TIRANA

Hlavné mesto Albánska má v sebe obrovské Skanderbegove námestie okolo ktorého stoja tie najzaujímavejšie stavby celej Tirany. Nájdete tu múzeum, operu, Etham Beyovu mešitu aj niekoľko vládnych budov, no všetky oči sú uprené na sochu Skanderbega, miestneho hrdinu. Tirana má v sebe život a ten je tu cítiť kamkoľvek sa vyberiete. Či to bude túlanie sa starým mestom s kaviarničkami alebo to bude večer v štvrti Blokku vyhlásenej svojim nočným životom. Tirana neomrzí a hoci nebude nikdy Parížom ani Barcelonou, mnohých dokáže naplno očariť. Prečítajte si o Tirane náš blog. 

KOMAN

Jazero Koman patrí k perlám severného Albánska. Cesta k nemu je dobrodružná, no ako náhle ho dosiahnete, naskočíte na loďku a ocitnete sa v malom kúsku neznámeho raja. Všade naokolo sú vysoké Prekliate hory a objavíte tu aj druhý najhlbší kaňon Európy. Plavíte sa po priezračnej riečke Shala o ktorej legendy hovoria, že si v nej hriešnici môžu zmyť svoje hriechy. Krásna, nefalšovaná príroda, ktorú ešte nepoznajú davy turistov vám predvedú prečo je Albánsko TOP destinácia Európy.

KRUJE

Horské mestečko Kruje sa nachádza neďaleko Tirany v Albánsku. Jeho dominantou je hrad albánskeho národného hrdinu Skanderbega a orientálne trhy. Skanderbeg, vlastným menom Gjergj Kastriot, žil kedysi v 15. storočí a jeho mauzóleum nájdete v Lezhu. Vyznamenal sa statočným a vytrvalým bojom proti Turkom. Jeho armáda porazila tureckú aj napriek tomu, že bola v početnom oslabení. Ak Turci niekedy prehrali, tak to bolo práve vtedy, keď sa bili proti armáde Skanderbega. Pomoc našiel aj u pápeža, no podľahol chorobe a jeho druhovia sa už viac nedokázali tak statočne brániť bez svojho silného vodcu. Jeho socha zdobí dnes nejedno námestie v Albánsku. Jeho erb je aj na vlajke krajiny. Neuveriteľní Albánci vedia dať znak orla naozaj na čokoľvek. Tu si každý cestovateľ vyberie nejeden suvenír a už len samotná prechádzka vás strhne do minulého storočia.

SKADAR

Mesto na severe Albánska má jemne taliansky nádych, no najväčším lákadlom je nielen Skadarské jazero, ale aj pevnosť Rozafa ležiaca len pár kilometrov od jeho brehov. Tá má výnimočné a strategické postavenie a nielen že z nej máte krásny výhľad, naučí vás čo to aj o histórii tejto oblasti. Dnes sa za obrovskou hradbou skrývajú stredoveké ruiny a dokonca tu objavíte aj stopy Osmanov, ktorí sa snažili chytiť celý Balkán do svojich vlastný rúk.

DURRES

Prímorský Durres je roky známym albánskym prístavom, no vďaka polohe neďaleko Tirany sa z neho stalo obľúbené letovisku na brehu Jadranského mora. Má v sebe aj dedičstvo antiky, ktorú spoznáte najlepšie na miestnom amfiteátri. Okrem toho môžete pohľadať starobylé hradby či impozantnú Benátsku vežu. Durres sa v letnej sezóne premení na pulzujúce mesto, pretože sem prichádzajú ľudia za morom a morskými radovánkami. Skúste aj vy albánsku stranu Jadranu.

K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1441 1695€
KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria

Dovolenka v Chorvátsku je špecialitou Slovákov dlhé roky. Mnohí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj relax pri mori v Albánsku či Čiernej Hore,…

Viktor Háber 10 min. čítania
Tirana - pod krídlami čierneho orla Tirana

Tirana Tirana - pod krídlami čierneho orla

Albánsko patrí k najmenej známym krajinám Balkánskeho polostrovu kvôli svojej zlej povesti. Tá sa prekročením hranice rozplynie a užívate si krásu…

Tomáš Kubuš 13 min. čítania
Albánske bunkre Blog

Blog Albánske bunkre

Sú všade po celom Albánsku. Pozdĺž malebných vysokých hôr, na pieskových plážach, na záhradách rodinných domov, pri cestách, na cintorínoch, v…