AKO SA ZBALIŤ DO BULHARSKA

Bulharsko nemá kultúrne veľmi ďaleko od Slovenska, a tak tu budú mnohé veci fungovať tak ako poznáme z domu, no predsa len je tu niekoľko málo špecifík na ktoré treba dať pozor.

Bulharsko je často vnímané ako letná krajina, teda sa do nej cestuje počas letných mesiacov a tomu sa veľmi často prispôsobí aj balenie. V lete je tu príjemne podnebie, na pobreží horúčavy a tak si vyberte radšej jednoduchšie, voľnejšie oblečenie z príjemných materiálov. Vezmite si niekoľko tričiek, pretože raz dva ich prepotíte, tenké košele, letné šaty, blúzky, ktoré viete využiť. Na pobreží môžete chodiť aj v tielku, no mimo neho sa na to miestni pozerajú zvláštne a nehodí sa to. Nezabudnite si plavky, môžete si vziať aj topánky do vody, opaľovací krém, slnečné okuliare a plážový servis, ak sa nechystáte do rezortu. Na obutie jedni topánky, no inak si vystačíte aj so šľapkami či sandálmi.

Ak však nepotrebujete ísť do Bulharska k moru, môžete si túto krajinu užiť aj v rámci poznávania alebo si ju vychutnať v zime. Zimná sezóna si vyžaduje teplé oblečenie, pribaľte si dva svetre, tričká či košele s dlhými rukávmi a ak idete do hôr, nezabudnite ani na kvalitnú obuv. Bulharsko je v zime lyžiarskou krajinou a možno vás zláka práve lyžovanie, čomu prispôsobíte aj svoju batožinu.

V krajine a v mnohých prímorských letoviskách nájdete viacero luxusných podnikov či reštaurácii, ktoré vyžadujú elegantné a slušné oblečenie. Vezmite si so sebou večerné šaty, bielu košeľu, slušné nohavice, topánky a odnesiete si odtiaľto aj mimoriadne a luxusné zážitky.

Bulharsko má veľké množstvo krásnych kláštorov do ktorých sa treba slušne obliecť. Mali by ste mať zahalené kolená, ramená a pre ženy nie je na zahodenie ani to, ak budú mať so sebou v kabelke či batohu šatku na vlasy.

Pri balení myslite aj na peniaze, a tie vám odporúčame nosiť na viacerých miestach. Nie je bežné, aby vás tu okradli, ale pozornosť je na mieste a treba byť ostražitý, ako kdekoľvek inde a mať sa na pozore. Drahé šperky sú vám tiež zbytočné a je lepšie ich nechať doma.

ČO SI NEZABUDNÚŤ?

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, tablet a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

V Bulharsku nájdete v hoteloch rovnaké koncovky elektrických zásuviek ako u nás. Nabitie elektroniky nebude teda žiadnym problémom. Pouvažujte nad rozdvojkou, ak si so sebou veziete viac elektroniky.

BATOŽINA V LIETADLE

Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je často 20 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete. Väčšina leteckých spoločností v roku 2015 zaviedla na európskych letoch poplatok za batožinu, ktorá cestuje v nákladnom priestore lietadla.

Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, počítače, tablety) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

Bulharsko - cesta za vínom Blog

Blog Bulharsko - cesta za vínom

Bulharsko je zaujímavou krajinou, ktorá ponúka viac ako len 378 km dlhé pobrežie Čierneho mora. Táto krajina má bohatú históriu, staré tradície a…

Patrícia Kardošová 4 min. čítania