Rangún (5,1 milióna obyvateľov)

Rangún (čo po barmsky znamená "koniec vojny"; po anglicky Rangoon) alebo podľa premenovania z roku 1989 Yankoun (po barmsky a angl. Yangon; v slov. a angl. nepoužívané) je bývalé hlavné mesto Mjanmarska. Mesto sa rozkladá v úrodnej delte širokej rieky Yangon a vyžaruje z neho obrovské množstvo príležitostí a podnikavosti, alebo prinajmenšom toľko, koľko mu vláda povolí. Ľudia sa presúvajú medzi domovom a prácou alebo školou na použitých zrekonštruovaných čínskych tranzitných lodiach a západné nákupné strediská sa hemžia novou generáciou nakupujúcich, ktorí takéto tovary nikdy predtým ani len nevideli. Na jednej strane rozpadávajúce sa domy ako napr. budovy ministerstiev, ktoré lemujú Strand Rd, na druhej strane vysoké sklenené administratívne vežiaky v čínskom štýle a trblietajúce sa stĺpy so zlatými špičkami striech tvoria neupravenú a nepredvídateľnú spleť, ktorá kyprí životom. Z vtáčej perspektívy vyzerá ako keby sa satelitné antény na strechách ponárali do mora telefónnych drôtov, prepletajúcich sa cez mozaiku tejto zvláštnej a nesúrodej architektúry. Skupinky detí v zelených školských uniformách, mládež v džínsoch a tričkách, mnísi zahalení do šafranovo sfarbených pruhov látky a muži aj ženy v londži si razia cestu na preplnených rozbitých chodníkoch v centre mesta pomimo miniatúrnych stoličiek a stolíkoch patriacich všadeprítomným čajovniam. Atmosféra Rangúnu je priam magická. 

Leží v delte Iravadi, asi 40 km od Andamanského mora. Leží na mieste, kde rieky Pegu a Hlaing vytvárajú rieku Rangún. Počet obyvateľov: 4 504 000 (2001). V novembri 2005 začala vojenská junta vládnuca v Mjanmarsku s presunom vlády z Rangúnu do 320 km vzdialeného mesta Neipyijto. V meste je sídlo anglikánskeho biskupstva a katolíckeho biskupstva, 2 univerzity (1920 a 1963), námorný prístav, letisko Mingaladoum (Mingalodon), vedecké ústavy (napr. International Institute of Advanced Buddhistic Studies), Národná knižnica, múzeá, zoo a botanická záhrada. Z priemyslu je tu rafinéria ropy, továreň na teakové drevo, potravinársky priemysel, textilný priemysel, stavby lodí a.i. V meste sú významné stavebné pamiatky, napr. pozlátená pagoda Shwe Dagon (558 pred Kr., znova postavená po zemetrasení roku 1930), ktorá je najsvätejšie budhistické miesto Mjanmarska a preto pútnické miesto.

Rangún vznikol z osady Dagon postavenej pri pozlátenej pagode. V roku 1752 sa stal pod názvom Rangún správnym strediskom Dolnej Barmy. Po opätovnom dobytí Britmi (1824/1852) bolo mesto znova založené na pravoúhlom pôdoryse. Keď Briti obsadili Barmu, stal sa Rangún roku 1886 koloniálnym hlavným mestom. V roku 1930 a znova počas 2. svetovej vojny mesto postihlo silné zemetrasenie spojené s cunami. Roku 1942 Rangún obsadili Japonci, roku 1945 ho znova dobyli Briti a od roku 1948 bolo hlavným mestom nezávislej Barmy (Mjanmarska).

Mandalaj (1 milión obyvateľov)

Mandalaj je druhé najväčšie mesto Barmy a metropola regiónu Mandalay (v minulosti Horná Barma). Má necelý milión obyvateľov, s aglomeráciou až 2 a pól milióna. Je správnym centrom oblasti Mandalaj. Mandalaj bola založená v roku 1857, o rok neskôr sem kráľ Mintoun presunul svoj dvor a spravil z neho posledné hlavné mesto kráľovskej Barmy, ktorou zostala až do r. 1885, keď mesto obsadili Briti, ktorí hlavným centrom celej krajiny urobili novo vybudovaný Rangún. Z pôvodného mandalajského kráľovského paláce sa po britské a neskôr japonskej okupácií nezachovalo takmer nič - jeho súčasná podoba je novodobou rekonštrukciou. Hlavnými atrakciami mesta sú Mandalajský vrch (vysoký 263 m) s výhľadom na mesto aj  Iravádí a chrám Mahamuniho, zasvätený najposvätnejšej barmskej soške Buddhy-Mahamuniho. V okolí mesta sa nachádza hneď niekoľko historicky dôležitých miest, najmä bývalé hlavné mestá  Ava (Inwa), Sakaing a Amarapura, a taktiež dedina Mingún s pozostatkami monumentálnej nedostavanej pagody. Tu začal stavať r. 1790, s úmyslom postaviť najväčšiu pagodu na svete, kráľ Bodawpaya. Stavba bola finančne veľmi náročná, kráľ v r. 1813 zomrel a stúpa zostala nedokončená. Neskôr (r.1838) bola značne poškodená zemetrasením. V Mingúne sa rovnako nachádza najväčší (funkční) zvon na svete (Mingún Bell), ktorí váži 90 ton.

Zlatý Balvan

Atmosféra, ktorá panuje okolo Zlatého balvanu na vrchole pútnickej sezóny je nabitá zbožnosťou a mágiou, najmä keď sa žiariaci kameň topí v jemnom, mäkkom, zlatistom, miestami hmlistom svetle pri západe a východe slnka. Pútnici spievajú liturgické piesne, zapália sviečky a meditujú tu po celú noc. Z novej terasy vidíte kameň už aj zospodu. Po hrebeni na vrchole Mt. Kyaikto je rozmiestnených ešte niekoľko ďalších stúp a svätýň, ale žiadna nie je tak pôsobivá ako práve Zlatý balvan. A ozaj, viete ako dokáže tento balvan udržať dokonalú rovnováhu? Podľa legendy udržuje balvan svoju rovnováhu vďaka úplne presne umiestnenému Budhovmu vlasu vo vnútri stúpy. Vlas získal v 11. storočí kráľ Tissa od jedného pútnika, ktorý ho ukrýval medzi vlastnými vlasmi. Pútnik nariadil kráľovi, aby dal vyhľadať balvan, ktorý tvarom zodpovedá jeho hlave, a do stúpy na jeho vrchole umiestnil posvätný vlas. Kráľ, ktorý zdedil po svojich rodičoch nadprirodzené schopnosti, našiel skalu na dne mora a zázračne ju presunul na vrchol hory. 

Mount Popa

Mjanmarsko vníma každý pred cestou ako budhistickú krajinu, mnohí scestovaní ju považujú za najbudhistickejšiu zem na svete. Percentá jednoznačne súhlasia, až 89% všetkých obyvateľov sa hlási k tradičnému théravadskému budhizmu. V rámci krajín juhovýchodnej Ázie sa tuná človek stretáva s podobizňou Budhu alebo pagodami asi najčastejšie. Jedinečnosť vo vyznávaní budhizmu je v Barme v jeho doplnení o prvky tradičnej viery v nebeských strážcov, či dobrých i menej dobrých duchov. Dejiny uctievania duchov, ktorí sa tu volajú 'náti', siahajú do obdobia staršieho než je budhizmus samotný. V hierarchii nátov existuje 37 hlavných duchov, ktorí boli historickými osobnosťami, prispeli k rozvoju spoločnosti a častokrát zomreli násilnou a predčasnou smrťou. Podobizne nátov sú v Barme súčasťou budhistických chrámov a vyjavujú sa tak ako svätci v kresťanskom ponímaní. Viera v nátov je medzi obyvateľmi veľmi silná. Skĺbenie s budhizmom znamená, že aj náti vyjadrujú rešpekt historickej postave Budhu. Po celej krajine vidíte obetinky i oltáre pre nátov vedľa budhistických monumentov. Najvýznamnejšie miesto pre vyjadrenie úcty k nátom je 700 m vysoká hora Mount Popa. Na jej úpätí je svätyňa s podobizňou všetkých 37 nátov, a hore krásne vybudovaný budhisticky chrám. Všetko presne ako má byť. 

Rieka Mekong

Mekong je najväčšou riekou juhovýchodnej Ázie. Matka rieka, tak sa jeho názov prekladá, je dlhá 4350 km. V rámci Ázie je na siedmom mieste, a celosvetovo je 12.najväčšou riekou. Z Tibetskej náhornej plošiny prechádza z Číny cez Mjanmarsko, tzv. horný Mekong, ďalej cez Laos, Kambodžu - dolný Mekong. Skrze deltu rozvetvenú až na sedem ramien vo Vietname ústi do Juhočínskeho mora. Svoju rodičovskú úlohu v regióne realizuje na 100% - voda z jej toku zabezpečuje potravu pre 100 miliónov ľudí. Ročne z Mekongu vylovia rybári 1,3 miliardy ton rýb, čo je 4x väčší úlovok než v Severnom mori. Je tu zaznamenaných viac ako 1300 druhov rýb, mimo iných tu možno zazrieť delfína irawádskeho. Na brehoch rieky žije viac ako 800 druhov hadov, 430 druhov cicavcov, a nad Mekongom lieta viac ako 1200 druhov vtáctva. Matka rieka preteká etnicky veľmi diverzifikovaným územím. V jej povodí žije obyvateľstvo, ktoré môžeme začleniť do viac ako 100 odlišných etník. Povodie rieky sa zapojilo do ekologického projektu "interceptors". Ide o stroj na solárny pohon, ktorého úlohou je vyčistiť najznečistenejšie vodné toky od plastového odpadu.  Plavba na rodinnej drevenej loďke v rozsahu cca 300 km Vám zaberie celý deň. Prináša však absolútne novú skúsenosť, na ktorú v našich zemepisných šírkach nie sme zvyknutí. Čas strávený na rieke je jedinečným zážitkom. Scenéria je ako z prírodopisného filmu. Prudké kopce zarastené nepriechodnou bujnou džungľou, vodné byvoly, ktoré sa lenivo pasú na brehu, a niektoré z nich sa chladia kúpeľom v rieke, deti horských etník, ktoré skáču do vody a šantia na piesočnatých násypoch, ostré kamenné ostrovy trčiace z hladiny... Niekedy neviete posúdiť, či je to realita, alebo len snenie. 

Irrawaddy, tepna historickej Barmy

Irrawaddy je tepnou Mjanmarska. Jej dĺžka je takmer 2200 km a tečie iba cez Mjanmarsko. Bola spoločníkom obchodných cestujúcich spájajúcich Čínu a Indiu, ktorých cesty sa stretli na tomto území, i nemým svedkom založenia prvého barmského kráľovstva. Tiahne sa od himalájskeho oblúka a končí v Andamanskom mori. V jej povodí žijú desiatky exotických etník, nachádzajú sa tu národne parky s endemickými zvieratami a je domovom väčšiny obyvateľstva krajiny. Plavba po rieke Irrawaddy je tým najlepším zakončením putovania medzi pagodami. Východy a západy slnka sú akosi krajšie, atmosféra sa dá krájať. Bude toto najlepší západ slnka aký ste kedy videli? Ráno vstaňte za tmy, aby sme počas svitania leteli balónom nad medenou zemou pagod. Bagan je ideálne miesto pre sebareflexiu.

Bagan

Bagan je staroveké mesto, blízkosti rieky Iravádí, asi 178 km juhozápadne od mesta Mandalaj. V 9.-13. storočí bol Bagan hlavným mestom Pugamskej ríše. V tej dobe tu bolo postavených viac než 10 000 buddhistických chrámov, z ktorých 2200 prežilo do súčasnosti. Väčšina z nich je tehlových. Chrámy sú dvojakého druhu, buď tzv. stúpy so zvoncovitými vežami alebo stupňovité chrámy (tzv. gu). V troch stovkách z týchto chrámov sa nachádzajú unikátne nástenné maľby. Práve sústava chrámov, pôvodne na ploche 42 kilometrov štvorcových robí z mesta hlavné turistické lákadlo Barmy. Inšpiráciou k stavbám bola teravádska verzia buddhizmu, ktorú si osvojil kráľ Anawrahta. Podľa starých barmských kroník bolo mesto založené v 2. storočí, avšak pravdepodobne to bolo neskôr. Medzi 14. až 18. storočím ľudia mesto celkom opustili. Mesto získalo povesť miesta, kde strašia duchovia (nátovia) a miestni do nej radšej vôbec nechodili. Znovu ho osídlili až Briti. Mesto sa nachádza v seizmicky aktívnej oblasti a bolo niekoľkokrát poškodené zemetrasením (v roku 1975 dosahovalo zemetrasenie 8 stupňov Richterovej stupnice). Naposledy bolo silne zasiahnuté v roku 2016, keď otrasy dosiahli silu 6,8 stupňa. Unikátny archeologický areál sa zapísal do zoznamu UNESCO až v roku 2019. Dovtedy tomu bránili niektoré kritizované rekonštrukčné zásahy z 90. rokov 20. storočia. Odhady počtu obyvateľov historického mesta sa značne rozchádzajú, pričom v čase najväčšej slávy malo mesto medzi 50 000 - 200 000 obyvateľov.

Festival svetiel

Navštíviť Zlatú Barmu v čase jedného z najvýznamnejších sviatkov v krajine je neuveriteľným zážitkom. Október by sme tu mohli nazvať mesiacom úcty k starším. K tomu všetkému sa všetci tešia, že sa končí monzún a prichádza obdobie krásnych slnečných dni. V podvečer sa v Šwedagonskej pagode uskutočni otvárací akt festivalu svetiel - slávnosti, ktorou sa končí budhistický pôst. Toto obdobie, kedy budhistickí mnísi necestujú- alebo len výnimočne, a kedy je možné zdržiavať sa večere, je pripomienkou cesty historického Budhu k svojej matke. Budhistický pôst je v monzúnovom období. Festival svetiel, alebo thagyut po barmsky, sa pochodom Nebeských strážcov oficiálne začína. Sviečky sú rozostavané a rozsvietené okolo celého obvodu Shwedagonskej pagody a celé mesto - ulice i obchodné domy - sú ozdobené rozličnými svietidlami, lampiónmi i sviečkami. Najposvätnejšie budhistické pútnické miesto Mjanmarska bolo o niečo viac čarovné a zaujímavé. Môžete všetkými zmyslami vnímať, ako žije krajina v čase svojho náboženského sviatku. 

Inle

Inle je sladkovodné jazero v Barme. Nachádza sa v nadmorskej výške 880 metrov a s plochou 116 km2 je druhým najväčším jazerom Myanmarska. Je plytké, v období sucha je priemerná hĺbka približne 2 metre. Inle je významné svojou endemickou faunou, do ktorej mimo iné patria vzácne druhy rýb. Ekologickým problémom jazera je premnoženie vodných hyacintov a erózia spôsobená odlesňovaním okolitých kopcov. Jazero patrí od rok 2015 do svetového kultúrneho zoznamu UNESCO a patrí k jednej z najväčších atrakcií krajiny. V dedine okolo jazera žijú Inthovia, etnikum adaptované na tunajšie prírodné podmienky, venujúci sa rybolovu, pestovaniu ryže a zeleniny na plávajúcich záhonoch a pleteniu rákosových tašiek. Rybári tu veslujú nohami, nájdete tu krásne budhistické pamiatky a lokálne trhy s autentickou atmosférou. Viac dojmov o Inle si môžete prečítať tu: Keď sa vesluje noham a Barmské cigary na jazere Inle

Čo vyskúšať:

Thanaka - Kozmetický svet sa v Mjanmarsku stále spája s thanakou. Ide o kultúrnu špecifickosť, niečo, čo Vám hneď napovie, v ktorej krajine sa nachádzate. Thanaka = barmská tvár. Ide o žltkavú pastu, ktorú si ženy, dievčatá a deti natierajú na citlivé oblasti tváre - najčastejšie na líca, nos, čelo... Tváre malých detičiek sú často celé potreté thanakou. Tradičný barmský „make-up“ je čisto bio, eko, raw produkt. Vyrába sa z dreva stromu thanaka. Pod týmto pojmom sa ukrýva viac ako jeden druh stromu, najčastejšie však ide o dulu bengálsku alebo, latinsky, Limonia acidissima, ktorej plodom je tzv. drevené jablko. Drevo stromu thanaka sa nastrúha - namelie na kameni na jemný prášok, ktorý sa následne zmieša s vodou - a make-up je pripravený. V obchodoch i pouličných stánkoch po celej krajine môžete kúpiť už vopred pripravenú pastu, nepotrebujete vláčiť drevený klátik so sebou. Thanaka je najlepší spôsob, ako si ochrániť pokožku tváre pred silným barmským slnkom. Najmä počas dní, kedy sme v Bagane medzi tisíckami pagod, alebo na jazeru Inle; keď ho brázdime na otvorených loďkách, siahneme po thanake, ktorá chladí naše líčka po celý deň a zanecháva pokožku krásne vláčnu a jemnú. Miestne ženy ju používajú aj ako medicínu pri uštipnutí hmyzom, komárom, a s pridaním napríklad šťavy z limetky je thanaka účinná pri boji s akné. Thanaku sme si zamilovali aj my, a cestujeme s krásnymi lístočkami na líčkach.

Marco Polo v Mjanmarsku Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Mjanmarsku

Mjanmarsko je jedna z mojich najobľúbenejších krajín. Pritom je krajina bezpečná s dobrými hotelmi a jedlom. No hlavne jej ľudia sú úžasní. Marco…

Bagan - na najkrajšej pamiatke sveta Bagan

Bagan Bagan - na najkrajšej pamiatke sveta

Najkrajšia pamiatka sveta! Bagan sa o toto prvenstvo bije s Angkor Watom v Kambodži, Petrou na juhu Jordánska, Machu Picchu v horách Peru, Taj…

Rangún - najšarmantnejšia metropola Ázie Rangún

Rangún Rangún - najšarmantnejšia metropola Ázie

Bývalé hlavné mesto Barmy, únie Mjanmarska milujem. Zažil som tu nádherné chvíle ešte v čase, keď toto šesť- či sedemmiliónové mesto bolo hlavným…

10 najlepších miest na lietanie balónom Blog

Blog 10 najlepších miest na lietanie balónom

Hľadáte pri cestovaní po svete unikátne a fascinujúce zážitky? Ste tu na správnom mieste, pretože presne o toto sa v BUBO už dlhé roky snažíme a…