Jedlo v Kosove najviac ovplyvnili svojimi predstavami Osmani, ktorí dlho pôsobili v regióne. Práve oni tu po sebe nechali množstvo receptov a keď sa tie premiešali s lokálnymi predstavami a balkánskymi chuťami, Kosovo sa stane jednou z nepoznaných gastronomických destinácii.

JEDLO V KOSOVE

Ak ste už cestovali Balkánom, zrejme vás kosovská kuchyňa nezaskočí, pretože v nej nájdete jedlá podobné tým v Bosne a Hercegovine, Albánsku alebo v Severnom Macedónsku. Aj napriek tomu, má Kosovo množstvo vlastných chutí. Obľúbeným raňajkovým jedlom je Burek, koláč z lístkového cesta naplnený bielym, slaným syrom alebo mletým mäsom. Stačí si sadnúť, objednať si jednu porciu, ktorú vám nakrájajú a k tomu pohár čaju a máte vynikajúce jedlo. K národným kosovským jedlám patrí aj Tave Kosi. Predstavte si kúsky jahňacieho mäsa a ryžu, ktorú zapečiete vo fermentovanom jogurte a napokon ozdobíte bylinkami. Je to vynikajúce a sýte jedlo, no zamilujete si jeho netradičnú chuť. Vychutnať si viete aj Sarmu, teda plnené kapustné listy zmesou ryže, mletého mäsa a byliniek. Vynikajúcim lokálnym a pomerne sýtym jedlom je Pasulj. Ide o hustú fazuľovú kašu s údenými kúskami mäsa. Za pokus stojí aj plnená paprika. To sa vezmú veľké papriky, naplnia sa mäsom, ryžou, cibuľkou a rajčinovou omáčkou a všetko sa to nechá zapiecť. V Kosove si prídu na svoje aj milovníci šalátov. Najobľúbenejším je Šopska Salad, ktorý prišiel z Bulharska a má v sebe čerstvé rajčiny, uhorky a nastrúhaný syr. Kosovské syry sú vynikajúce a ak ich milujete, rozhodne si tu prídete na svoje. Zo sladkostí ochutnajte typickú baklavu a hneď budete vedieť, že si ju chciete vziať aj domov.

NÁPOJE V KOSOVE

Najtypickejším nápojom pre Kosovo je káva, ak by ste si mysleli, že tu letí espresso, boli by ste na omyle. Najobľúbenejšou kávou v Kosove ja macchiato, ktoré tu vedia robiť skutočne vynikajúco. Druhým nápojom je čaj po vzore Turecka. Silný čierny čaj s kockami cukru je nápoj s ktorým sa tu stretnete vo dne v noci. Hoci je Kosovo moslimskou krajinou, nájdete tu obľúbenú Rakiju z ovocia. Zaujímavým nápojom je aj Boza či Ajran, slaný jogurt. Ak ste pivári, skúste kosovské pivo značky Peja alebo Birra Prishtina.

REŠTAURÁCIE, KTORÉ ODPORÚČAME

Pinocchio (Priština)  – 24 maji 115, Pristina, Kosovo  – Reštaurácia s netypicky kosovským menom Pinocchio patrí medzi najlepšie podniky celého hlavného mesta. Podľa názvu sa špecializuje na taliansku kuchyňu, ale ak máte chuť na balkánske či kosovské špeciality, nájdete ich tu. Dáte prednosť carpacciu s mozzarellou a lososovými cestovinami alebo vás presvedčí dokonale mleté mäso grilované na uhlíkoch? Prekvapí vás tu aj mimoriadne príjemný výber kvalitných vín, ale aj výhľad na mesto.

Pishat (Priština)  – Rruga Qamil Hoxha, Pristina, Kosovo – Reštaurácia Pishat leží v samom srdci hlavného mesta a jej kvalitou a lákadlom je autentická, lokálna, kosovská kuchyňa. Obľúbená je aj u občasných turistov, no rovnako si ju prídu vychutnať aj domáci. Aj vy si tu zamilujete jej otvorenú terasu, ktorá je v lete mimoriadne príjemným miestom. Zaujímavosťou je aj to, že hoci je Kosovo prevažne moslimskou krajinou, tu nájdete aj pochúťky z bravčoviny. Ochutnajte tu miestnu špecialitu v podobe palaciniek z lístkového cesta so smotanou, grilovanej zeleniny alebo miestnych syrov. Máte chuť na lokálne kosovské víno? Ste na správnej adrese a ochutnať môžete aj kosovské pivo Peja.

Liburia (Priština) - Meto Bajraktari, Pristina, Kosovo - je naša ďalšia obľúbená reštaurácia v meste Priština. Bola otvorená už v roku 1992. Má tradičnú domácu atmosféru, neformálne prostredie je vhodné napr. na večeru, kde si môžete vybrať z bohatej ponuky tradičných jedál a aj medzinárodných jedál v podobe pizze. Bohato prezdobená reštaurácia v starom tureckom dome a rodinná atmosféra dodáva pocit, že ste sa ocitli u starej mamy v Kosove.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1441 1695€
Najmladšie štáty sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najmladšie štáty sveta

Západná civilizácia a mnohí turisti zo všetkých kútov sveta sa naháňajú za tým naj. Ja nie som výnimkou. No čím som starší, tým sa viac zaujímam aj…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria

Dovolenka v Chorvátsku je špecialitou Slovákov dlhé roky. Mnohí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj relax pri mori v Albánsku či Čiernej Hore,…

Viktor Háber 10 min. čítania
Moje najkrajšie cesty planétou Blog

Blog Moje najkrajšie cesty planétou

Vybrať si jednu, dve, či zopár tých naj ciest zo všetkých možných, ktoré BUBO ponúka naprieč svetom, nie je vôbec jednoduché. Osobne som pochodil s…