Guyana na severe Južnej Ameriky to má k rovníku necelých 500 kilometrov a tak tu má klíma svoju klasickú tvár. Znamená to, že sa teploty takmer stále budú pohybovať niekde na pomedzí 25-30 °C a podľa sezóny bude podnebie teplejšie alebo vlhkejšie.

JARNÉ MESIACE

Jarné mesiace (február – máj) majú v sebe teplo, aké by sme v Európe prirovnali k letu. Bežné denné teploty na pobreží a teda aj v časti Guyany, kde leží Georgetown a väčšina väčších miest je okolo 26-29 °C. Máj ako dozvuk jari sa teplota jemne dvihne a môže prekračovať bežne 30 °C. Zároveň začína viac zrážok a prelom jari a leta je v Guyane obdobie dažďov, kedy sa ťažšie cestuje do vnútrozemia. Naopak začiatok jari a prelom februára či marca a samotný marec patrí k najsuchším mesiacom v kalendári.

LETNÉ MESIACE

Letné mesiace (jún – august) sú v Guyane obdobím dažďov. Trvá prakticky až do konca leta, kedy sa na prelome augusta a septembra počasie zmení a opäť ide krajina do obdobia sucha. Priemerné teploty sa veľmi nemenia a rozdiel je akurát jeden či dva stupne. Teploty čakajte počas leta medzi 26-28 °C, ale kedykoľvek sa teplota preklopí cez 30 °C a následný dážď krajinu zase o kúsok schladí. Jún a júl sú najupršanejšie mesiace z roka.

JESENNÉ MESIACE

Jesenné mesiace (september – november) prestáva dážď a krajina prichádza do „väčšieho“ obdobia sucha, ktoré sa začne lámať na konci novembra. Priemerné teploty sa dotýkajú 28-30 °C, ale cítiť sucho a vidno to aj na vodopádoch akým je Kaiteur, ktorý má najmenej vody z roku. Georgetown je horúci, no v novembri sa začnú veci meniť a prichádza dážď. Koncom novembra môže pršať každý deň.

ZIMNÉ MESIACE

Zimné mesiace (december – január) začínajú menším obdobím dažďov a práve december patrí medzi upršané mesiace. Teploty sa v Guyane veľmi nemenia a jedinou zmenou je dážď, ktorý komplikuje cestovanie najmä do južných regiónov.

← Počasie (zoznam krajín)

=========== ========
K

Amerika  

Južná Amerika, Karibik, Trinidad a Tobago, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

14 dní

Trvanie

5445
K

Amerika  

Južná Amerika, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

10 dní

Trvanie

4150
Vodopády Kaieteur - top zážitok Guyany Blog

Blog Vodopády Kaieteur - top zážitok Guyany

Exotické Guyany patria medzi najmenej navštevované štáty Južnej Ameriky. Ide o lahôdku pre skutočných cestovateľov - autentické krajiny takmer bez…

Ľubor Kučera 7 min. čítania
Ako vybaviť víza Blog

Blog Ako vybaviť víza

Do niektorých krajín je k vstupu potrebné byť držiteľom víz. Prečo sa nebáť navštíviť krajiny, ktoré majú vízovú povinnosť zavedenú? Uznávam,…

Martin Lipinský 5 min. čítania
 Divoká Guyana Blog

Blog Divoká Guyana

Vedeli ste, že krajiny Surinam (predtým Holandská Guyana), Guyana (predtým Anglická Guyana) a Francúzska Guyana sú spoločne známe ako Guyanas?…