánujete večeru v luxusnejších podnikoch, nezabudnite ani na slušné a elegantné oblečenie, ktoré rozhodne na viacerých miestach oceníte.
Určite počas návštevy Albánska navštívite mešitu alebo kostol a majte po ruke šatku na zahalenie vlasov. Vstup do niektorých albánskych kláštorov si vyžaduje mať dlhé nohavice, zakryté ramená a konzervatívne oblečenie.
Pri balení myslite aj na peniaze, a tie vám odporúčame nosiť na viacerých miestach. Nie je bežné, aby vás tu okradli, ale pozornosť je na mieste a treba byť ostražitý, ako kdekoľvek inde a mať sa na pozore. Osvedčila sa nám špeciálna kapsička, ktorá sa dá nosiť na tele a v nej viete mať nielen peniaze, ale aj pas či inú dôležitú drobnosť.
ČO SI NEZABUDNÚŤ?
Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, videokameru a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.
V Albánsku nájdete v hoteloch rovnaké koncovky elektrických zásuviek ako u nás. Nabitie elektroniky nebude teda žiadnym problémom. Pouvažujte nad rozdvojkou, ak si so sebou veziete viac elektroniky.
BATOŽINA V LIETADLE
Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je často 20 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete. Väčšina leteckých spoločností v roku 2015 zaviedla na európskych letoch poplatok za batožinu, ktorá cestuje v nákladnom priestore lietadla.
Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.
Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, počítače, tablety) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.
Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti.
Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.
Blog KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria
Dovolenka v Chorvátsku je špecialitou Slovákov dlhé roky. Mnohí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj relax pri mori v Albánsku či Čiernej Hore,…
Tirana Tirana - pod krídlami čierneho orla
Albánsko patrí k najmenej známym krajinám Balkánskeho polostrovu kvôli svojej zlej povesti. Tá sa prekročením hranice rozplynie a užívate si krásu…
Blog Albánske bunkre
Sú všade po celom Albánsku. Pozdĺž malebných vysokých hôr, na pieskových plážach, na záhradách rodinných domov, pri cestách, na cintorínoch, v…
Mešita Etham Bey v centre albánskej Tirany patrí k najkrajším mešitám celého hlavného mesta. Postavili ju ešte v 18.storočí a dnes ju pokojne môžeme zaradiť medzi…
Tirana je hlavným mestom iba od roku 1920. Dovtedy to bol Dráč. Do mesta vchádzame diaľnicou okolo bizarných budov – napríklad…
So Skanderbegom sa v Albánsku budete stretávať častejšie než u nás s Jánošíkom. Skanderbeg…