ALŽÍR

Najväčšie a najmodernejšie mesto Alžírska, ktoré je zároveň akýmsi symbolom tejto krajiny a jeho hlavným mestom. “Také francúzske, že by to mohlo byť Francúzsko, ale zároveň tak ohromne cudzie a vzdialené!” Takto popisuje Alžírsko Albert Camus, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru, ktorý sa tu narodil. Mesto je spleťou dvoch svetov - toho alžírskeho, ktoré mu vtlačilo pečať islamského miesta s vytŕčajúcimi minaretmi a starými uličkami, no na strane druhej si nesie svoju francúzsku pečať s eleganciou bulvárov, krásnymi fasádami budov či s katedrálou. Presne pre túto zmes budete Alžír milovať. Uvidíte tu nielen mešitu s najvyšším minaretom sveta, ale aj rozprávkovú mešitu Ketchaoua so zápisom v UNECO či nádhernú katedrálu Notre Dame d´Afrique, ktorú by ste tu vôbec nečakali. Sadnite si tu na pohárik bieleho alžírskeho vína alebo do typickej čajovne na čaj prevoňaný mätou. Zachutí Vám tu aj alžírska kuchyňa. Starobylé uličky Kasby, výhľady na mesto, biele domy, vďaka ktorým dostal Alžír prezývku „Biele mesto“ a pohodová atmosféra. Alžír je presne tým miestom, ktoré Vám ukáže, ako k cestovaniu nepatria predsudky.

DJEMILA

Alžírsko je krajinou, kde nájdete ešte aj dnes veľké množstvo vzácneho starovekého dedičstva, ktoré tu zostalo po Rimanoch či iných národoch. Krásnym príkladom takéhoto miesta je Djemila so zápisom v UNESCO, ležiaca východne od Alžíru. Kopcovitá Djemila je unikátnym príkladom toho, ako si Rimania dokázali poradiť s terénom a svoje stavby citlivo zakomponovali do krajiny. Prejdete sa tu príbehmi histórie a objavíte rímske divadlo, oblúk cisára Caracallu, rímske fórum, ktoré postavil Septimius Severus, no neunikne Vám ani panoráma, vďaka ktorej získate presvedčenie, že Djemila patrí k najkrajším starovekým miestam sveta, aké ste videli.

CONSTANTINE

Alžírske mesto s netypickým menom je unikátom v krajine, pretože leží na dvoch brehoch hlbokého útesu. Svoje meno dostalo mesto už dávno, ešte v staroveku a pomenovali ho takto na počesť cisára Konštantína Veľkého. Mesto nosí prezývku „mesto mostov“, pretože do roku 1992 práve tu stál najväčší most sveta a dodnes sú na to miestni hrdí. Po Orane a Alžíri je Constantine tretím najväčším mestom krajiny. Zláka Vás svojou Kasbou s úzkymi uličkami, ale aj svojou dynamickou atmosférou. Pred niekoľkými rokmi bolo dokonca hlavným mestom arabskej kultúry.

GHARDAIA

Oáza Ghardaia v centrálnej časti Alžírska je totálne iným svetom a Vy si ho isto dokonale vychutnáte. Nedozerné pieskové duny stovky kilometrovo všade naokolo a Vy uprostred toho v rajskej sýtozelenej záhrade. Orient ako z rozprávky Tisíc a jednej noci. Údolie M´zab je pre svoju jedinečnosť zapísané aj v UNESCO a objavíte jeho najkrajšie miesta s oázami, krajinou, ale aj unikátnou dedinkou Beni Isguen. Tradičné markety, fotogenické mešity, perfektné datle a fantastické saharské zážitky.

TLEMCEN

Tlemcen nepatrí medzi najznámejšie mestá Alžírska, no presvedčí Vás o jeho jedinečnosti. Poznali ho už Rimania a neskôr v priebehu stáročí sa tu prelievali rôzne islamské dynastie, spomedzi ktorých vystrelili sultáni z dynastie Zayyanid. Aj dnes ešte v meste nájdeme pamätníky ich doby a tým najkrajším je okázalý, orientálny palác Mechouar. Medzi zaujímavé miesta patria aj ruiny mešity Mansourah zo 14. storočia. Veľká mešita, ktorú postavili panovníci Almoravidov ešte v 11. storočí, patrí vôbec k najdôležitejším stavbám celej ich doby. Kam sa v Tlemcene pohnete, tam zakopnete o unikátne veci. Je to aj tradičné mesto, a tak si domáci obľúbili svoje čajovne, kaviarne, kde zažijete skvelú atmosféru. 

ORAN

Oran patrí medzi najznámejšie a najväčšie mestá Alžírska. Žije tu 1,5 milióna obyvateľov a mesto si užíva svoju prímorskú polohu na brehu Stredozemného mora. Symbolom mesta sú levy, pretože ešte pred stáročiami v okolitých horách žilo množstvo levov, a tak sa s ich symbolmi stretnete aj v meste. Medzi dominanty Oranu patrí obrovská pevnosť nad mestom, ktorá ponúka dokonalú panorámu, no výraznú stopu v kultúre a architektúre tu po sebe zanechali aj Osmani či Francúzi. Oran je známy pre svoje architektonické skvosty, medzi ktoré patrí Osmanova mešita, Palác 1. novembra, obrovská knižnica, ktorá kedysi bola katedrálou, ale elegantné fasády a budovy si užijete aj pri obyčajnej prechádzke. Ak ste čítali knihu Mor od Camusa, tak ste už v myšlienkach v Orane boli, pretože práve sem ukotvil dej svojej knihy.

TIPASA

Podobne ako Djemila, aj Tipasa patrí k unikátnym starovekým mestám na severe Alžírska so zápisom na zozname UNESCO. Tipasa je o čosi menšia, no kde sa ubralo na rozlohe, tam sa pridalo na dôležitosti a kráse. Pôvodne ju postavili Púni a Rimania si ju pretvorili na svoj obraz krásneho mesta tu v provincii Mauretánia. Dnešné ruiny sú pôsobivé, no najfantastickejšou stavbou je monumentálna hrobka berberského kráľa Jubu II., ktorý mal za manželku Kleopatru Seléne, dcéru Kleopatry a Marka Antónia. Podobnú hrobku ste v starovekom svete nezažili!

DJANET

Oáza na juhu Alžírska leží na veľmi zaujímavom mieste, kde sa stretáva Alžírsko s Lýbiou a Nigerom. Žije tu len cca 15 000 ľudí a už tu cítiť veľmi silný vplyv tajomných Tuarégov, ktorí aj túto oázu obývajú. Djanet je dnes vstupnou bránou do saharského regiónu k národnému parku Tassili N´Ajjer, kde začína to pravé saharské dobrodružstvo.

TASSILI N´AJJER

Saharský národný park Tassili N´Ajjer patrí medzi najunikátnejšie miesto Alžírska a dokazuje to aj zápis v UNESCO. Je veľký 72 000 km2, teda má rozlohu ako 1,5 Slovenska. Národný park preslávili vzácne petroglyfy, ktoré objavili začiatkom 20. storočia, a ktoré môžu byť staré až 12 000 rokov. Nechali ich po sebe dávne civilizácie križujúce púšť a aj dnes ukazujú, aký umelecký talent sa v nich skrýval. V celom národnom parku je dokonca cez 15 000 petroglyfov! Tassili N´Ajjer je však aj miestom dokonalej saharskej duše, ktorú tu objavíte. Môžete prečesávať zákutia parku s krásnymi dunami, bizarnými skalami, pahorkami, unikátnymi pohľadmi a toto miesto bude tak fotogenické, že tu spravíte viac fotografií. Zažijete kempovanie v púšti, nekonečné dúšky sladkého čaju, oheň pod hviezdami a zážitky na aké budete ešte veľmi dlho spomínať.

K

Tunisko, Alžírsko


náročnosť

11 dní

Trvanie

6150
K

Afrika  

Alžírsko


náročnosť

5 dní

Trvanie

4193
K

Afrika  

Alžírsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

4995
E

Afrika  

Alžírsko


náročnosť

5 dní

Trvanie

1990
Tie najkrajšie hrady na svete, o akých ste asi nepočuli Blog

Blog Tie najkrajšie hrady na svete, o akých ste asi nepočuli

Najkrajšie hrady na svete ako z historického filmu? Slovensko je, čo sa týka hradov, veľmocou. Na našom malom území ich máme až 156. Kde inde na…

Ľuboš Fellner 60 min. čítania
Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ Blog

Blog Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ

Moslimský Marco Polo, Ibn Battúta, je najuznávanejším „cestovateľom islamu“. Prešiel neuveriteľných 120 000 km, čo pred ním zrejme nikto nedokázal.…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…