PRIŠTINA 

Priština predstavuje najmladšie hlavné mesto celého Balkánu a len málokto si ho vie predstaviť. Patrí k najmenej navštevovaným mestám, a tak ho zahaľuje príjemné rúško tajomstva. Práve tu môžete prísť Balkánu na chuť, pretože tu nebudú takmer žiadni turisti, postupne a pomaličky si Balkán zamilujete. Prekvapí vás tu nový symbol Kosova, monument Newborn, ktorý ukazuje na to, že Kosovo je stále „novonarodená“ krajina. Orientálny nádych vám ukážu štíhle minarety mešít, podobné tým, aké vidíte v Turecku a napokon nebudete veriť, že sa pozeráte na budovu knižnice, o ktorej sa hovorí, že patrí k najškaredším budovám sveta. Páči sa vám? Atmosféra starého mesta aj spomienky na Billa Clintona. Prečo práve v Kosove? Priština nemá TOP pamiatky, ako iné hlavné mestá, ale má svoju dušu.

PRIZREN

K najkrajším mestám celého Kosova a podľa mnohých aj celého Balkánu patrí jednoznačne Prizren s osmanskou dušou. Nad mestom tróni pevnosť a pod ňou sa rozlieva mesto, kde je niekoľko staručkých kostolov a ešte viac mešít. Mestom preteká rieka Bistrica a tak tu ešte Osmani postavili kamenný most, ktorý sa dodnes považuje za jednu z najunikátnejších pamiatok celého mesta. Prizren je o potulkách starými uličkami, kaviarničkách s kvalitnou kávou, ale aj o bazárových miestach či historických miestach. Ani sa vám nebude chcieť veriť, že tak krásne miesto leží v Kosove.

KOSOVO POLE

K výrazným a najhistorickejším miestam celého Kosova patrí slávne Kosovo pole, kde sa v roku 1389 odohrala dôležitá bitka medzi Osmanskou ríšou a Srbskom. Osmani v nej rozdrvili Srbov a získali prístup na Balkán vďaka čomu ho mohli ovládať na najbližších päť storočí. Dnes na tomto významnom mieste stojí pamätník zvaný Gazimestan, jedna z pamiatok, ktorú by ste rozhodne v Kosove mali vidieť! Každý koho do Kosova priláka hľadanie historických miest, tu skôr či neskôr musí skončiť. Dnešný pamätník leží v „strede ničoho“ zhruba 6-7 kilometrov severozápadne od Prištiny neďaleko dedinky menom Mazgit.

VISOKI DEČANI

Visoki Dečan patrí k najdôležitejším kláštorom celého Kosova a tak niet divu, že sa dokonca v roku 2004 dostal aj na prestížny zoznam UNESCO. Kláštor Visoki Dečani má v sebe srbské kultúrne dedičstvo a vznikal medzi rokmi 1327 a 1335, kedy týmto končinám vládol srbský kráľ Stefan Dečanski. Kláštor nevznikol len ako svätostánok, ale za jeho uvedením do života sa skrýva ja túžba významnej dynastie Nemanjič vybudovať si svoje vlastné mauzóleum. Aj práve vďaka tomu venovali kláštornému komplexu veľkú pozornosť, a tak sa stal mimoriadnou ukážkou srbskej, stredovekej architektúry. Na tele kláštora sa miešajú byzantské aj románske vplyvy, no samozrejme tie splynuli s typickými srbskými črtami a vytvorili tento unikát. 

GRAČANICA

Kláštor Gračanica ležiaci len niekoľko kilometrov od Prištiny je jedným z najunikátnejších miest, ktoré v Kosove môžete vidieť. Mestečko Gračanica je zvláštne. Je srbské, obkolesené Kosovom a teda tu nechýbajú ostnaté drôty, kamery a divná atmosféra, ktoré sa nedá opísať slovíčkom príjemná. Aj napriek tomu sa sem oplatí vyraziť, pretože tu na vás čaká nádherný, stredoveký kláštor, ktorý sa právom radí medzi najdôležitejšie v celom Kosove. V roku 1321 ho nechal postaviť srbský kráľ Štefan Uroš II. Milutin. Gračanica sa premenila dokonca na najdôležitejšie spirituálne srdce Srbov v Kosove, to preto tá zvláštna atmosféra. Kláštor sa môže popýšiť nádhernými freskami zo 14.storočia. Zachytávajú zázraky Krista, ale aj portréty kráľa Štefana Milutina, kráľovnej Simonidy či kráľovej matky.

K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1441 1695€
Najmladšie štáty sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najmladšie štáty sveta

Západná civilizácia a mnohí turisti zo všetkých kútov sveta sa naháňajú za tým naj. Ja nie som výnimkou. No čím som starší, tým sa viac zaujímam aj…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria

Dovolenka v Chorvátsku je špecialitou Slovákov dlhé roky. Mnohí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj relax pri mori v Albánsku či Čiernej Hore,…

Viktor Háber 10 min. čítania
Moje najkrajšie cesty planétou Blog

Blog Moje najkrajšie cesty planétou

Vybrať si jednu, dve, či zopár tých naj ciest zo všetkých možných, ktoré BUBO ponúka naprieč svetom, nie je vôbec jednoduché. Osobne som pochodil s…