Najlepšie počasie na cestovanie po regiónoch Strednej Ázie je jar a jeseň. Leto je suché a horúce, no jeho výhodou je, že je tu minimum turistov a zima je skutočne zima so snehom a mrazom.

Čo sa týka balenia, je vhodné mať so sebou aj niečo do chladnejšieho počasia (klimatizácia) aj do letného a horúceho počasia. Pri balení na to myslite. Región nemá žiadne monzúnové obdobia ani obdobia dažďov a ani nám nezvykne veľa pršať počas našich ciest, no pripravte sa na to, že dážď sa môže objaviť, najmä, v jarných termínoch.

Jarné mesiace (marec – máj) - v regióne začína plná sezóna a najmä na konci apríla a v máji je v regióne hlavná turistická sezóna. Netreba sa však báť, že by navštívené miesta boli preplnené, pretože Stredná Ázia je stále ešte mimo dosah masového turizmu. Počasie na jar je nevyspytateľnejšie, no počítajte s tým, že v marci v Uzbekistane už o tomto čase môže byť príjemných 20-23 °C. Apríl a neskôr máj zohreje krajinu a v Samarkande a Buchare nie je problém zažiť cca 25 – 27 °C.

Letné mesiace (jún – august) sú v regióne Strednej Ázie veľmi horúce. Ide o suché horúčavy bez vlhkosti, takže sa nebudete potiť ako v juhovýchodnej Ázii, ale stále bude horúco. V Uzbekistane už bude teplota presahovať bez problémov aj 35 °C a v Buchare na juhu krajiny bez problémov 40-45 °C. Tieto teploty možno nie sú pre každého, ale horšie to znie, ak to čítate, ako keď ste na mieste. Bude však isto horúco. Výhodou leta je to, že nie je sezóna, a tak mnohé pamiatky budú len a len vaše a to skutočne stojí za to.

Jesenné mesiace (september – október) - letné horúčavy už skončili a hoci vyššie teploty stále pokračujú, už sa stráca horúci vzduch typický pre leto. Teplota klesá o niekoľko stupňov a v septembri je v Uzbekistane už o čosi príjemnejšie, no stále sa teploty pohybujú okolo 30 °C. Jeseň znamená druhú časť turistickej sezóny, ktorá sa po lete opäť môže začať.

Počasie

Taskent - Počasie

Teplota vzduchu - Taskent

jan — 1,9°C
feb — 3,9°C
mar — 9,4°C
apr — 15,5°C
máj — 20,5°C
jún — 25,8°C
júl — 27,8°C
aug — 26,2°C
sep — 20,6°C
okt — 13,9°C
nov — 8,5°C
dec — 3,5°C

Samarkand - Počasie

Teplota vzduchu - Samarkand

jan — 0°C
feb — 3°C
mar — 8°C
apr — 14°C
máj — 19°C
jún — 23°C
júl — 25°C
aug — 23,5°C
sep — 19°C
okt — 13°C
nov — 8°C
dec — 3°C

Aktuálne počasie

Samarkand Počasie

slabý dážď

slabý dážď

23°C

Predpoveď 06.May

Východ slnka 05:27

Západ slnka 19:30

Dážď 1mm

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.