Bulharsko má vďaka svojej polohe na juhovýchode Európy veľmi príjemné podnebie. Chladnejšie zimy sa striedajú s teplým a suchým letom a aj vďaka tomu je Bulharsko celoročná destinácia. Pobrežie Čierneho mora je od jari po začiatok jesene miesto, kde panuje takmer mediteránne počasie, a tak sa tu máte na čo tešiť.

JARNÉ MESIACE

Jarné mesiace (marec – máj) sú spočiatku ešte na západe krajiny chladnejšie, pretože na horách sa ešte aj začiatkom marca môže držať sneh a tak si ho viete užiť, ak cestujete práve za ním. Na konci jari začína ožívať pobrežie Čierneho mora a hoci je pre niekoho na kúpanie ešte priskoro, koncom jari má už Burgas, Nesebar či Varna bez problémov 20-24 °C. V marci sú typické teploty okolo 3-10 °C, v máji sa to všetko zlepší, no občas sa treba pripraviť aj na májové výkyvy teplôt či jarnú búrku. Teplota mora na konci jari kolíše okolo 17-19 °C.

LETNÉ MESIACE

Letné mesiace (jún – august)  sú v Bulharsku mimoriadne príjemné a najviac si ich užijete na pobreží v niektorom z miest či letovísk na brehu Čierneho mora. V júni je už cítiť, že prichádza leto a teploty sa šplhajú v krajine v priemere na 20-25 °C, no na prelome júla a augusta nie je žiadnym prekvapením, ak natrafíte na teploty okolo 30 °C a viac. Môže občas spŕchnuť, ale nečakajte veľké výkyvy počasia a najmä na pobreží je počasie pomerne stabilné. Varna s Burgasom majú v lete priemerné teploty okolo 28-34 °C, Sofia 25-28 °C. Teplota mora počas leta má príjemných 24-26 °C.

JESENNÉ MESIACE

Jesenné mesiace (september – november) sa spočiatku pomerne dlho držia leta a tak niet divu, že práve september sa považuje za jednej z najpríjemnejších mesiacov. Je najsuchším mesiacom celého roku, padne najmenej zrážok a v priemere má september okolo 28 slnečných dní. Typické teploty pre september sú cca 22-26 °C, takže vás už nebudú sužovať letné horúčavy. S koncom jesene sa rapídne znižuje teplota a kým september má v priemere 7 hodín slnka denne, november už iba 3 hodiny. November je mesiac s priemernými teplotami okolo 8-12 °C a hoci už nie je sezóna, na pobreží ešte nájdete niekoľko pekných dní.

ZIMNÉ MESIACE

Zimné mesiace (december – február) nie sú mnohými vnímané ako sezóna, no na svoje si prídu lyžiari alebo milovníci termálnych kúpeľov. Bulharsko nie je krajina, kde by počas zimy výdatne pršalo, no samozrejme je tu viac zrážok než po iné ročné obdobia. Január je mesiac, kedy sa nad krajinou ocitne najviac zrážok z celého roku. Teploty sa uprostred zimy často pohybujú okolo 2-4 °C podľa lokality, no aj v Sofii občas mrzne, no nečakajte tu tuhé zimy a aj teplota okolo -10 °C je už skôr unikátom. Na horách je sneh, no v mestách iba zriedkavo a na pobreží to je rarita.

← Počasie (zoznam krajín)

=========== ========
Bulharsko - cesta za vínom Blog

Blog Bulharsko - cesta za vínom

Bulharsko je zaujímavou krajinou, ktorá ponúka viac ako len 378 km dlhé pobrežie Čierneho mora. Táto krajina má bohatú históriu, staré tradície a…

Patrícia Kardošová 4 min. čítania