Alžírska kuchyňa nemá u našincov taký punc, ako napríklad marocká kuchyňa, ale to je dané len tým, že do Alžírska sa tak málo cestuje. Severná Afrika sa gastronomicky vyvíjala spoločne, a preto je navzájom prepletená a ak poznáte jedlá z Maroka, tak s mnohými sa stretnete aj tu. Budú sa líšiť len v detailoch. Svoje predstavy o kuchyni sem priniesli aj Arabi, preto má aj príjemný, orientálny šmrnc.

JEDLO V ALŽÍRSKU

Najtypickejším a národným jedlom Alžírska je kuskus. Podáva sa k nemu dusená zelenina, prípadne jahňacie mäso a na zaliatie miska chutného vývaru alebo omáčky. Domáci jedávajú kuskus najčastejšie z obrovských mís, pri ktorej sa stretne celá, mnohopočetná rodina. Kuskus môže mať niekoľko rôznych podôb, tak ho pokojne ochutnajte v krajine aj viackrát.

Hneď po kuskuse je mimoriadne populárna polievka Harrira, skvelý vývar s rajčinou, cícerom, kúskami mäsa a cibuľkou. Zachutí Vám aj populárna Chakhchoukha, teda kúsky chleba v rajčinovej omáčke so zeleninou aj mäsom, alebo ešte známejšia Shakshouka, kde sa na pečenú zeleninu od cibuľky cez rajčiny a papriku dá na vrch ešte aj vajce.

Obľúbené sú aj pikantné klobásky Merguez a dokonalým streetfoodom v Alžírsku je Mahjouba, kedy sa tenké cesto naplní zmesou rajčín a cibuľky, zatvorí sa to a podáva sa s pikantnou pastou harissa. Ak poznáte marocký tadžín, tak aj Alžírsko má v zálohe podobné jedlo, a tým je Tajine zitoune. Princíp je podobný, tiež sa tu podusí kuracie mäso, olivy, cibuľka, mrkvy aj hríby s bylinkami, koreninami a citrónovou šťavou. K tomu chlieb a máte perfektné jedlo na obed či večeru.

Alžírskou špecialitou je aj Lham Lahlou, teda jahňacie mäso na sladko, kedy sa kúsky jahňaťa dusia s ovocím a ovocným sirupom, škoricou či inými sladkými koreninami. Lahodné prelínanie chutí si zamilujete. Medzi sladkosťami dominujú rôzne druhy baklavy alebo sladučký Makhroud s datľami a mandľovou pastou.  

NÁPOJE V ALŽÍRSKU

Národnými nápojmi Alžírska je čaj a káva. Pije sa tu čaj, do ktorého sa ponorí vetvička mäty a pridá veľké množstvo cukru. Alžírčania pijú radi silnú a sladkú a budete uchvátení z miestnej kaviarenskej kultúry, ktorú sem priniesli podobne ako do Maroka Francúzi. Výborným osviežením je aj džús z čerstvých pomarančov. Alkohol v Alžírsku nájdete, hoci ho nepredávajú všade a na mnohých miestach ho nemajú vôbec. V lepších hoteloch, baroch, reštauráciách, kam chodia turisti alkohol existuje alebo ho nájdete v špeciálnych obchodoch. Kúpite tu všetko od vína cez lokálne pivo až po tvrdý alkohol. Pili ste už alžírske víno? Ochutnajte!

REŠTAURÁCIE, KTORÉ ODPORÚČAME

Jenina (Alžír)  – 10 Avenue Franklin Roosevelt, Algiers 16000 Algeria – Jenina v centre moderného Alžíru patrí medzí najlepšie orientálne reštaurácie hlavného mesta. Vojdite dnu a budete mať pocit, že ste sa ocitli v krásnom arabskom paláci plnom detailov, vďaka ktorému získa interiér rozprávkový nádych. Dekorácia však nie je všetko, pretože sa tu vynikajúco najete. V ponuke prevládajú alžírske aj arabské chute, a tak sa do toho pustite. Ochutnajte polievku Harriru, dusené jahňacie na slivkách, no vynikajúci tu podávajú aj tradičný kuskus s jahňacinou, tak jemnou, že odpadáva od kosti. Vychutnajte si aj pohár čaju, tradičnej kávy a rozhodne si Váš arabský večer užijete.

Signature (Alžír)  – 1960 09 Boulevard Du 11 Decembre Val d'Hydra, Algiers 16000 Algeria – špičková reštaurácia Signature patrí medzi najlepšie reštaurácie celého Alžíra. Nešpecializuje sa na lokálnu kuchyňu a svojim návštevníkom ponúka špeciality francúzskej, talianskej a stredomorskej kuchyne, ktorú na tomto mieste v Alžírsku robia azda najlepšie. Dajte si poradiť grilované kebaby, hovädzí stejk či jahňacie kotletky. Pripravia tu aj skvelé, osviežujúce drinky a čerstvé zákusky sú skvelou bodkou za večerou.

El Mordjane (Alžír)  – 172, rue Hassiba Benbouali, Algiers 16015 Algeria – luxusný podnik s arabskou a alžírskou kuchyňou je pre tých, ktorí chcú z lokálneho jedla skúsiť viac, a ktorí k tomu majú radi príjemné prostredie a dokonalý servis. Medzi špeciality patrí tadžín s čerstvými kalamármi, jahňacie kotlety alebo grilované ryby s orientálnym korením. Prekvapia aj originálne šaláty a pohárik alžírskeho vína.

Qasar Restaurant (Constantine)  – Oued Rhumel Street Cites des arcades romaines, Constantine 25000 Algeria – reštaurácia Qasar sa môže popýšiť tým, že ju považujú za najlepší podnik celého mesta. Luxusné prostredie podčiarkne nielen výzdoba, ale aj terasa s výhľadom na panorámu krásneho mesta. Qasar znamená gastronomický zážitok. Vynikajúce dusené jahňacie s cícerom alebo grilované kebaby? To je otázka! No verte, že ani v jednej voľbe sa v tomto podniku nesklamete.  

Jannah Restaurant (Constantine)  – Oued Rhumel Street Cites des arcades romaines, Constantine 25000 Algeria – na tej istej adrese ako Qasar nájdete aj túto dokonalú reštauráciu, len s tým rozdielom, že Jannah je špičkou v talianskej kuchyni. Elegantné prostredie s nádychom luxusu Vás nadchne. Sadnite si na miesta s výhľadom na mesto a vychutnajte si milánske rizoto so šafranom a krevetami či vynikajúce cestoviny, ku ktorým si dáte aj skvelé talianske alebo lokálne víno. Záver večera sa môže niesť v znamení mascarpone.

Palmier (Ghardaia)  – Ave du 1er Novembre, Ghardaia, Algeria – oáza Ghardaia nie je zrovna gastronomickým rajom, ale medzi najzaujímavejšie miesta, kde sa tu viete najesť patrí podnik Palmier ozdobený tradičným umením. V ponuke nájdete zmes európskej aj alžírskej stravy a medzi naše odporúčania patrí akýkoľvek tadžín, ktorý nájdete v ponuke dňa alebo bourek z lístkového cesta plnený mletým mäsom. Palmier je jedno z mála miest v Ghardaii, kde si viete dať aj pivo či pohárik alkoholu.

L´Echappatoire (Tlemcen)  – Imama, Face Piscine Olympique, Tlemcen 13000 Algeria – zaujímavá reštaurácia v Tlemcene? Vyberte si túto s povesťou najlepšej v celom meste. Ponúka stredomorskú, taliansku aj francúzsku kuchyňu a nájdete tu aj chuťovky arabskej kuchyne. Skúste teľacie kúsky s grilovanou zeleninou alebo pastillu plnenú mletým mäsom a škoricou. Dáte si mätový čaj alebo biele víno?

Le Ciel´d Oran (Oran)  – Route des Falaises Avenue Canastel Sheraton Oran Hotel & Towers, Oran Algeria – luxusná reštaurácia v centre alžírskeho Oranu sa nachádza v hoteli Sherton a je príjemným predstavením konceptu fine dining. Z reštaurácie máte krásny výhľad na mesto, ale aj na pobrežie Stredozemného mora a najmä podvečer pri západe slnka má toto miesto atmosféru. Ako predjedlo skúste foie gras a za hlavné jedlo si vyberte jahňacinu alebo kuskus. V reštaurácii Vám nalejú aj pivo alebo víno, ak máte chuť.

La Comete (Oran)  – 1, Rue de la Paix, Oran Algeria – skvelá reštaurácia so stredomorskými, francúzskymi aj arabskými chuťami Vám pripraví zážitok. Príjemné prostredie tu strieda dokonalé jedlo. Ochutnáte skvelú paellu s morskými plodmi alebo Vám viac povie fantastická teľacina? Skúste aj šalát s chobotnicami alebo kuskus. Pred odchodom si doprajte pohárik alžírskeho červeného vínka Koutoubia.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Signature Restaurant
Signature Restaurant

Štýlové reštaurácie

Signature Restaurant

Alžír
Alžírsko

Špičková reštaurácia Signature patrí medzi najlepšie reštaurácie celého Alžíra. Nešpecializuje sa na lokálnu kuchyňu a svojim návštevníkom ponúka špeciality francúzskej, talianskej a stredomorskej kuchyne, ktorú na tomto mieste v Alžírsku robia azda najlepšie. Dajte si poradiť grilované kebaby, hovädzí stejk či jahňacie kotletky. Pripravia tu aj skvelé, osviežujúce drinky a čerstvé zákusky sú skvelou bodkou za večerou.

K

Tunisko, Alžírsko


náročnosť

11 dní

Trvanie

4650
K

Afrika  

Alžírsko


náročnosť

5 dní

Trvanie

3170
K

Afrika  

Alžírsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

4995
E

Afrika  

Alžírsko


náročnosť

5 dní

Trvanie

1990

DOVOLENKA V EXOTIKE

ZISTIŤ VIAC