Zbaliť sa do KĽDR je veľmi špecifické a musíte myslieť na množstvo vecí, ktoré sa iných destinácii netýkajú. Veľký pozor dajte na to, čo si si sebou do KĽDR nesmiete vziať.

Po pristáti v Pchjongjangu všetkých čaká kontrola batožiny a viete sa tak vyhnúť problémom. Čo si so sebou nevziať?

  • Knihy o Severnej Kórei, Južnej Kórei alebo USA. Platí to aj na všetky tlačené materiály, ktoré sa týkajú týchto krajín. Áno možno by ste si radi prečítali históriu kórejskej vojny priamo na miestach, kde sa vojna odohrávala, ale nie je to možné, tak to dodržiavajte.
  • Predmety so symbolikou Južnej Kórei alebo USA. Tieto veci naozaj nemajú radi a vziať si tričko „I love NY“ nie je najlepším nápadom ako sa prechádzať po Pchjongjangu
  • Náboženský materiál. Propagácia náboženských hnutí (v zmysle obracania na vieru) je v KĽDR závažný trestný čin. V záujme bezkonfliktného priebehu vašej cesty sa vyhnite tomu, aby ste brali náboženský materiál do krajiny. Ak je to z pohľadu Vášho vierovyznania nevyhnutné, môžete si priniesť jednu knižku s náboženským obsahom (ako napr. Biblia) pre výlučne vlastnú potrebu. Za žiadnych okolností nesmie obsahovať kórejský text, ani rukou písané poznámky v kórejčine, nesmiete ju ukazovať žiadnemu občanovi Severnej Kórei (vrátane vodičov a sprievodcov). Viditeľné náboženské symboly sú zakázané. Ak ste napríklad zvyknutí nosiť retiazku s krucifixom, musí byť táto ukrytá pod oblečením. Akýkoľvek náboženský materiál dovezený do krajiny pre osobnú potrebu musí byť aj vyvezený!
  • Zariadenia na prijímanie signálu GPS sú zakázané. Na základe našich skúseností a rovnako podľa informácií od nášho partnera zo sektoru turizmu v Severnej Kórei, fotoaparáty, mobilné telefóny, hodinky podporujúce funkciu GPS nie sú pri vstupe do krajiny problém. Upozorňujeme však na toto pravidlo, pokiaľ by bez predchádzajúceho upozornenia začali severokórejské autority uprednostňovať jeho striktné dodržiavanie pred doterajšou benevolenciou. Akékoľvek veci skonfiškované pri vstupe do krajiny Vám budú pri opustení KĽDR vrátené.
  • Vysielačky a prenosné rádiá, drony, satelitné telefóny
  • Podľa oficiálneho stanoviska autorít KĽDR si od roku 2013 môžete vziať aj mobilný telefón, tablet a laptop. Ako BUBO sme zažili v predchádzajúcich rokoch zažili ešte to, ako sa tieto veci pri vstupe do krajiny odobrali a v zapečatenej obálke ich vracali pri opustení krajiny. Dnes toto pravidlo neplatí.

Oblečenie: Počas leta tu bude vládnuť horúce počasie. Ak sa sem vyberiete na jar či jeseň, počítajte miestami s chladnejším podnebím a zima je v týchto končinách mrazivá a neúprosná, kedy teploty padajú hlboko pod nulu. 

Zoberte si voľné nohavice, ponožky, tričká s krátkym rukávom, jeden pulóver alebo sveter (keď bude chladnejšie) a na obutie šľapky a jedny tenisky, resp. pevnejšie topánky. Pokrývka hlavy sa zíde. Ideálne je mať so sebou letné oblečenie ale do rezervy aj prechodnú jesennú bundu, nohavice a jeden pulóver. Teplé oblečenie sa môže hodiť aj do autobusu kvôli klimatizácii. Oblečenie v KĽDR bude neformálne, no myslite aj na to, že sa môže vyskytnúť neočakávaná príležitosť, kde bude vhodné mať oblečené tričko s golierom, nohavice a topánky s plnou pätou. Kórejci sa obliekajú skromne, výstrednosť je neznámy pojem. Mali by ste sa počas cestovania cítiť pohodlne, no vyzývavá minisukňa v kombinácii s tielkom odhaľujúcim ramená a dekolt nie je v Severnej Kórei správna kombinácia. Už krátke nohavice sú v KĽDR vnímané ako niečo, čo sa nerobí.

Ak si beriete so sebou mobilný telefón, notebook, digitálny fotoaparát alebo kameru, prípadne všetko naraz, určite sa Vám zíde aj rozdvojka. Zástrčky v KĽDR sú ako u nás, ale aj napriek tomu si radšej pre istotu vezmite adaptér.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate, pretože v KĽDR ich nemusíte zohnať a tak na to myslite vopred. 

Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je často cca 20 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj nejaký darček. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch. Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, počítače, tablety) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. 

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Ázia  

Severná Kórea (KĽDR), Južná Kórea

19.10. → 29.10.

náročnosť

11 dní

Trvanie

4950
K

Ázia  

Severná Kórea (KĽDR)

06.04. → 17.04.

náročnosť

12 dní

Trvanie

5990
Demilitarizovaná zóna – najstráženejšia hranica sveta
Prehliadka

Prehliadka Demilitarizovaná zóna – najstráženejšia hranica sveta

USA a Mexiko? India a Pakistan? Izrael a Palestína? Všetky hranice medzi spomenutými krajinami by sme mohli charakterizovať ako extrémne strážené.…

Erik Almáši 20 min. čítania