Albánsku kuchyňu ovplyvnila Osmanská ríša, ktorá prichádzala na Balkán s vlastnými predstavami toho, ako to má vyzerať. Mieša sa v nej však aj morská strava vďaka Jadranskému moru a nájdete tu aj kopec lokálnych receptov. Albánsko je krajina s vynikajúcim a možno stále menej známym jedlom.

JEDLO V ALBÁNSKU

Albánsko je krajina, ktorá nielen že dobre vyzerá, ale aj chutí. Národným jedlom krajiny je Tave Kosi, kde sa mieša geniálne spojenie lahodných ingrediencií, akými je chutné jahňacie mäso (môže byť aj kuracie, ale už to nie je originál), jogurt, vajcia a maslo. Príjemnú chuť jedla zvýrazní aj cesnak, prípadne voňavé oregano. Skúste ho pokojne aj na viacerých miestach, pretože ho budú robiť vždy aspoň o trochu inak. Iní pri národnom jedle hovoria o jedle zvanom Ferges. Má v sebe rajčiny, rajčinovú šťavu, zelené papriky, cesnak a vynikajúci syr. Jedlo je obľúbené najmä počas leta, kedy je na studeno a vychutnáte si ho s chlebom. K typickým jedlám patrí aj fazuľová kaša s údeným mäsom alebo grilované mleté mäso zvané Mishi či Mici. Ochutnať by ste tu mali aj grilované Kofte, plnené papriky alebo palacinky Flija. V prímorských oblastiach dominujú grilované ryby a dary mora a k tým obľúbeným patria mušle slávky.

NÁPOJE V ALBÁNSKU

K najobľúbenejším nápojom Albánska patrí káva a kaviarenská kultúra je podobná tej v Taliansku. Kaviarničky nájdete takmer všade a ak si kávu radi vychutnáte, ste tu doma. Najčastejšie natrafíte na tureckú kávu, no espresso či macchiato nie je výnimkou. Ochutnajte aj bylinkové čaje, ktoré sú obľúbené v horských oblastiach a rozhodne nepohrdnite ochutnávkou Raki, teda miestnej Rakije. Má chuť po rôznych druhoch ovocia a pije sa tu denne. Albánci robia aj vlastné pivo a vybrať si viete z troch najznámejších, teda Albania, Elbar a Korça. Vedeli ste, že Albánci majú aj vlastné víno? Dajte si za pohárik. Z nealkoholických nápojov ešte trhu dominuje obľúbený Ajran.

REŠTAURÁCIE, KTORÉ ODPORÚČAME

Oda (Tirana) – Rruga Luigj Gurakuqi, Tirana, Tirana County, Albania – Zaujímavá reštaurácia v centre starej Tirany vám predvedie to, ako osmanská gastronomická kultúra ovplyvnila albánske chute. Oda patrí medzi najlepšie tradičné, albánske reštaurácie v Tirane a návšteva tohto podniku vám pripraví zážitky. Nielen zo stolovania, ale aj z chutí. Ochutnajte tu typické albánske chuťovky od grilovaných Mici až po plnené baklažány s cibuľkou a cesnakom či zapečené papriky so syrom. Aká by to bola albánska večera, ak by ste neochutnali národný drink Rakiu?

Detari (Shengjin) – Bulevardi Nene Tereza, Shengjin, Albania – Vynikajúca albánska aj stredomorská kuchyňa na jednom mieste. Ocitnete sa v príjemnom prostredí tohto podniku a nechajte sa zlákať dokonalými rybami, darmi mora a skvelým vínom či drinkom. Mnohí hovoria, že práve tu robia najlepšie dary mora v meste a to by ste si v prímorskom letovisku nemali nechať ujať. Skúste grilovanú chobotnicu, kalamáre, krevety či rizoto so slávkami. Odporučia vám k jedlu skvelé vína a vy máte po jedle pocit, že sa sem ešte určite vrátite.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1441 1695€
KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria

Dovolenka v Chorvátsku je špecialitou Slovákov dlhé roky. Mnohí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj relax pri mori v Albánsku či Čiernej Hore,…

Viktor Háber 10 min. čítania
Tirana - pod krídlami čierneho orla Tirana

Tirana Tirana - pod krídlami čierneho orla

Albánsko patrí k najmenej známym krajinám Balkánskeho polostrovu kvôli svojej zlej povesti. Tá sa prekročením hranice rozplynie a užívate si krásu…

Tomáš Kubuš 13 min. čítania
Albánske bunkre Blog

Blog Albánske bunkre

Sú všade po celom Albánsku. Pozdĺž malebných vysokých hôr, na pieskových plážach, na záhradách rodinných domov, pri cestách, na cintorínoch, v…