Najlepšie počasie na cestovanie Mongolskom je leto, kedy je aj relatívne teplo a je priechodných najviac ciest. V mongolskom Altaji sa mení počasie aj teplota veľmi rýchlo a nie je výnimkou, ak v noci spadne v horách teplota pokojne aj o 20°C. Preto treba byť pripravení na rôzne varianty. 

Jarné mesiace (marec – máj) je ešte na mnohých miestach chladné počasie a niektoré priesmyky sú ešte na jar neprejazdné. Mongolský Ulanbátar je na jar miestom s priemernou teplotou okolo 5 – 15 °C.  Mongolský Altaj v okolí mesta Ölgii má v marci priemernú teplotu 1°C a koncom máj sa Altaj jemne zohreje a teploty sa pohybujú okolo 10°C. Ruský Barnaul má začiatkom jari teploty stále v mínusových hodnotách a koncom jari tu teplomer dosahuje okolo 4-10°C.

Letné mesiace (jún – september) sú na cestovanie po Mongolsku a Altaji najlepšími mesiacmi pretože tu zažijete príjemné počasie čo sa týka teploty, hoci môžete čakať viac dažďa, než na jar či na jeseň. V Ulanbátare je letné počasie veľmi príjemné a teploty sa pohybujú medzi 20-30°C. Najhorúcejšími oblasťami je oblasť púšte Gobi, kde sa počas leta teploty vyšplhajú bez problémov na 40°C. Altaj má okolo 20-22°C, v noci padne teplota na 10°C či menej. Ruský Barnaul na konci cesty má priemerné letné teploty okolo 20-25°C. V lete je v regióne zvýšený výskyt komárov, tak nezabudnite na repelent. Malária tu však nehrozí.

Jesenné mesiace (október – november)  majú výhodu krásnych farieb pri prechádzaní Sibírou či Altajom a v októbri sa to ešte stále dá užiť, ale november je už veľmi chladný. Ulanbátar je ešte začiatkom jesene príjemné mesto s teplotami okolo 15°C, ale už v novembri padá teplota pokojne na nulu a cez zimu tu mrzne. 

Zimné mesiace (december - február) sú často vnímané ako miesiace, kedy sa veľmi do týchto končín necestuje.Ulanbátar je mesto, ktoré sa počas zimy poriadne schladí a niet problém zažiť tu mínusové teploty, silnný vietor a mráz. Zima v Altaji je poriadne mrazivá a bežnými teplotami priemernými sú teploty okolo -10 až -15°C, no rekordy, ktoré boli namerané hovoria až o -40,2°C. Cesty sú počas zimy nepriechodné a život tu zastane.

Počasie

Ulanbatar - Počasie

Teplota vzduchu - Ulanbatar

jan — -26°C
feb — -21°C
mar — -13°C
apr — -1°C
máj — 6°C
jún — 14°C
júl — 16°C
aug — 14°C
sep — 8°C
okt — -1°C
nov — -13°C
dec — -22°C

← Počasie (zoznam krajín)

===========

Aktuálne počasie

Altaj Počasie

zamračené

zamračené

-2°C

Predpoveď 06.Dec

Východ slnka 08:37

Západ slnka 17:01

========
E

Ázia  

Mongolsko


náročnosť

12 dní

Trvanie

3465 4950€
K

Ázia   Európa  

Sibír, Mongolsko, Rusko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2450
K

Ázia   Európa  

Mongolsko, Rusko, Čína


náročnosť

14 dní

Trvanie

3850
Červený hrdina - Ulanbátar Ulanbatar

Ulanbatar Červený hrdina - Ulanbátar

Jedna zo vstupných brán do Mongolska a hlavné mesto Ulanbátar, ktoré v preklade znamená Červený hrdina alebo ak chcete Červený bohatier.…

Robert Taraba 18 min. čítania
Altaj - komplexné porovnanie, rady a skúsenosti Blog

Blog Altaj - komplexné porovnanie, rady a skúsenosti

Altaj je nádherný. Rozsiahly. Biely. Studený. "Zlaté vrchy" sú 2000 km dlhé a až 600 km široké, čiže minimálne trikrát rozsiahlejšie než Alpy. A my…

Akcia sa končí o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC