Bosna a Hercegovina je krajina, ktorá je azda najviac prepletená Osmanskou ríšou a tak sa právom jej kuchyňa považuje za najlepšiu v celom balkánskom regióne.

JEDLO V BOSNE A HERCEGOVINE

Kuchyňa Bosny a Hercegoviny je spleťou mnohých chutí, no na svoje si tu prídu najmä mäsožravci a milovníci mäsových pokrmov. Nie, že by boli vegetariáni o hlade, to nie, len výber rôznych jedál z mäsa je o mnoho väčší. K najchutnejším a najobľúbenejším jedlám patrí čevapi, grilované mleté mäso s čerstvým chlebíkom, cibuľkou a ajvarom. Dostanete ho na tanier ako hlavné jedlo alebo pokojne aj do chleba ako streetfood. Vynikajúcou polievkou je Begova čorba so zeleninou a kúskami mäsa a medzi lokálne špeciality patrí Bosanski Lonac, ktorý sa bude nápadne podobať na guláš aký poznáme z našich zemepisných šírok. Sahan poteší nerozhodných, pretože dostanete na tanier viacero rôznych druhov miestnych chuťoviek. Z osmanskej kuchyne tu zostali aj plnené vínne listy a vynikajúcim pečivom je burek s mäsom alebo bielym, slaným syrom. Bosna a Hercegovina miluje sladkosti a tak ich tu nájdete poriadne veľa. Najobľúbenejšími je baklava, ktorú poznáte z Turecka alebo miestna Tufahija, teda jablko plnené orieškami a medom.

NÁPOJE V BOSNE A HERCEGOVINE

Národným nápojom Bosny a Hercegovina je káva. Ak milujete kávu, ste tu na správnom mieste a hoci tu nájdete v modernejších kaviarničkách aj espresso či cappuccino, predsa len bosniacka káva sa skôr podobá na tureckú kávu. Pije sa z malých pohárikov, dáte si k nej kúsok sladkého lokumu a máte zážitok. V zimných mesiacoch je obľúbený Sahlep so škoricou a rozhodne si tu nájdete zaľúbenie aj v čaji. Hoci je Bosna a Hercegovina moslimská krajina, objavíte tu aj miestny alkohol a tým najlákavejším je ovocná Rakija.

REŠTAURÁCIE, KTORÉ ODPORÚČAME

Avlija (Sarajevo) – 2 Avde Sumbula, Sarajevo, 71000, Bosnia And Herzegovina – Očarujúca reštaurácia v starých uličkách Sarajeva je presne miestom, aké hľadáte, ak chcete ochutnávať lokálnu kuchyňu. Ochutnajte tu tradičné Klepe, teda taštičky plnené mletým mäsom, polentu, čevapi alebo grilované ražnjiči. Ak ste sa už na Balkáne podobných jedál prejedli, netreba sa báť, Avlija má v zálohe aj medzinárodnú kuchyňu, výber vín, pivo či rakiju.

Cevabdzinica Zeljo (Sarajevo) – Kundurdziluk, Sarajevo, Bosnia and Herzegovina – Cevabdzinica Zeljo patrí ku kultovým podnikom starého Sarajeva a obísť by ho bola veľká škoda. Ako jeho názov napovedá, špecializuje sa na obľúbené a nevyčerpateľné čevapi, teda „kebab“ z mletého jahňacieho či hovädzieho mäsa. Môžete ich dostať len tak na tanieri alebo vložené do čerstvej žemle a prílohou bude nakrájaná cibuľka. Znie to jednoducho, ale ocitnete sa v nebi a budete si pýtať hneď ďalšiu porciu!

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Restoran Sadrvan
Restoran Sadrvan

Štýlové reštaurácie

Restoran Sadrvan

Mostar
Bosna a Hercegovina

Šadrvan patrí medzi najznámejšie podniky starého Mostaru, a tak sa k nemu skôr či neskôr pri potulkách dostanete. Je to miesto, ktoré preslávila jeho lokálna kuchyňa a úcta ku gastronomickým tradíciám. Nájdete tu rôzne druhy kebabov, čevapi, grilované mäso, ale aj zeleninový Sač či typickú Begovu čorbu alebo Lonac. Na výber je tu naozaj veľa chutných jedál a prostredie vyplnené detailmi je len príjemný bonus.

K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1441 1695€
KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria

Dovolenka v Chorvátsku je špecialitou Slovákov dlhé roky. Mnohí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj relax pri mori v Albánsku či Čiernej Hore,…

Viktor Háber 10 min. čítania
Bosna a Hercegovina. Balkánsky Orient Blog

Blog Bosna a Hercegovina. Balkánsky Orient

Balkán je ako rozsypaná skladačka príbehov. Niektoré sú krásne, iné smutnejšie, no spolu vytvárajú jeden z najfantastickejších regiónov Európy. Dá…