RANGÚN

Rangún je bývalé hlavné mesto Mjanmarska. Mesto sa rozkladá v úrodnej delte širokej rieky Yangon a vyžaruje z neho obrovské množstvo príležitostí a podnikavosti, alebo prinajmenšom toľko, koľko mu vláda povolí. Na jednej strane tu uvidíte rozpadávajúce sa domy ako napr. budovy ministerstiev, ktoré lemujú Strand Rd, na druhej strane vysoké sklenené administratívne vežiaky v čínskom štýle a trblietajúce sa stĺpy so zlatými špičkami striech tvoria neupravenú a nepredvídateľnú spleť, ktorá kyprí životom. Z vtáčej perspektívy vyzerá ako keby sa satelitné antény na strechách ponárali do mora telefónnych drôtov, prepletajúcich sa cez mozaiku tejto zvláštnej a nesúrodej architektúry.

Leží v delte Iravadi, asi 40 km od Andamanského mora. Leží na mieste, kde rieky Pegu a Hlaing vytvárajú rieku Rangún. V meste sú významné stavebné pamiatky, napr. pozlátená pagoda Shwe Dagon (558 pred Kr., znova postavená po zemetrasení roku 1930), ktorá je najsvätejšie budhistické miesto Mjanmarska a preto pútnické miesto. Rangún vznikol z osady Dagon postavenej pri pozlátenej pagode.

MANDALAY

Druhé najväčšie mesto Barmy a metropola regiónu Mandalay (v minulosti Horná Barma). Z pôvodného mandalajského kráľovského paláce sa po britské a neskôr japonskej okupácií nezachovalo takmer nič - jeho súčasná podoba je novodobou rekonštrukciou. Hlavnými atrakciami mesta sú Mandalajský vrch (vysoký 263 m) s výhľadom na mesto aj Iravádí a chrám Mahamuniho zasvätený najposvätnejšej barmskej soške Buddhu-Mahamuniho. V okolí mesta sa nachádza hneď niekoľko historicky dôležitých miest, najmä bývalé hlavné mestá Ava (Inwa), Sakaing a Amarapura, a taktiež dedina Mingún s pozostatkami monumentálnej nedostavanej pagody. Tu začal stavať r. 1790, s úmyslom postaviť najväčšiu pagodu na svete, kráľ Bodawpaya. Stavba bola finančne veľmi náročná, kráľ v r. 1813 zomrel a stúpa zostala nedokončená. Neskôr (r.1838) bola značne poškodená zemetrasením. V Mingúne sa rovnako nachádza najväčší (funkční) zvon na svete (Mingún Bell), ktorý váži 90 ton.

ZLATÝ BALVAN

Atmosféra, ktorá panuje okolo Zlatého balvanu na vrchole pútnickej sezóny, je nabitá zbožnosťou a mágiou, najmä keď sa žiariaci kameň topí v jemnom, mäkkom, zlatistom, miestami hmlistom svetle pri západe a východe slnka. Pútnici spievajú liturgické piesne, zapália sviečky a meditujú tu po celú noc. Z novej terasy vidíte kameň už aj zospodu. Po hrebeni na vrchole Mt. Kyaikto je rozmiestnených ešte niekoľko ďalších stúp a svätýň, ale žiadna nie je tak pôsobivá ako práve Zlatý balvan. A ozaj, viete ako dokáže tento balvan udržať dokonalú rovnováhu? Podľa legendy udržuje balvan svoju rovnováhu vďaka úplne presne umiestnenému Budhovmu vlasu vo vnútri stúpy.

MOUNT POPA

Mjanmarsko vníma každý pred cestou ako budhistickú krajinu, mnohí scestovaní ju považujú za najbudhistickejšiu zem na svete. Percentá jednoznačne súhlasia, až 89 % všetkých obyvateľov sa hlási k tradičnému théravadskému budhizmu. V rámci krajín juhovýchodnej Ázie sa tuná človek stretáva s podobizňou Budhu alebo pagodami asi najčastejšie. Jedinečnosť vo vyznávaní budhizmu je v Barme v jeho doplnení o prvky tradičnej viery v nebeských strážcov, či dobrých i menej dobrých duchov. Dejiny uctievania duchov, ktorí sa tu volajú 'náti', siahajú do obdobia staršieho, než je budhizmus samotný. V hierarchii nátov existuje 37 hlavných duchov, ktorí boli historickými osobnosťami, prispeli k rozvoju spoločnosti a častokrát zomreli násilnou a predčasnou smrťou. Podobizne nátov sú v Barme súčasťou budhistických chrámov a vyjavujú sa tak ako svätci v kresťanskom ponímaní. Viera v nátov je medzi obyvateľmi veľmi silná. Skĺbenie s budhizmom znamená, že aj náti vyjadrujú rešpekt historickej postave Budhu. Po celej krajine vidíte obetinky i oltáre pre nátov vedľa budhistických monumentov. Najvýznamnejšie miesto pre vyjadrenie úcty k nátom je 700 m vysoká hora Mount Popa. Na jej úpätí je svätyňa s podobizňou všetkých 37 nátov, a hore krásne vybudovaný budhisticky chrám. Všetko presne ako má byť. 

RIEKA MEKONG

Mekong je najväčšou riekou juhovýchodnej Ázie. Matka rieka, tak sa jeho názov prekladá, je dlhá 4 350 km. V rámci Ázie je na siedmom mieste, a celosvetovo je 12. najväčšou riekou. Z Tibetskej náhornej plošiny prechádza z Číny cez Mjanmarsko, tzv. horný Mekong, ďalej cez Laos, Kambodžu - dolný Mekong. Skrze deltu rozvetvenú až na sedem ramien vo Vietname ústi do Juhočínskeho mora. Svoju rodičovskú úlohu v regióne realizuje na 100 % - voda z jej toku zabezpečuje potravu pre 100 miliónov ľudí. Ročne z Mekongu vylovia rybári 1,3 miliardy ton rýb, čo je 4x väčší úlovok než v Severnom mori. Je tu zaznamenaných viac ako 1 300 druhov rýb, mimo iných tu možno zazrieť delfína irawádskeho. Na brehoch rieky žije viac ako 800 druhov hadov, 430 druhov cicavcov, a nad Mekongom lieta viac ako 1 200 druhov vtáctva. Matka rieka preteká etnicky veľmi diverzifikovaným územím. V jej povodí žije obyvateľstvo, ktoré môžeme začleniť do viac ako 100 odlišných etník. Povodie rieky sa zapojilo do ekologického projektu "interceptors". Ide o stroj na solárny pohon, ktorého úlohou je vyčistiť najznečistenejšie vodné toky od plastového odpadu.  Plavba na rodinnej drevenej loďke v rozsahu cca 300 km Vám zaberie celý deň. Prináša však absolútne novú skúsenosť, na ktorú v našich zemepisných šírkach nie sme zvyknutí. Čas strávený na rieke je jedinečným zážitkom. Scenéria je ako z prírodopisného filmu. Prudké kopce zarastené nepriechodnou bujnou džungľou, vodné byvoly, ktoré sa lenivo pasú na brehu, a niektoré z nich sa chladia kúpeľom v rieke, deti horských etník, ktoré skáču do vody a šantia na piesočnatých násypoch, ostré kamenné ostrovy trčiace z hladiny... Niekedy neviete posúdiť, či je to realita alebo len snenie. 

IRRAWADDY

Irrawaddy je tepnou Mjanmarska. Jej dĺžka je takmer 2 200 km a tečie iba cez Mjanmarsko. Bola spoločníkom obchodných cestujúcich spájajúcich Čínu a Indiu, ktorých cesty sa stretli na tomto území, i nemým svedkom založenia prvého barmského kráľovstva. Tiahne sa od himalájskeho oblúka a končí v Andamanskom mori. V jej povodí žijú desiatky exotických etník, nachádzajú sa tu národne parky s endemickými zvieratami a je domovom väčšiny obyvateľstva krajiny. Plavba po rieke Irrawaddy je tým najlepším zakončením putovania medzi pagodami. Východy a západy slnka sú akosi krajšie, atmosféra sa dá krájať. Bude toto najlepší západ slnka aký ste kedy videli? Ráno vstaňte za tmy, aby sme počas svitania leteli balónom nad medenou zemou pagod. Bagan je ideálne miesto pre sebareflexiu.

BAGAN

Bagan je staroveké mesto v blízkosti rieky, asi 178 km juhozápadne od mesta Mandalay. V 9. - 13. storočí bol Bagan hlavným mestom Pugamskej ríše. V tej dobe tu postavili vyše 10 000 buddhistických chrámov, z ktorých 2 200 prežilo do súčasnosti. Väčšina z nich je tehlových. Chrámy sú dvojakého druhu, buď tzv. stúpy so zvoncovitými vežami alebo stupňovité chrámy (tzv. gu). V troch stovkách z týchto chrámov sa nachádzajú unikátne nástenné maľby. Práve sústava chrámov, pôvodne na ploche 42 kilometrov štvorcových, robí z mesta hlavné turistické lákadlo Barmy. Inšpiráciou k stavbám bola teravádska verzia buddhizmu, ktorú si osvojil kráľ Anawrahta. Podľa starých barmských kroník bolo mesto založené v 2. storočí, avšak pravdepodobne to bolo neskôr. Medzi 14. až 18. storočím ľudia mesto celkom opustili. Mesto získalo povesť miesta, kde strašia duchovia (nátovia) a miestni do nej radšej vôbec nechodili. Znovu ho osídlili až Briti. Mesto sa nachádza v seizmicky aktívnej oblasti a bolo niekoľkokrát poškodené zemetrasením (v roku 1975 dosahovalo zemetrasenie 8 stupňov Richterovej stupnice). Naposledy bolo silne zasiahnuté v roku 2016, keď otrasy dosiahli silu 6,8 stupňa. Unikátny archeologický areál sa zapísal do zoznamu UNESCO až v roku 2019. Dovtedy tomu bránili niektoré kritizované rekonštrukčné zásahy z 90. rokov 20. storočia. Odhady počtu obyvateľov historického mesta sa značne rozchádzajú, pričom v čase najväčšej slávy malo mesto medzi 50 000 - 200 000 obyvateľov.

INLE

Inle je sladkovodné jazero v Barme. Nachádza sa v nadmorskej výške 880 metrov a s plochou 116 km2 je druhým najväčším jazerom Mjanmarska. Je plytké, v období sucha je priemerná hĺbka približne 2 metre. Inle je významné svojou endemickou faunou, do ktorej mimo iné patria vzácne druhy rýb. Ekologickým problémom jazera je premnoženie vodných hyacintov a erózia spôsobená odlesňovaním okolitých kopcov. Jazero patrí od rok 2015 do svetového kultúrneho zoznamu UNESCO a patrí k jednej z najväčších atrakcií krajiny. V dedine okolo jazera žijú Inthovia, etnikum adaptované na tunajšie prírodné podmienky, venujúci sa rybolovu, pestovaniu ryže a zeleniny na plávajúcich záhonoch a pleteniu rákosových tašiek. Rybári tu veslujú nohami, nájdete tu krásne budhistické pamiatky a lokálne trhy s autentickou atmosférou. Viac dojmov o Inle si môžete prečítať tu: Keď sa vesluje noham a Barmské cigary na jazere Inle

K

Ázia  

Mjanmarsko, Laos, Kambodža


náročnosť

14 dní

Trvanie

3980
K

Ázia  

Mjanmarsko


náročnosť

14 dní

Trvanie

3870
Marco Polo v Mjanmarsku Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Mjanmarsku

Mjanmarsko je jedna z mojich najobľúbenejších krajín. Pritom je krajina bezpečná s dobrými hotelmi a jedlom. No hlavne jej ľudia sú úžasní. Marco…

Bagan - na najkrajšej pamiatke sveta Bagan

Bagan Bagan - na najkrajšej pamiatke sveta

Najkrajšia pamiatka sveta! Bagan sa o toto prvenstvo bije s Angkor Watom v Kambodži, Petrou na juhu Jordánska, Machu Picchu v horách Peru, Taj…

Rangún - najšarmantnejšia metropola Ázie Rangún

Rangún Rangún - najšarmantnejšia metropola Ázie

Bývalé hlavné mesto Barmy, únie Mjanmarska milujem. Zažil som tu nádherné chvíle ešte v čase, keď toto šesť- či sedemmiliónové mesto bolo hlavným…

Umelo vytvorené hlavné mestá Blog

Blog Umelo vytvorené hlavné mestá

Keď cestujete, tak je veľká pravdepodobnosť, že sa stanete milovníkmi architektúry. Chodíme po mestách ako Jeruzalem, Damask, Váránasí či Arbíl,…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek