SOFIA

Hlavné mesto Bulharska pre mnohých stále možno nie je lákadlom, ale nedajte sa odradiť. Dnes je to príjemná metropola s moderným výzorom, no s pamiatkami, ktoré rozhodne budú stáť za to. Môžete tu pohľadať ruiny starovekej Serdiky, osmanské stopy Mimara Sinana a rozhodne vás očarí aj Katedrála Alexandra Nevského, ktorá v roku 2024 oslávila svoju storočnicu. Sofia má zaujímavú tržnicu aj vynikajúce reštaurácie, kde sa prejete bulharského jedla. Napokon je z nej aj skvelý bod, odkiaľ si viete spraviť výlety do okolia.

PLOVDIV

Patrí k najkrajším miestam Bulharska a bude v ostrom protiklade so Sofiou. Staré štvrte sú posiate osmanskými domami a obrovským ťahákom je aj dokonalé antické divadlo z doby rímskeho cisára Trajána. Plovdiv má svoje štvrte ukryté medzi pahorkami a môžete sa tu tešiť na kaviarničky, čajovne či bary a kúsok od nich sa predvádzajú kostoly či katedrály. Pohľadajte v starom meste mešitu z 15.storočia, ktorú nechal postaviť sultán Bayezid a rozhodne neoľutujete ani návštevu Katedrály sv. Ľudovíta či Chrám Konštantína a Heleny.

SOZOPOL

Bulharské Čiernomorie má v sebe množstvo krásnych miest, no medzi všetkými dominuje historický Sozopol. Nie len pretože, že v sebe skrýva 2500 ročnú históriu, keďže tu kedysi stálo mesto Apollonia, ale aj preto, že má tak príjemnú atmosféru až patrí k najobľúbenejším miestam celého Bulharska. Z rybárskej dedinky sa dnes Sozopol zmenil na krásne živé miesto, ktoré počas letnej sezóny prekvapí rozmanitou ponukou reštaurácii, podnikov či barov a keď sa nabažíte mestečka, môžete sa vybrať na jednu z pláží.

NESEBAR

Nesebar má podobne ako Sozopol krásnu prímorskú polohu a hoci sa tieto dve miesta podobajú, každé má svoju vlastnú dušu. Nesebar leží na polostrove a jeho historické centrum je dnes pod ochranou UNESCO. Čakajú vás tu krásne byzantské kostolíky. Niektoré v ruinách, iné sa stále používajú, no ak aj necestujete kvôli pamiatkam, tu sa vám bude páčiť. Prejdite sa okolo Čierneho mora, objavte kamenné uličky s malými, rodinnými obchodíkmi, kde si viete kúpiť krásne, tradičné suveníry alebo len tak zabudnúť na čas a užívať si prechádzku.

VELIKO TARNOVO

U nás nie je Veliko Tarnovo možno známym mestom, ale povedzte toto meno v Bulharsku a dostanete niekoľko tipov a odporúčaní, že ho jednoducho musíte vidieť. Nie nadarmo je podľa mnohých najkrajším miestom celej krajiny. Hovorí sa o ňom ako o „meste cárov“ a kedysi dávno, počas Druhej bulharskej ríše bolo dokonca najdôležitejším centrom. Ikonou mesta je obrovská pevnosť Carevič, ktorá za svojimi múrmi skrýva stredoveké paláce cárov. Tí tu vládli do roku 1393, kedy ich porazili Osmani. Dnes sú tu príjemné ruiny, kostoly a najmä výhľady na celé okolie.

MELNIK

Krásne mestečko na juhozápade krajiny leží len niekoľko kilometrov od gréckej hranice a ani do Srbska to odtiaľto nie je ďaleko. Hovorí sa o ňom ako o najmenšom meste Bulharska a zároveň ako o mieste s najchutnejším bulharským vínom. Nebude to stáť za to ochutnať? Hŕstka domov leží medzi kopcami a hoci by ste tu mohli stráviť polhodinku, ostanete aj dva či tri dni. V okolí Melniku nájdete fantastické skaly či kláštor Rozhen.

RILA

K najunikátnejším miestam Bulharska patrí Rila so svojim historickým a vzácnym kláštorným komplexom. Leží neďaleko Sofie, a tak sa dá navštíviť aj počas jednodenného výletu. Kláštor obklopený lesom nesie meno svätého Ivana Rilského, ktorý práve tu v jaskyni žil v priebehu 10.storočia. Odvtedy zhorel a postavili ho nanovo, no genius loci miesta sa tu stále vznáša nad jeho kupolami. Najkrajšie pohľady na kláštor máte z nádvoria a pripravte sa na poriadnu dávku fresiek, ktoré si tu skutočne vychutnáte. Fotky, ktoré si odtiaľto odnesiete budú jedni z najobľúbenejších z Bulharska.

Bulharsko - cesta za vínom Blog

Blog Bulharsko - cesta za vínom

Bulharsko je zaujímavou krajinou, ktorá ponúka viac ako len 378 km dlhé pobrežie Čierneho mora. Táto krajina má bohatú históriu, staré tradície a…

Patrícia Kardošová 4 min. čítania