V Mjanmarsku bude počas vašej návštevy zrejme veľmi teplo a dusno. Nepotrebujete si so sebou vziať veľké množstvo oblečenie a pri balení myslite na ľahšie materiály, vzdušnejšie košele, tričká s krátkymi rukávmi či krátke nohavice. Vezmite si so sebou aj slušné dlhé nohavice, bielu košeľu, aby ste si mohli užiť aj niektoré luxusnejšie hotely, kde viete prespať alebo kam zájdete na večerný drink. Vtedy ich naozaj oceníte.

Dlhé nohavice si vezmite aj kvôli návštevám chrámov, pretože budhistické miesta v krajine majú v sebe kódex odievania. Ak nebudete mať dlhé nohavice, kúpite si na mieste londží, dlhú sukňu, ktorú nosia mjanmarskí muži. Nemusíte v nej chodiť stále, ale uviažete si ju okolo seba vždy, keď vstupujete do chrámov. U žien platí to istí a nevstupujte do chrámov v krátkych nohaviciach či tielkach. Dlhá sukňa je tu vždy stávka na istotu. V pamiatkach budete kráčať bosí.

Najlepšou obuvou sú kvalitné sandále. Okrem sandálov, v ktorých strávite pravdepodobne až 90% času, si môžete (ale nemusíte) vziať ešte jednu obuv. V budhistických pamiatkach si obuv vždy treba vyzuť! Do batožiny si pribaľte aj vlhčené obrúsky, ktorými si nohy jednoducho vždy očistíte.

V Mjanmarsku je veľmi teplo, a preto odporúčame hlavne cez obed nosiť klobúk/šiltovku alebo dáždnik. Napr. bambusový klobúk tú kúpite za euro. Ďalej si vezmite hygienické potreby, opaľovací krém, repelent. Nezabudnite fotoaparát, mobil s nabíjačkami a veci, ktoré si so sebou vždy beriete. Skúsite si vziať so sebou aj „Kniha Džunglí“, ktorú napísal Rudyard Kipling alebo „Barmské dni“ od Georga Orwella?

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti. 

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, aj externé nabíjačky (powerbank).

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

Marco Polo v Mjanmarsku
Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Mjanmarsku

Mjanmarsko je jedna z mojich najobľúbenejších krajín. Pritom je krajina bezpečná s dobrými hotelmi a jedlom. No hlavne jej ľudia sú úžasní. Marco…

Ľuboš Fellner 13 min. čítania
Bagan - na najkrajšej pamiatke sveta
Bagan

Bagan Bagan - na najkrajšej pamiatke sveta

Najkrajšia pamiatka sveta! Bagan sa o toto prvenstvo bije s Angkor Watom v Kambodži, Petrou na juhu Jordánska, Machu Picchu v horách Peru, Taj…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Rangún - najšarmantnejšia metropola Ázie
Rangún

Rangún Rangún - najšarmantnejšia metropola Ázie

Bývalé hlavné mesto Barmy, únie Mjanmarska milujem. Zažil som tu nádherné chvíle ešte v čase, keď toto šesť- či sedemmiliónové mesto bolo hlavným…

TOP 10: Umelo vytvorené hlavné mestá
Blog

Blog TOP 10: Umelo vytvorené hlavné mestá

Keď cestujete, tak je veľká pravdepodobnosť, že sa stanete milovníkmi architektúry. Chodíme po mestách ako Jeruzalem, Damask, Váránasí či Arbíl,…

Ľuboš Fellner 34 min. čítania