PCHJONGJANG

Hlavné mesto KĽDR alebo ak chceme Kórejskej ľudovodemokratickej republiky patrí k najzvláštnejším hlavným mestám sveta. Žije v ňom cca 3,5 milióna obyvateľov, no mnohí obyvatelia krajiny ho nikdy v živote neuvidia, pretože sem nemôžu len tak z ničoho nič pricestovať. Pchjongjang je metropolu na rieke Tedong, ktorá bola po vojne takmer totálne zdevastovaná, no povstala z popola ako bájny fénix. Dnes je spleťou sovietskych činžiakov, moderných budov a bizarných pomníkov či pamätníkov, ktoré sem vtesnala kórejská propaganda. Na strane druhej má v sebe aj príjemné črty a napokon sa vám bude páčiť. Park plný ľudí, ktorí si prišli oddýchnuť, ulice s bežným životom, panoráma mesta z veže Čučche, staré električky aké poznáme aj od nás a monumentalita okázalých miest. Na všetko dozerajú sochy vodcov či portréty. Nie, v takomto meste ste nikdy predtým neboli. Poteší vás aj čapované, severokórejské pivo, skvelá kuchyňa či originálne suveníry, ktoré sa prepletú so spomienkami.

KAESONG a DMZ

Najdôležitejším mestom Severnej Kórei na juhu je historický Kaesong. V jeho okolí sa nachádzajú hrobky známej dynastie Koryo, ktoré sú zapísané v UNESCO a nájdete tu aj zaujímavé chrámy, ktoré by ste v týchto končinách zrejme nečakali. Viac, než 500 rokov bolo hlavným mestom ríše, no dnes je to 300-tisícové mesto tichým mestom na prahu juhokórejskej hranice. História si tu zahrala v 20.storočí trpkú hru, pretože ešte pred 1950 bolo mesto v Južnej Kórei a po vojne v 1953 sa hranica posunula a Kaesong sa ocitol na severe. Pár kilometrov posunutej čiary a všetko je inak. Dnes nad mestom stoja dve sochy nesmrteľných vodcov, mesto preslávil najlepší ženšen sveta a je skvelým miestom k výletu do DMZ. Z južnej strany ho navštevujú davy turistov, tu zo severu ju videl málokto a vy budete patriť medzi nich.

WONSAN

Severná Kórea a pobyt pri mori? Presne o tom je mesto Wonsan vzdialené asi päť hodín cesty od Pchjongjangu a všetko sa v ňom zmení. V roku 2016 sa rozhodli, že z Wonsanu spravia oddychové miesto, ktoré by mohlo byť vhodné aj pre medzinárodný turizmus a odvtedy sa tu naozaj veľa postavalo. Dnes sa tu môžete ponoriť do mora, kúsok odtiaľto je stredisko na lyžovanie a to robí z Wonsanu mimoriadne unikátne miesto. Toto miesto nie je o žiadnej veľkej histórii, ale vidieť ľudí ako si v Severnej Kórei prišli užiť more, je stále niečo o čom mnohí ani len netušia.

MASKIRONG

Maskirong predstavuje unikátne miesto plné zážitkov, pretože ak sa sem v Severnej Kórei vyberiete, môžete tu lyžovať. Však by vás ani vo sne nenapadlo, že je to možné? Maskirong leží cca 20 kilometrov od pobrežného mesta Wonsan a lyžiarske stredisko nájdete vo výške 1360 metrov nad morom. Severná Kórea budovala tento rezort dúfajúc, že by sa v ňom mohli odohrávať niektoré udalosti olympijských hier, ale ostalo pri utopickej myšlienke. Je to bizarné miesto tak ako aj návšteva Severnej Kórei, ale ak radi hľadáte miesta bez turistov, tak práve ste ho našli.

K

Ázia  

Severná Kórea (KĽDR), Južná Kórea


náročnosť

11 dní

Trvanie

4950
K

Ázia  

Severná Kórea (KĽDR)

16.10. → 27.10. +1 termín

náročnosť

12 dní

Trvanie

5990