SARAJEVO 

V čase, keď sa Krištof Kolumbus vydal objavovať svet, v Sarajeve vyčíňali už Osmani. V snahe ubrániť sa nepriateľom, skúšali postaviť hradby, no nakoniec Sarajevo padlo. Dnes ho cestovatelia navštevujú, pretože chcú vidieť miesto, kde bol spáchaný atentát na Františka Ferdinanda d´Este. Všetci dobre vieme, že jeho násilná smrť spôsobila začiatok 1. svetovej vojny. Sarajevo si vytrpelo aj v 20. storočí. Jeho obliehanie v rokoch 1992-1995 zničilo viac než dosť a bolo to jedno z najdlhších obliehaní v dejinách moderného vojenstva. 11 000 mŕtvych, 50 000 ranených a zničené mesto sú fakty, ktoré na Sarajevo nikdy nezabudne. Vtedy im pomohol len letecký most zriadený OSN a 800 metrov dlhý Tunel spásy, cez ktorý si obyvatelia zadovážili potraviny a odvážali ťažko ranených preč z mesta. Dnes už Sarajevo povstalo z popola a právom patrí medzi najkrajšie balkánske mestá.

MOSTAR

Spoločne so Sarajevom patrí Mostar k najznámejším mestám celej Bosny a Hercegoviny. Za vojny si vytrpelo svoje a slávny kamenný most cez rieku Neretva dokonca prišiel o život. Dnes je všetko inak a Mostar sa zo života teší natoľko, že otvoril svoju náruč pre turistov, ktorí si prichádzajú užiť kamenné uličky a neskutočné výhľady. Prejdite sa starým mestom, počkajte na slávnom moste na ikonických skokanov a napokon vylezte hore na minaret a užite si najkrajšiu panorámu Mostaru. K tomu lokum a bosniacku kávu v malom podniku a ak počkáte na tmu, mesto sa vyprázdni a bude ešte čarovnejšie.

TREBINJE

Nenápadné mestečko Trebinje na juhu Bosny patrí k veľmi milým prekvapeniam v krajine. Leží len niekoľko kilometrov od Dubrovniku, a tak môže byť skvelým výletným cieľom, ktorý bude tak v protiklade od preplnených ulíc chorvátskeho mesta. Trebinje má pôsobivé námestie naplnené stromami a kaviarničkami a najväčším ťahákom je nádherný osmanský most Arsalangič z konca 17.storočia. Patrí k najkrajším mostom na Balkáne a vy sa k nemu prejdete príjemnou promenádou. Staré centrum mesta nie je veľké, preto má v sebe malebnosť a napokon si poviete, že ste objavili balkánsku perlu keď ochutnáte čevapi s výhľadom na kamenné domy.

TUZLA

Štvrté najväčšie mesto krajiny sa nemôže popýšiť atmosférou Sarajeva či Mostaru, no napokon bude mať niečo do seba. Leží v hornatom kraji obklopenom krásnymi zelenými kopcami a najkrajším miestom je hlavné námestie ozdobené podnikmi a reštauráciami. V okolí Tuzly sa tradične ťažila soľ a práve z tejto komodity pochádza aj meno bosniackeho mesta. Dnes na okraji mesta nájdete krásne jazerá a vďaka tomu, že je dôležitým mestom sa odtiaľto dostanete aj do mnohých kútov krajiny či môžete využiť medzinárodné letisko.

K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1441 1695€
KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria

Dovolenka v Chorvátsku je špecialitou Slovákov dlhé roky. Mnohí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj relax pri mori v Albánsku či Čiernej Hore,…

Viktor Háber 10 min. čítania
Bosna a Hercegovina. Balkánsky Orient Blog

Blog Bosna a Hercegovina. Balkánsky Orient

Balkán je ako rozsypaná skladačka príbehov. Niektoré sú krásne, iné smutnejšie, no spolu vytvárajú jeden z najfantastickejších regiónov Európy. Dá…