Najlepšie počasie na cestovanie po regiónoch Strednej Ázie je jar a jeseň. Leto je suché a horúce, no jeho výhodou je, že je tu minimum turistov a zima je skutočne zima so snehom a mrazom.

Čo sa týka balenia, je vhodné mať so sebou aj niečo do chladnejšieho počasia (klimatizácia) aj do letného a horúceho počasia. Pri balení na to myslite. Región nemá žiadne monzúnové obdobia ani obdobia dažďov a ani nám nezvykne veľa pršať počas našich ciest, no pripravte sa na to, že dážď sa môže objaviť, najmä, v jarných termínoch.

Jarné mesiace (marec – máj) - v regióne začína plná sezóna a najmä na konci apríla a v máji je v regióne hlavná turistická sezóna. Netreba sa však báť, že by navštívené miesta boli preplnené, pretože Stredná Ázia je stále ešte mimo dosah masového turizmu. Počasie na jar je nevyspytateľnejšie, no počítajte s tým, že v marci v Uzbekistane už o tomto čase môže byť príjemných 20-23 °C. Apríl a neskôr máj zohreje krajinu a v Samarkande a Buchare nie je problém zažiť cca 25 – 27 °C.

Letné mesiace (jún – august) sú v regióne Strednej Ázie veľmi horúce. Ide o suché horúčavy bez vlhkosti, takže sa nebudete potiť ako v juhovýchodnej Ázii, ale stále bude horúco. V Uzbekistane už bude teplota presahovať bez problémov aj 35 °C a v Buchare na juhu krajiny bez problémov 40-45 °C. Tieto teploty možno nie sú pre každého, ale horšie to znie, ak to čítate, ako keď ste na mieste. Bude však isto horúco. Výhodou leta je to, že nie je sezóna, a tak mnohé pamiatky budú len a len vaše a to skutočne stojí za to.

Jesenné mesiace (september – október) - letné horúčavy už skončili a hoci vyššie teploty stále pokračujú, už sa stráca horúci vzduch typický pre leto. Teplota klesá o niekoľko stupňov a v septembri je v Uzbekistane už o čosi príjemnejšie, no stále sa teploty pohybujú okolo 30 °C. Jeseň znamená druhú časť turistickej sezóny, ktorá sa po lete opäť môže začať.

Počasie

Taskent - Počasie

Teplota vzduchu - Taskent

jan — 1,9°C
feb — 3,9°C
mar — 9,4°C
apr — 15,5°C
máj — 20,5°C
jún — 25,8°C
júl — 27,8°C
aug — 26,2°C
sep — 20,6°C
okt — 13,9°C
nov — 8,5°C
dec — 3,5°C

Samarkand - Počasie

Teplota vzduchu - Samarkand

jan — 0°C
feb — 3°C
mar — 8°C
apr — 14°C
máj — 19°C
jún — 23°C
júl — 25°C
aug — 23,5°C
sep — 19°C
okt — 13°C
nov — 8°C
dec — 3°C

← Počasie (zoznam krajín)

Aktuálne počasie

Samarkand Počasie

slabé sneženie

slabé sneženie

5°C

Predpoveď 04.Dec

Východ slnka 07:36

Západ slnka 17:08

Sneh 1.24mm

Vianoce s BUBO

Dovolenka Uzbekistan: rozprávka hodvábnej cesty
K

Uzbekistan


náročnosť

10 dní

Trvanie

1722 2460€

Vianoce s BUBO

Dovolenka Kirgizsko, Kazachstan, Uzbekistan (Tadžikistan)
K

Ázia  

Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

9 dní

Trvanie

1397 1995€
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Irán


náročnosť

21 dní

Trvanie

4260
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

16 dní

Trvanie

3870
Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.

Marco Polo Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo

Bol, či nebol v Číne? Priniesol Marco Polo špagety do Číny, papierové peniaze a okuliare z Mongolska a vyspal sa so stovkou Tibeťaniek? Do konca…

Ľuboš Fellner 13 min. čítania
Kyzylkum. Alexander Veľký, púšť aj jurty Kyzylkum

Kyzylkum Kyzylkum. Alexander Veľký, púšť aj jurty

Ísť zo Samarkandu do Buchary priamou cestou je najjednoduchšie, čo môžete spraviť, ale otázka znie, prečo by ste to robili, keď sa môžete odkloniť…

Tomáš Kubuš 12 min. čítania
Samarkand - legenda z Hodvábnej cesty Samarkand

Samarkand Samarkand - legenda z Hodvábnej cesty

Ak sa ocitnete v legendárnom, uzbeckom Samarkande, pripadáte si ako v inom svete. Pôsobí okúzľujúco a rozpráva príbehy Hodvábnej cesty. Rozprávkové…

Tomáš Kubuš 15 min. čítania

Vianoce s BUBO sa začínajú o Viac

- dní - hod -min -sek