Alžírska kuchyňa nemá u našincov taký punc, ako napríklad marocká kuchyňa, ale to je dané len tým, že do Alžírska sa tak málo cestuje. Severná Afrika sa gastronomicky vyvíjala spoločne, a preto je navzájom prepletená a ak poznáte jedlá z Maroka, tak s mnohými sa stretnete aj tu. Budú sa líšiť len v detailoch. Svoje predstavy o kuchyni sem priniesli aj Arabi, preto má aj príjemný, orientálny šmrnc.

JEDLO V ALŽÍRSKU

Najtypickejším a národným jedlom Alžírska je kuskus. Podáva sa k nemu dusená zelenina, prípadne jahňacie mäso a na zaliatie miska chutného vývaru alebo omáčky. Domáci jedávajú kuskus najčastejšie z obrovských mís, pri ktorej sa stretne celá, mnohopočetná rodina. Kuskus môže mať niekoľko rôznych podôb, tak ho pokojne ochutnajte v krajine aj viackrát.

Hneď po kuskuse je mimoriadne populárna polievka Harrira, skvelý vývar s rajčinou, cícerom, kúskami mäsa a cibuľkou. Zachutí Vám aj populárna Chakhchoukha, teda kúsky chleba v rajčinovej omáčke so zeleninou aj mäsom, alebo ešte známejšia Shakshouka, kde sa na pečenú zeleninu od cibuľky cez rajčiny a papriku dá na vrch ešte aj vajce.

Obľúbené sú aj pikantné klobásky Merguez a dokonalým streetfoodom v Alžírsku je Mahjouba, kedy sa tenké cesto naplní zmesou rajčín a cibuľky, zatvorí sa to a podáva sa s pikantnou pastou harissa. Ak poznáte marocký tadžín, tak aj Alžírsko má v zálohe podobné jedlo, a tým je Tajine zitoune. Princíp je podobný, tiež sa tu podusí kuracie mäso, olivy, cibuľka, mrkvy aj hríby s bylinkami, koreninami a citrónovou šťavou. K tomu chlieb a máte perfektné jedlo na obed či večeru.

Alžírskou špecialitou je aj Lham Lahlou, teda jahňacie mäso na sladko, kedy sa kúsky jahňaťa dusia s ovocím a ovocným sirupom, škoricou či inými sladkými koreninami. Lahodné prelínanie chutí si zamilujete. Medzi sladkosťami dominujú rôzne druhy baklavy alebo sladučký Makhroud s datľami a mandľovou pastou.  

NÁPOJE V ALŽÍRSKU

Národnými nápojmi Alžírska je čaj a káva. Pije sa tu čaj, do ktorého sa ponorí vetvička mäty a pridá veľké množstvo cukru. Alžírčania pijú radi silnú a sladkú a budete uchvátení z miestnej kaviarenskej kultúry, ktorú sem priniesli podobne ako do Maroka Francúzi. Výborným osviežením je aj džús z čerstvých pomarančov. Alkohol v Alžírsku nájdete, hoci ho nepredávajú všade a na mnohých miestach ho nemajú vôbec. V lepších hoteloch, baroch, reštauráciách, kam chodia turisti alkohol existuje alebo ho nájdete v špeciálnych obchodoch. Kúpite tu všetko od vína cez lokálne pivo až po tvrdý alkohol. Pili ste už alžírske víno? Ochutnajte!

REŠTAURÁCIE, KTORÉ ODPORÚČAME

Jenina (Alžír)  – 10 Avenue Franklin Roosevelt, Algiers 16000 Algeria – Jenina v centre moderného Alžíru patrí medzí najlepšie orientálne reštaurácie hlavného mesta. Vojdite dnu a budete mať pocit, že ste sa ocitli v krásnom arabskom paláci plnom detailov, vďaka ktorému získa interiér rozprávkový nádych. Dekorácia však nie je všetko, pretože sa tu vynikajúco najete. V ponuke prevládajú alžírske aj arabské chute, a tak sa do toho pustite. Ochutnajte polievku Harriru, dusené jahňacie na slivkách, no vynikajúci tu podávajú aj tradičný kuskus s jahňacinou, tak jemnou, že odpadáva od kosti. Vychutnajte si aj pohár čaju, tradičnej kávy a rozhodne si Váš arabský večer užijete.

Signature (Alžír)  – 1960 09 Boulevard Du 11 Decembre Val d'Hydra, Algiers 16000 Algeria – špičková reštaurácia Signature patrí medzi najlepšie reštaurácie celého Alžíra. Nešpecializuje sa na lokálnu kuchyňu a svojim návštevníkom ponúka špeciality francúzskej, talianskej a stredomorskej kuchyne, ktorú na tomto mieste v Alžírsku robia azda najlepšie. Dajte si poradiť grilované kebaby, hovädzí stejk či jahňacie kotletky. Pripravia tu aj skvelé, osviežujúce drinky a čerstvé zákusky sú skvelou bodkou za večerou.

El Mordjane (Alžír)  – 172, rue Hassiba Benbouali, Algiers 16015 Algeria – luxusný podnik s arabskou a alžírskou kuchyňou je pre tých, ktorí chcú z lokálneho jedla skúsiť viac, a ktorí k tomu majú radi príjemné prostredie a dokonalý servis. Medzi špeciality patrí tadžín s čerstvými kalamármi, jahňacie kotlety alebo grilované ryby s orientálnym korením. Prekvapia aj originálne šaláty a pohárik alžírskeho vína.

Qasar Restaurant (Constantine)  – Oued Rhumel Street Cites des arcades romaines, Constantine 25000 Algeria – reštaurácia Qasar sa môže popýšiť tým, že ju považujú za najlepší podnik celého mesta. Luxusné prostredie podčiarkne nielen výzdoba, ale aj terasa s výhľadom na panorámu krásneho mesta. Qasar znamená gastronomický zážitok. Vynikajúce dusené jahňacie s cícerom alebo grilované kebaby? To je otázka! No verte, že ani v jednej voľbe sa v tomto podniku nesklamete.  

Jannah Restaurant (Constantine)  – Oued Rhumel Street Cites des arcades romaines, Constantine 25000 Algeria – na tej istej adrese ako Qasar nájdete aj túto dokonalú reštauráciu, len s tým rozdielom, že Jannah je špičkou v talianskej kuchyni. Elegantné prostredie s nádychom luxusu Vás nadchne. Sadnite si na miesta s výhľadom na mesto a vychutnajte si milánske rizoto so šafranom a krevetami či vynikajúce cestoviny, ku ktorým si dáte aj skvelé talianske alebo lokálne víno. Záver večera sa môže niesť v znamení mascarpone.

Palmier (Ghardaia)  – Ave du 1er Novembre, Ghardaia, Algeria – oáza Ghardaia nie je zrovna gastronomickým rajom, ale medzi najzaujímavejšie miesta, kde sa tu viete najesť patrí podnik Palmier ozdobený tradičným umením. V ponuke nájdete zmes európskej aj alžírskej stravy a medzi naše odporúčania patrí akýkoľvek tadžín, ktorý nájdete v ponuke dňa alebo bourek z lístkového cesta plnený mletým mäsom. Palmier je jedno z mála miest v Ghardaii, kde si viete dať aj pivo či pohárik alkoholu.

L´Echappatoire (Tlemcen)  – Imama, Face Piscine Olympique, Tlemcen 13000 Algeria – zaujímavá reštaurácia v Tlemcene? Vyberte si túto s povesťou najlepšej v celom meste. Ponúka stredomorskú, taliansku aj francúzsku kuchyňu a nájdete tu aj chuťovky arabskej kuchyne. Skúste teľacie kúsky s grilovanou zeleninou alebo pastillu plnenú mletým mäsom a škoricou. Dáte si mätový čaj alebo biele víno?

Le Ciel´d Oran (Oran)  – Route des Falaises Avenue Canastel Sheraton Oran Hotel & Towers, Oran Algeria – luxusná reštaurácia v centre alžírskeho Oranu sa nachádza v hoteli Sherton a je príjemným predstavením konceptu fine dining. Z reštaurácie máte krásny výhľad na mesto, ale aj na pobrežie Stredozemného mora a najmä podvečer pri západe slnka má toto miesto atmosféru. Ako predjedlo skúste foie gras a za hlavné jedlo si vyberte jahňacinu alebo kuskus. V reštaurácii Vám nalejú aj pivo alebo víno, ak máte chuť.

La Comete (Oran)  – 1, Rue de la Paix, Oran Algeria – skvelá reštaurácia so stredomorskými, francúzskymi aj arabskými chuťami Vám pripraví zážitok. Príjemné prostredie tu strieda dokonalé jedlo. Ochutnáte skvelú paellu s morskými plodmi alebo Vám viac povie fantastická teľacina? Skúste aj šalát s chobotnicami alebo kuskus. Pred odchodom si doprajte pohárik alžírskeho červeného vínka Koutoubia.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Signature Restaurant
Signature Restaurant

Štýlové reštaurácie

Signature Restaurant

Alžír
Alžírsko

Špičková reštaurácia Signature patrí medzi najlepšie reštaurácie celého Alžíra. Nešpecializuje sa na lokálnu kuchyňu a svojim návštevníkom ponúka špeciality francúzskej, talianskej a stredomorskej kuchyne, ktorú na tomto mieste v Alžírsku robia azda najlepšie. Dajte si poradiť grilované kebaby, hovädzí stejk či jahňacie kotletky. Pripravia tu aj skvelé, osviežujúce drinky a čerstvé zákusky sú skvelou bodkou za večerou.

K

Tunisko, Alžírsko


náročnosť

11 dní

Trvanie

3255 4650€
K

Afrika  

Alžírsko


náročnosť

5 dní

Trvanie

2219 3170€
K

Afrika  

Alžírsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

3497 4995€
E

Afrika  

Alžírsko


náročnosť

5 dní

Trvanie

1990
Tie najkrajšie hrady na svete, o akých ste asi nepočuli Blog

Blog Tie najkrajšie hrady na svete, o akých ste asi nepočuli

Najkrajšie hrady na svete ako z historického filmu? Slovensko je, čo sa týka hradov, veľmocou. Na našom malom území ich máme až 156. Kde inde na…

Ľuboš Fellner 60 min. čítania
Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ Blog

Blog Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ

Moslimský Marco Polo, Ibn Battúta, je najuznávanejším „cestovateľom islamu“. Prešiel neuveriteľných 120 000 km, čo pred ním zrejme nikto nedokázal.…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…